Wstęp

W dotychczasowych komentarzach do „Przeglądu rynku inwestycyjno-budowlanego” unikałem nawiązywania do sytuacji społeczno-politycznej, chociaż nie można zaprzeczyć, że ma ona niewątpliwy wpływ na kondycję gospodarki kraju, a zwłaszcza na decyzje inwestorów, którzy planując swoją działalność kierują się również wiarygodnością otoczenia, a w szczególności jego kondycją finansową.
Obecna sytuacja polityczna na świecie, a głównie w Europie, nie sprzyja szeroko pojętemu inwestowaniu, do czego przyczynił się kryzys imigracyjny, niepewność odnośnie dalszego pozostawaniu w Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii, drugiego co do znaczenia płatnika tej organizacji, itp. Kryzys imigracyjny zagraża strefie Schengen zapewniającej swobodny przepływ ludzi i kapitału pomiędzy państwami członkowskimi UE.
Na sytuację polityczną w świecie nakładają się problemy Polski wynikające ze zmian ustrojowych krytykowanych zagranicą, bardzo obniżających wiarygodność naszego kraju. Niepokój budzi kondycja gospodarki, w jakiej może się znaleźć Polska już w 2017 r., a zwłaszcza w dalszych latach. Zapowiedziane reformy są bardzo kosztowne, a ich pokrycie finansowe oceniane jest jako mało realne.
Obawy, o których mowa wyżej, prawdopodobnie „nie ujawnią się” jeszcze w bieżącym roku; uchwalony budżet (niezawierający wydatków na projektowane reformy) jest finansowo zrównoważony, a prezentowane prognozy wzrostu PKB są optymistyczne. Tym niemniej już pierwsze miesiące bieżącego roku wskazują na osłabienie tempa wzrostu w przemyśle, w handlu detalicznym i w budownictwie. W styczniu br. produkcja budowlana była niższa niż rok temu o 8,6%, a w lutym o 10,5%. Także w marcu br. nastąpił głęboki regres budownictwa. Produkcja budowlano-montażowa skurczyła się aż o 15,8% w porównaniu z analogicznym miesiącem roku ubiegłego, mimo łagodnych warunków atmosferycznych, które sprzyjały pracom budowlanym. Najgłębszy regres nastąpił w dziedzinie inżynierii lądowej i wodnej, finansowanych w znacznym stopniu funduszy UE.
Prognozy portfela zamówień produkcji budowlanej na rynku krajowym wskazywały, że w bieżącym roku można spodziewać się wzrostu na poziomie podobnym jak w I kwartale ubiegłego roku, ale prognozy „nie przekładają się” na wyniki realne. Według badań z marca 2016 poprawę koniunktury sygnalizowało 14,2% badanych przedsiębiorstw budowlanych, a pogorszenie 21,1%. Obecnie obserwowana kondycja rynku inwestycyjno-budowlanego może sygnalizować zagrożenia na lata następne.


Przedstawione niżej przykłady inwestycji zakończonych, bieżąco realizowanych lub planowanych w nieodległej przyszłości stanowią wybór spośród większej liczby przedsięwzięć budowlanych w Polsce.

 

 • U zbiegu ulic Gwarnej i Piłsudskiego we Wrocławiu zostanie oddany do użytku wiosną 2017 r. 6-piętrowy hotel sieci Best Western. Goście korzystać będą z podziemnego parkingu na terenie położonego w sąsiedztwie dworca kolejowego Wrocław Główny. Relatywnie niewielki hotel (68 pokoi oraz specjalne dwupoziomowe apartamenty dla rodzin z dziećmi) będzie przystosowany także dla osób niepełnosprawnych.
   
 • W stolicy przy Alei Wilanowskiej zostanie oddany do zasiedlenia obiekt hotelowo-biurowy liczący 300 pokoi i 10 tys. m² powierzchni biurowej. Zakończenie budowy przewidziano na przełomie lat 2019/2020. Łączna powierzchnia obiektu wyniesie 23 tys. m². Dywersyfikacja planowanych funkcji wynika z dużego zainteresowania apartamentami mieszkalnymi wynajmowanymi w formie hotelowej; część biurowa zagwarantuje zdaniem inwestora optymalne zagospodarowanie nieruchomości.
   
