Niniejszy przegląd rynku inwestycyjno-budowlanego rozpocznę informacjami o kondycji gospodarczej Polski, które opierają się na danych statystycznych z końca listopada 2013. Wiadomo, że rynek inwestycyjno-budowlany zależy w znacznym stopniu od sytuacji gospodarczej kraju. Dekoniunkturze w gospodarce, jaka występowała niedawno, towarzyszyła i stagnacja inwestycji i spadek produkcji budowlanej. W poprzednich przeglądach zamieszczanych w „Buduj z Głową” prezentowałem optymistyczny pogląd o spodziewanym zakończeniu kryzysu, co przekładało się na przekonania inwestorów, że wkrótce gospodarka polska przyśpieszy i można bez większego ryzyka budować nowe obiekty w poszczególnych rodzajach budownictwa: infrastrukturze, logistyce, handlu, a także w mieszkalnictwie, choć tutaj istnieje duża nadwyżka podaży mieszkań w stosunku do realnego popytu, co nie skłaniało developerów do bardziej aktywnej działalności.
Obecna kondycja i obserwowane trendy w gospodarce wskazują, że kryzys został przełamany, czego dowodzą podstawowe wskaźniki opublikowane przez GUS. Ponadto oczekiwania na środki unijne na lata 2014-2020 zakończyły się korzystnie dla Polski.
A oto kilka danych potwierdzających optymistyczne prognozy na najbliższe lata.
Od początku drugiego półrocza utrzymują się tendencje wskazujące na stopniowe utrwalanie notowanych w poprzednich miesiącach oznak ożywienia gospodarczego. W trzecim kwartale 2013 r. wzrost PKB wynosił 1,9% (w drugim kwartale 0,8%, a w pierwszym 0,5%). Po dziesięciu miesiącach 2013 eksport (liczony w euro) wzrósł o 6% i miał znaczący wpływ na wzrost gospodarczy. Ożywia się rynek inwestycyjny, po bardzo słabym pierwszym półroczu od trzeciego kwartału ma miejsce wzrost nakładów inwestycyjnych.
Obserwowano coraz lepsze wyniki w przemyśle, w handlu i usługach. W trzecim kwartale 2013 produkcja przemysłowa wzrosła o prawie 5%, a w pierwszych miesiącach roku zmniejszała się. Po wielomiesięcznej stagnacji lub spadku sprzedaż detaliczna zwiększa się o prawie 4%. W budownictwie utrzymuje się regres, ale tempo spadku zwalnia.
Podsumowując: eksperci oczekują, że w czwartym kwartale 2013 wzrost gospodarczy sięgnie 2,5%, a w 2014 r. wyniesie około 3%.
Poprawiające się nastroje na rynku inwestycyjno-budowlanym potwierdzają niżej zamieszczone informacje o pojawiających się nowych obiektach, będących w budowie i przygotowywanych inwestycjach.

 

 • Sieć hotelowa Best Western buduje kolejne hotele średniej klasy w Polsce. W Rumii w 4 kwartale 2013 r. oddano czwarty obiekt na Pomorzu. Hotel 3-gwiazdkowy oferuje 40 dwuosobowych pokoi. Koszt inwestycji wyniósł około 25 mln zł. W pierwszym kwartale 2014 r. oddany zostanie kolejny 3-gwiazdkowy hotel we Wrocławiu przy ul. Zaolziańskiej dysponujący 127 pokojami i apartamentami. W Nowym Dworze przy ul. Paderewskiego także w I kw. 2014 r. będzie zakończony remont 68-pokojowego hotelu Best Western Airport Modlin.
   
 • Otwarto 3-gwiazdkowy nowy hotel w Warszawie Spółki Port – Hotel. Zlokalizowany jest przy ul. 17 Stycznia i dysponuje 116 pokojami, restauracją, barem i salą konferencyjną. Ta sama firma zakończyła budowę hotelu tej samej klasy w sąsiedztwie lotniska im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.
   
