W poprzednim przeglądzie rynku inwestycyjno-budowlanego przedstawiłem optymistyczną prognozę rozwoju gospodarczego kraju. Przewidywania okazały się słuszne, czego dowodem jest przede wszystkim osiągnięty 1,6% wzrost PKB w 2013 r. Nie jest to jeszcze wynik satysfakcjonujący, tym niemniej w porównaniu z wieloma krajami unijnymi wskaźnik ten należy uznać jako dobry. Według danych GUS w pierwszym miesiącu roku 2014 developerzy rozpoczęli budowę 3,7 tys. mieszkań, tj. ponad dwukrotnie więcej niż rok temu.
Polska uczestnicząc w globalnym rynku narażona jest zarówno na niekorzystne zjawiska w swoim otoczeniu, jak też na koniunkturę członków wspólnoty. Pozytywne rezultaty gospodarki w 2013 r. Polska zawdzięcza przede wszystkim wysokiemu eksportowi, który w ubiegłym roku przekroczył 150 mld euro. Dzięki niskiej inflacji przy równoczesnym wzroście płac (o 2,5%) odnotowano także rosnącą sprzedaż detaliczną, co miało wpływ na uzyskany wzrost PKB. Niska inflacja działała jednak na zmniejszone w stosunku do oczekiwań przychody budżetowe z tytułu podatku VAT, co wpływało negatywnie na stan finansów publicznych. Pozytywny nastrój inwestorów miał i ma nadal odniesienie w polityce kredytowej. Sektor bankowy traktuje mniej rygorystycznie potencjalnych kredytobiorców, a to z kolei uruchamia rozpoczynanie wielu nowych inwestycji praktycznie we wszystkich sektorach i rodzajach budownictwa.
Rosnący trend polskiej gospodarki nie oznacza jeszcze zakończenia kryzysu, ale eksperci oceniają, że polska gospodarka wkroczyła na ścieżkę systematycznego wzrostu i przewiduję, że rok 2014 zamknie się wzrostem PKB co najmniej 3%, a być może wyższym.
Potwierdzeniem dobrych nastrojów rynku inwestycyjno-budowlanego są następujące przykłady noworozpoczynanych i kontynuowanych projektów.

