Można z satysfakcją stwierdzić, że sygnalizowana w poprzednim przeglądzie poprawa koniunktury gospodarczej w Polsce staje się faktem. Świadczą o tym publikowane przez GUS wskaźniki o podstawowym znaczeniu. Rośnie PKB, odnotowujemy dynamiczny rozwój produkcji przemysłowej, następuje oczekiwany wzrost inwestycji, a w konsekwencji produkcji budowlanej i materiałów dla budownictwa.

Podstawowy wskaźnik PKB w I kw. 2014 wyniósł 3,4%, do czego przyczyniły się m.in. rosnące „zakupy” ludności. Na szczęście nie spełniły się obawy związane z kryzysem ukraińskim, a ograniczenia eksportowe na Ukrainę i do Rosji są sukcesywnie kompensowane eksportem do krajów Europy Zachodniej.

Największą niespodziankę sprawiła budowlanka, która po kilku miesiącach głębokiej recesji odnotowała w marcu 2014 r. wzrost o 12,2%. Wynik ten zawdzięcza m.in. łagodnej tegorocznej zimie. Zimą zazwyczaj występuje zastój w tej branży, ale nie można też ukrywać tzw. „efektu statystycznego”, tj. niskiej bazy odniesienia. Przykładowo – budownictwo specjalistyczne wzrosło w marcu o 16,8%, co bez wątpienia pociągnęło w górę wynik całej branży. Dynamiczny wzrost produkcji budowlanej, to, jak już wspominałem, konsekwencja rosnących inwestycji, które w I kwartale br. osiągnęły wartość około 19,5 mld zł (w cenach stałych), a po uwzględnieniu zmian cen były o 16,3% wyższe niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Warto podkreślić, że około 15% wzrosły nakłady na budynki i około 10% na maszyny i urządzenia.

Według ocen ekspertów wyniki II kwartału br. powinny być jeszcze lepsze niż w kwartale pierwszym. Pozwala to z optymizmem szacować wyniki gospodarcze w całym 2014 roku. Odnotowując to, inwestorzy którzy obserwują rynek budowlany z wyprzedzeniem kilku kwartałów podejmują przygotowania do nowych projektów, czego potwierdzeniem są niżej przytoczone przykłady.