 • W Kaniach (woj. mazowieckie) postępuje rozbudowa istniejącej fabryki kosmetyków firmy L´Oréal. Nowa hala produkcyjna posiadać będzie powierzchnię około 20 tys.m², pomieści 15 linii produkcyjnych i magazyn. Koszt rozbudowy wynosi około 20 mln zł. Zakończenie rozbudowy przewidziano na przełomie 2013/2014 r.
   
 • Firma Panattoni Europe rozbudowuje park magazynowy w Łodzi. Nowy magazyn będzie miał powierzchnię około 11 tys.m². Zakończenie rozbudowy zaplanowano na maj 2014 r. Ta sama firma wybuduje 3 wielkie kompleksy magazynowe dla koncernu AMAZON o powierzchni po 95 tys.m² każdy. Pierwszy obiekt zlokalizowany w okolicach Poznania (Tarnowo Podgórne), drugi niedaleko Wrocławia (Bielany Wrocławskie). Obie inwestycje zostaną otwarte w sierpniu 2014 r. Trzecie centrum również pod Wrocławiem zostanie oddane do użytku w połowie 2015 r. Nakłady inwestycyjne szef firmy Amazon na Europę oszacował na setki milionów euro.
   
 • W Warszawie przy Al. Jerozolimskich powstaje budynek biurowy Eurocentrum Office Complex o powierzchni biurowej około 67 tys.m². Oddanie do wykorzystania przewidziano w połowie 2014 r.
   
 • Firma UBM otrzymała pozwolenie na budowę kompleksu biurowo-usługowego TIMES II we Wrocławiu. Obiekt zaoferuje około 18 tys.m² powierzchni biurowej i 2,5 tys.m² powierzchni usługowej. Biurowiec będzie wkomponowany w istniejącą historyczną zabudowę ulicy. Oddanie obiektu do użytku zaplanowano w 2015 r.
   
 • W III kwartale 2014 r. zostanie oddana do użytku Galeria Handlowa w Pile w centrum miasta przy ul. Zygmunta Starego i ul. 14 Lutego. Powierzchnia najmu wyniesie 24 tys.m². Koszt inwestycji około 60 mln zł.
   
 • Firma EIFFAGE Polska wybuduje 3 duże obiekty. W Krakowie powstanie biurowiec Enterprise Park II (rozbudowa Enterprise I). Powierzchnia obiektu 24 tys.m², wartość inwestycji około 12 mln euro, oddanie do użytku III kw. 2014 r.
  Drugi biurowiec wybudowany będzie w Poznaniu (ul. Małachowskiego) o powierzchni użytkowej około 15 tys.m². Wartość kontraktu 28 mln zł. Oddanie do użytku koniec 2014 r.
  Trzeci obiekt również w Poznaniu to realizacja 2 budynków Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego przy ul. Jana Pawła II. Obiekt będzie miał powierzchnię rzędu 10 tys.m², wartość inwestycji 33 mln zł. Oddanie obiektu do użytku zaplanowano na II półrocze 2015 r.
   
 • Firma Hochtief Polska wybuduje kolejne dwa etapy osiedla SAKURA przy ul. Kłobuckej w Warszawie. Pierwszy etap budowy już rozpoczęto i zakończy się w I kwartale 2015 r. Drugi etap rozpocznie się w połowie 2014 r. i potrwa 15 miesięcy. W ramach tej inwestycji powstanie 145 mieszkań.
  Ta sama firma realizuje kontrakt na budowę kolejnego etapu budowy osiedla przy ul. Sokratesa na warszawskich Bielanach. Powstaną 2 dziewięciokondygnacyjne budynki o całkowitej powierzchni 36 tys.m². Budynki pomieszczą 300 mieszkań i 20 lokali usługowych.
   
 • Developer ATAL buduje w Łodzi osiedle Nowe Polesie III przy ul. Pienistej. Oferta przewiduje 225 mieszkań w 6 czterokondygnacyjnych budynkach. Podziemny garaż pomieści 130 samochodów. Oddanie inwestycji do zasiedlenia nastąpi w IV kw. 2014 r.
   