 • Wydane zostało pozwolenie na budowę Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego wg projektu pracowni Arch Magic. Budynek będzie zlokalizowany na terenie Kampusu Ochota. Będzie to obiekt sześciokondygnacyjny o powierzchni użytkowej 17 tys.m2. Na dachu powstaną tarasy z zielenią.
 • Na terenie Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku oddano do użytku nowy hotel Spółki Port-Hotel. Bliźniaczy obiekt działa przy lotnisku Okęcie w Warszawie. Obydwa obiekty maja po 116 pokoi, restaurację, bar, centrum fitness i salę konferencyjną.
 • W Oławie wmurowano kamień węgielny pod budowę Galerii Podium o powierzchni handlowej około 9 tys.m2. W obiekcie pomieszczą się także: pięcioekranowe kino, market elektroniczny, supermarket, restauracje, kawiarnie i sklepy.
 • Firma Ghelamco już od kilku lat prowadzi działalność inwestycyjną w Warszawie. Największym obiektem będącym w trakcie budowy (informowałem już o tym w ramach przeglądu inwestycyjno–budowlanego) jest wieżowiec Warsaw Spire na Woli. Przypomnę, że będzie to 180-metrowa wieża o powierzchni biurowej około 100 tys.m2. Obok wieży powstaną 2 budynki po 55 m wysokości każdy. Budowę rozpoczęto w połowie 2011 roku, zakończenie nastąpi w II kwartale 2015 r. Firma ta buduje także mniejsze obiekty. W warszawskim Wilanowie rozpocznie się budowa centrum handlowego Plac Vogla o powierzchni 11 tys.m2. Rozpoczęcie budowy nastąpi jeszcze w 2014 r. i według planu potrwa 7 miesięcy. Ponadto developer przygotowuje kolejne inwestycje: Prochownię Łomianki i Pasaż Tukanów w Piasecznie.
 • Firma ERBUD przygotowuje budowę budynku biurowo–usługowego Mangalia w Warszawie przy ulicy o tej samej nazwie. Obiekt będzie miał powierzchnię około 8 tys.m2. Jego koszt wyniesie blisko 32 mln zł, a czas trwania budowy określono na 16 miesięcy.
 • Na osiedlu Miasteczko Wilanów developer POLNORD wybuduje obiekt mieszkaniowy składający się z 800 miniapartamentów o powierzchni około 20 m2 każdy. W pierwszym etapie powstanie 200 takich mini mieszkań. Przewidywane ceny sięgać będą 9 tys. zł/m2.
 • W Warszawie powstał 160-metrowy wieżowiec Cosmopolitan zaprojektowany przez znanego architekta Helmuta Jahna. Obiekt otrzymał już pozwolenie na użytkowanie. Wszystkie apartamenty będą wykonane do połowy roku 2014. Developer informuje, że sprzedał już połowę spośród 250 apartamentów.
 • We Wrocławiu rozpoczęto kolejne inwestycje mieszkaniowe firmy LC Corp przy ul. Stabłowickiej. Łącznie powstaną 3 budynki, z których 2 zostaną oddane do użytku w IV kwartale 2014 r., a trzeci w II kwartale 2015 r. Każdy z budynków pomieści 133 mieszkania.
 • Przy ul. Kurkowej we Wrocławiu powstaje ośmiokondygnacyjny apartamentowiec mieszczący 210 mieszkań oraz biurowiec o powierzchni 7 tys.m2. Inwestorem jest firma NACARAT. Oddanie obiektów do użytku przewidziano pod koniec 2014 r.
 • Budimex Nieruchomości rozpoczął budowę drugiego etapu osiedla mieszkaniowego „Pod Słońcem” przy ul. Batalionów Chłopskich w Warszawie. Jako pierwszy zostanie wykonany obiekt kaskadowy 2, 3 i 4-piętrowy, w którym pomieści się 141 mieszkań. Zakończenie budowy zaplanowano na II kwartał 2015 r.
 • W Warszawie przy ul. Konstancińskiej developer YAREAL wybuduje 6-kondygnacyjną rezydencję. W obiekcie pomieści się 97 mieszkań. Największe na ostatnim piętrze będą miały ogrodzone tarasy na dachu. Przewiduje się, że lokale będą o zróżnicowanej wielkości: zarówno małe – około 30 m2, jak też duże apartamenty o powierzchni 160 m2.
 • Izraelska Spółka OKAM CAPITAL zamierza w ciągu najbliższych kilku lat zainwestować na warszawskim rynku mieszkaniowym 20 mln euro. Inwestycje rozłożono na etapy. Pierwszy projekt „Kompozycja Residence” zlokalizowana jest przy ulicy Wilanowskiej w podwarszawskim Konstancinie. Rozpoczęcie budowy nastąpiło w lutym 2014 r., zakończenie zaplanowano na 2015 r. Osiedle składać się będzie z 18 rezydencji w obiektach typu „bliźniaki”. Każdy lokal będzie miał powierzchnię 160 m2, ogródek i garaż podziemny na 2 samochody. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 15 mln zł. Niedawno developer zakończył także pierwszy etap warszawskiego osiedla IN CITY składającego się z 483 lokali przy ulicy Siedmiogrodzkiej. W ramach tego projektu powstanie także komercyjny obiekt o powierzchni 3,2 tys.m2. Drugi etap (100 mieszkań) rozpoczęto w lutym 2013 r. i zakończy się latem 2014 r. Wiosną 2014 rozpocznie się budowa trzeciego etapu (166 mieszkań), którego zakończenie nastąpi latem 2016 r.
 • W Wołominie przy ul. Geodetów na działce o powierzchni 10 ha rozpoczęto budowę centrum handlowego „Fabryka Wołomin”. Będzie to galeria handlowa (powierzchnia najmu 25 tys.m2) i park handlowy (6 tys.m2 najmu). Kompleks pomieści 80 sklepów i hipermarket spożywczy. Oddanie obiektów do użytku zaplanowano w końcu 2015 r.
 • Wiosną br. rozpoczęła się budowa parku handlowego ERA PARK WIELUŃ. Obiekt o powierzchni najmu 6 tys.m2 jest zlokalizowany na terenie obecnego dworca autobusowego. Oddanie obiektu do użytku przewidziano w IV kw. 2014 r.
 • Przy ul. Stawowej w Krakowie firma IMMOCHAN Polska otworzyła galerię handlową Bronowice o powierzchni około 60 tys.m2. W obiekcie mieści się 160 sklepów i punktów usługowych. Galeria otrzymała certyfikat BREAM na poziomie Very Good.
 • W Olsztynie jeszcze w bieżącym roku rozpocznie się budowa Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. W ramach tego projektu powstaną 2 nowe dworce: kolejowy i autobusowy połączone galerią handlową. Inwestor nie poinformował o koszcie przedsięwzięcia a także nie podał terminu zakończenia budowy.
 • W podwarszawskich Włochach przy ul. Łopuszańskiej latem 2013 r. rozpoczęto budowę ASTRUM Business Park o powierzchni biurowo-usługowej około 30 tys.m2. Inwestycja będzie realizowana etapami. W połowie 2015 r. przewiduje się oddanie do użytku pierwszej fazy inwestycji – 22 tys.m2 powierzchni biurowej. Termin rozpoczęcia drugiej fazy budowy uzależniony jest od zainteresowania potencjalnych najemców.
 • Mennica Polska podpisała umowę z GOLUB GETHOUSE na budowę przy ulicy Pereca w Warszawie dwóch biurowców o powierzchni 51 tys.m2 i 14 tys.m2. Nie podano kosztów przedsięwzięcia ani terminów rozpoczęcia i zakończenia inwestycji.
 • Developer SKANSKA Property Poland buduje kompleks biurowy Silesia Business Park w Katowicach przy ul. Chorzowskiej. Kompleks będzie się składał z 4 budynków biurowych o łącznej powierzchni 46 tys.m2. Budynki będą miały 12 kondygnacji naziemnych i 2 podziemne przeznaczone na garaże (600 samochodów). Pierwszy budynek zostanie oddany do użytku w IV kwartale 2014 r.
 • Biuro architektoniczne JEMS ARCHITEKCI zaprojektowało budowę obiektu biurowego Park Rozwoju przy ulicy Konstruktorskiej w Warszawie. Obiekt składa się z 2 budynków o łącznej powierzchni 32 tys.m2. Oddanie Parku do użytku zaplanowano na II kwartał 2015 r.
 • U zbiegu ulic Andersa i Inflanckiej w Warszawie buduje się kompleks biurowy „Gdański Business Center”. Właścicielem kompleksu jest międzynarodowa sieć firm doradczo–audytorskich KPMG. Biurowiec będzie liczył około 47 tys.m2 powierzchni użytkowej, będzie także miał parking, który pomieści 430 samochodów. Nowa siedziba KPMG będzie wybudowana jeszcze w bieżącym roku, a zasiedlona w drugiej połowie 2015 r.

 

(© Źródło: Wikipedia, autorzy, licencja CC-BY-SA 3.0 Deed)