 • Na obrzeżach Stolicy (dokładna lokalizacja nie jest jeszcze ustalona) powstanie w nieodległym czasie Park Miniatur Województwa Mazowieckiego. Park usytuowany będzie na działce o pow. 3,5 ha, a na jego terenie znajdzie się około 50 modeli (miniatur) zabytkowych budynków Warszawy i Mazowsza wykonanych w skali 1:25 (na drukarkach 3D), m.in. Pałac Saski, Sobór św. Aleksandra Newskiego, Wielka Synagoga. Oś Saska będzie gotowa wiosną 2015 r. Całość inwestycji ma być udostępniana etapami w ciągu 3 lat, a jej wartość sięgnie kilkunastu milionów zł. Ten park miniatur będzie jednym z największych w Europie Środkowo-Wschodniej[1].
 • Sieć hotelowa Hilton dysponuje już licznymi hotelami w Polsce, w tym w Warszawie, w Gdańsku i Krakowie. Jeszcze w 2014 r. sieć odda do użytku kolejny obiekt w Jeleniej Górze w 3-piętrowym budynku mieszczącym 118 pokoi. Sieć Hilton zamierza otworzyć w tym roku jeszcze 6 hoteli w Polsce m.in. w Warszawie (Warsaw Conference Centre) i w Krakowie (Garden Inn Kraków Airport).
 • Na rynku hotelarskim działa także Spółka Orbis, która pod szyldem Ibis Styles wybuduje w Grudziądzu kolejny hotel (zakończenie budowy w IV kw. 2015), który zaoferuje około 80 pokoi, restauracje i sale konferencyjne.
 • W sąsiedztwie warszawskiej Trasy Toruńskiej firma DPD Polska rozbuduje już istniejący Distribution Park Annopol. W ramach inwestycji powstanie około 6,5 tys.m² powierzchni magazynowej i około 700 m² powierzchni biurowej. Łączna powierzchnia Centrum Annopol wyniesie ponad 24 tys.m² oraz 250 miejsc parkingowych.
 • W miejscowości Swadzim ok. 15 km od centrum Poznania zostanie wybudowane przez firmę Goodman nowe centrum magazynowo – dystrybucyjne na potrzeby przemysłu spożywczego. Centrum będzie miało powierzchnię magazynową ok. 74 tys.m², a ponadto dwukondygnacyjny biurowiec o powierzchni 8,5 tys.m². Budowa rozpoczęta w I kw. 2014 zakończy się w styczniu 2015.
 • Konsorcjum Panattoni Europe rozpoczęło budowę czwartego etapu Panattoni Park Łódź East o powierzchni magazynowej 8,3 tys.m². Po ukończeniu inwestycji, co zaplanowano na sierpień 2014, centrum magazynowe składać się będzie z 4 obiektów o łącznej powierzchni blisko 163 tys.m².
 • Rozpoczęto budowę pierwszego z trzech kolejnych budynków biurowych w ramach kompleksu Olivia Bussiness Centre w Gdańsku. Pierwszy obiekt zostanie ukończony pod koniec I kw. 2015 r. Budynek liczyć będzie 12 pięter nadziemnych i 3 podziemne. Dwa kolejne biurowce zostaną oddane do użytku w 2016 r. Łączna powierzchnia biurowa trzech obiektów sięgnie około 50 tys.m².
 • Konsorcjum Eiffage Polska Budownictwo wybuduje w Poznaniu centrum handlowe Łacina zlokalizowane przy ulicach Łacina i Pleszewskiej o łącznej wartości około 300 mln euro, które dysponować będzie powierzchnią najmu rzędu 100 tys.m² i pomieści około 300 sklepów oraz 3.300 miejsc parkingowych. Budowę zaplanowano od wiosny 2014 r. na 2 lata.
  Inny obiekt, który rozpoczęto również wiosną (w kwietniu) 2014 r. i też ukończony będzie w ciągu 2 lat, to OVO Wrocław – obiekt 9-kondygnacyjny, w którym znajdą się apartamenty mieszkalne (169) oraz pięciogwiazdkowy hotel DoubleTree Hilton ze 189 komfortowymi pokojami. Ponadto w budynku przewidziano powierzchnię biurową oraz handlowo – usługową (około 5 tys.m²). Łączna powierzchnia całego obiektu wyniesie blisko 50 tys.m².
 • Developer J.W. Construction Holding rozpoczął w Katowicach budowę osiedla mieszkaniowego Nowe Tysiąclecie. Docelowo w osiedlu wybudowanych będzie 5 obiektów z 573 lokalami. W pierwszym etapie powstanie jeden 17-kondygnacyjny budynek (149 mieszkań). Zakończenie i oddanie obiektu do zasiedlenia przewidziano w początku 2015 r.
 • Firma Echo Investment realizuje 2 obiekty mieszkaniowe w Krakowie i w Łodzi. W krakowskim projekcie (ul. Bronowicka 42) powstanie 60 mieszkań i 3 lokale usługowe. Zakończenie i oddanie obiektu do zasiedlenia przewidziano w lipcu 2015 r. W Łodzi postępuje rozbudowa (II etap) Osiedla Jarzębinowego przy ul. Okopowej (dzielnica Bałuty). Budowany jest 6-piętrowy budynek, który pomieści 97 mieszkań. Oddanie obiektu do użytku zaplanowano na sierpień 2015 r.