 • W IV kwartale 2013 r. oddany został do dyspozycji klientów kompleks handlowy Poznań City Center. Lokalizacja przy dworcach kolejowym i autobusowym sprzyja ożywionemu ruchowi handlowemu. Galeria handlowa liczy 60 tys.m² powierzchni i mieści 250 sklepów. Inwestycję zrealizowali wspólnie: TRIGRANIT Development, PKP i Europa Capital.
   
 • W III kw. 2013 r. otwarto w Warszawie obiekt wielofunkcyjny Plac Unii City Shopping. Część handlowa zajmuje ponad 15 tys.m², część biurowa ponad 41 tys.m². Trzypoziomowy parking mieści 800 miejsc postojowych.
   
 • Centrum Handlowe AUCHAN w Piasecznie zostanie rozbudowane o blisko 40 tys.m². Nastąpi też zmiana nazwy Centrum na „Galeria Piaseczno”. W nowej części pomieści się dział rozrywki o powierzchni 6 tys.m², lodowisko, centrum zabaw dla dzieci i klub fitness. Zakończenie rozbudowy przewidziano pod koniec 2016 r.
   
 • W IV kw. 2013 r. odbyło się otwarcie dużego obiektu handlowego w Katowicach „Galeria Katowicka”. Nowy obiekt ma powierzchnię 53 tys.m² i mieści 250 lokali handlowych oraz Multikino. Galeria zlokalizowana jest w kompleksie z dworcem kolejowym w Katowicach i dworcem autobusowym komunikacji miejskiej.
   
 • Przedsiębiorstwo budowlane Górski otrzymało pozwolenie na budowę we Wrzeszczu przy dworcu obiektu wielofunkcyjnego. W ramach inwestycji powstanie Galeria Metropolia o powierzchni najmu 33 tys.m², część biurowa (1 tys.m²), hotel (4 tys.m²) oraz mieszkania (56 tys.m² powierzchni mieszkalnej). Budowie kompleksu towarzyszyć będzie przebudowa dróg, budowa kładki dla pieszych i tunelu oraz modernizacja dworca kolejowego Gdańsk – Wrzeszcz. Całość projektu ma zostać oddana do użytku w IV kw. 2015 r.
   
 • Rozpoczęto budowę drugiego etapu kompleksu A4 Business Park przy ul. Francuskiej w Katowicach. Powstanie 10-kondygnacyjny budynek o powierzchni 9 tys.m² i parking na 560 miejsc. Oddanie obiektu do użytku przewidziano w I kw. 2014 r.
   
 • Na terenie byłej elektrowni Powiśle w Warszawie rozpoczęto prace rozbiórkowe na działce przeznaczonej pod budowę kompleksu wielofunkcyjnego Copernicus Square. Kompleks składać się będzie z 5 budynków o łącznej powierzchni 41 tys.m². W obiekcie pomieszczone są biura (26 tys.m²), strefa handlowa (8 tys.m²), mieszkania (6 tys.m²). Kompleks buduje firma Hochtief Development Polska, która zobowiązała się zakończyć inwestycje w ciągu 2 lat. W ramach projektu znajdują się także 4 place miejskie: Wiślany, Przyrody, Techniki i Historii.
   
 • W ścisłym śródmieściu Warszawy przy ul. Kopernika powstanie niewielki biurowiec o powierzchni użytkowej 600 m². Założeniem projektu jest dopełnienie istniejącego układu architektoniczno-urbanistycznego.
   
 • W IV kw. 2013 r. zakończono prace konstrukcyjne pierwszego biurowca wchodzącego w skład kompleksu Warsaw Spire. Całość składać się będzie z 3 budynków: 2 piętnastopiętrowych oraz 49-piętrowej wieży. Łączna powierzchnia kompleksu około 100 tys.m². Ukończenie całości obiektu przewidziano w końcu 2015 r.