 • U zbiegu ulic Belgradzkiej i Rosoła na warszawskim Ursynowie rozpoczęto budowę zespołu budynków mieszkalnych, z których jeden będzie liczył 11 kondygnacji, a drugi 4 kondygnacje. W obu obiektach pomieszczą się 223 mieszkania o zróżnicowanej powierzchni od 30 m² do 115 m². W części parterowej zaplanowano lokale biurowe i handlowo-usługowe.
 • W Jaworznie firma developerska NOVA rozpoczęła budowę galerii handlowej GALENA o powierzchni ponad 31 tys.m². W przyszłości galeria będzie powiększona, zapewniono więc możliwość jej rozbudowy (handel, hotel, biura). W pierwszym, realizowanym obecnie etapie – obiekt GALENA pomieści 120 sklepów, kino, klub fitness i prawdopodobnie dyskotekę. Przewidywany termin oddania galerii do użytku określono na listopad 2015 r. Ta sama spółka przygotowuje się do budowy kolejnych 3 obiektów. Pierwszy z nich w Krośnie rozpocznie jeszcze w bieżącym roku.
 • Nowe centrum handlowe powstaje w Myślenicach przy zjeździe z tzw. „zakopianki”. Centrum będzie miało powierzchnię około 6,5 tys.m² i pomieści 40 sklepów; w tym supermarket spożywczy i sklep AGD. Przy obiekcie zaplanowano parking na 230 pojazdów.
 • Przy Al.Pokoju w Krakowie – developer Grupa BUMA wybuduje biurowiec. Będzie to budynek o 9 kondygnacjach nadziemnych i 2 podziemnych. Powierzchnia najmu obiektu liczyć będzie około 13 tys.m². Zakończenie inwestycji nastąpi w III kw. 2015 r. Biurowiec zaprojektowano bardzo nowocześnie, w związku z czym inwestor liczy na otrzymanie certyfikatu BREEAM na poziomie Very Good.
 • Firma developerska BUDIMEX będzie generalnym wykonawcą budowy Gdyńskiego Centrum Filmowego. Zaplanowano, że w przeszklonych budynkach o powierzchni około 4 tys.m² znajdą się: szkoła filmowa, sale kina studyjnego, klub, biura festiwali itp. Ponadto część powierzchni wydzielono na biura, restaurację i sklep.
 • Kosztem ponad 370 mln zł budowane jest na warszawskim Ursynowie (ul. Poleczki) nowoczesne Laboratorium Centralne CEZAMAT Politechniki Warszawskiej. Laboratorium składać się będzie z budynku technologicznego i administracyjnego. Obiekt, jeden z najnowocześniejszych w Europie, przeznaczony jest na działalność badawczą dotyczącą nanotechnologii i zaawansowanych materiałów. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec 2015 r.
 • Firma EKOLAN rozpoczęła budowę 6-kondygnacyjnego biurowca nazwanego „ENTER” przy ul. Śląskiej w Gdyni. Obiekt będzie miał powierzchnię usługową około 4,5 tys.m². Każda kondygnacja pozwoli na elastyczne kształtowanie powierzchni typu „open space”. Biurowiec będzie przystosowany do wymagań firm medycznych. Oddanie inwestycji do użytku nastąpić ma w połowie 2015 r.
 • Grupa Echo Investment przygotowuje się do realizacji dużego programu inwestycyjnego. W pierwszej połowie 2014 r. rozpoczęto budowę na warszawskim Służewcu Przemysłowym (ul. Taśmowa) obiektów biurowych o docelowej powierzchni 15 tys.m². W pierwszej połowie 2014 r. zaplanowano rozpoczęcie budowy kompleksów biurowych: w Krakowie przy ul. Opolskiej (około 19 tys.m²), we Wrocławiu przy Placu Grunwaldzkim (około 17 tys.m²), w Łodzi (9,6 tys.m²) i w Katowicach (około 12 tys.m²). W drugiej połowie 2014 r. nastąpi rozpoczęcie budowy kolejnego kompleksu biurowego w Warszawie (18 tys.m²). Developer będzie także realizował szereg inwestycji mieszkaniowych: w Łodzi docelowo 40 tys. m² powierzchni mieszkalnej, w Warszawie – Nowy Mokotów docelowo 30 tys.m², w Poznaniu (około 20 tys. m²) przy ul. Sowińskiego, w Krakowie (około 6 tys.m²) oraz w Kielcach – Zielone Tarasy (2 tys.m²).
 • Spółka LILIUM przygotowuje się do budowy jednego z największych wieżowców Stolicy „Lilium Tower” o wysokości 260 m. Będzie zlokalizowany w pobliżu hotelu Marriott u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Chałubińskiego na miejscu wyburzonego uprzednio Centrum LIM. Nowy obiekt zaprojektowała znana architektka Zaha Hadid. Rozważa się ewentualne funkcje wieżowca. Według jednej wersji byłby to biurowiec z częścią handlowo-usługową, według innej wersji byłby to obiekt hotelowo-apartamentowy.

 

 

 

 

 

[1] przyp.red. – Pierwsze eksponaty będą eksponowane do października br. w Parku Sowińskiego na warszawskiej Woli (poza Pałacem Saskim, który od kwietnia można oglądać na pl.Piłsudskiego).