 • Na warszawskim Mokotowie przy ul. Suwak zostanie w czwartym kwartale 2018 roku oddany nowy obiekt hotelowy sieci Four Points by Sheraton – 192 pokoje, dwie placówki gastronomiczne, centrum fitness i sale konferencyjne. Będzie to obiekt średniej klasy ale zapewniający dobry standard wyposażenia i obsługi po niskiej cenie.
   
 • Sieć hotelowa Hilton przygotowuje się do budowy nowego kompleksu biurowo-hotelowego w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej. Wartość obiektu szacuje się na około 165 mln zł. Budynek hotelowy pomieści 149 pokoi, 3 sale konferencyjne i centrum fitness. Parter i pierwsze piętro przeznaczono na cele handlowo-usługowe. Przyległa do hotelu wieża biurowa o wysokości 76 m to ponad 20 tys. m² powierzchni biurowej. Inwestycja rozpoczęta wiosną 2016 r. zostanie zakończona w początkach 2018 r.
   
 • Na atrakcyjnie położonej działce w sąsiedztwie autostrady A-4 i obwodnicy Krakowa powstaje Centrum Logistyczne Kraków – Kokotów. Niedawno oddano do użytku pierwszy obiekt magazynowy o powierzchni ponad 13 tys. m². Dalsze plany inwestora przewidują utworzenie parku logistycznego o łącznej powierzchni 150 tys. m². W ślad za pierwszym oddanym już budynkiem powstaną kolejne 2 magazyny.
   
 • Firma Echo Investment realizuje we Wrocławiu budowę biurowca Nobilis Business House, który otrzymał certyfikat BREEAM Excelent. Obiekt zlokalizowany na skrzyżowaniu ulic Marii Curie-Skłodowskiej i Mikołaja Reja zaoferuje 16 tys. m² komfortowej powierzchni biurowej. Użytkownicy korzystać będą z systemu kontroli dostępu, szybkich wind, energooszczędnej klimatyzacji oraz przyjaznego systemu oświetlenia. Oddanie biurowca do użytku przewidziano w drugiej połowie 2016 r.
   
 • Na warszawskiej Pradze u zbiegu ulic Ostrobramskiej i Rodziewiczówny w końcu 2015 r. rozpoczęto budowę mieszkalnego wieżowca, który pomieści 580 mieszkań oraz na parterze galerię handlową o powierzchni 3 tys. m². Developerem obiektu składającego się z niższej części i 85-metrowej wieży jest grupa Mill–Yon. Zakończenie budowy przewidziano w 2017 r.
   
 • W stolicy u zbiegu ulic Chmielnej i Jana Pawła II developer słowacki HB Reavis przygotowuje się do budowy wielofunkcyjnego wieżowca, który wraz z 80-metrową iglicą liczyć będzie 320 m wysokości, będzie więc najwyższym obiektem w Warszawie. Inwestor otrzymał już decyzję o warunkach zabudowy. Gmach powstawać będzie kaskadowo wzdłuż ul. Chmielnej poczynając od 182 m do docelowej wysokości samego budynku 230 m. Całkowita powierzchnia wieżowca wyniesie 115 tys. m², a powierzchnia użytkowa około 70 tys. m². W gmachu pomieszczą się biura (około 60 tys. m²), usługi (około 3 tys. m²), handel (około 1 tys. m²). Podziemny garaż pomieści 105 pojazdów.
   
 • Developer Skanska Property Poland przystąpił do realizacji ambitnego projektu zabudowy wzdłuż ulicy Towarowej w Warszawie pomiędzy Placem Zawiszy a rondem Kercelak. Pierwszym etapem tej inwestycji będzie budowa Generation Park przy Rondzie Daszyńskiego. Prace już rozpoczęto. Pierwszy budynek składać się będzie z 11 kondygnacji naziemnych i 2 podziemnych. Oddanie do użytku tego budynku zaplanowano na IV kw. 2017 r. Kompleks Generation Park docelowo składać się będzie z 3 gmachów o łącznej powierzchni około 40 tys. m² oraz wieży o wysokości 140 m, która pomieści dalsze 44 tys. m² powierzchni biurowej i usługowej. Koszt pierwszego etapu inwestycji wyceniono na około 55 mln euro.
   
 • Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa II etapu inwestycji mieszkaniowej Apartamenty Krasińskiego na warszawskim Żoliborzu u zbiegu ulic Krasińskiego i Przasnyskiej. Zakończenie budowy przewidziano w IV kw. 2017 r. Pięciopiętrowy budynek zaoferuje 123 mieszkania. W podziemnej części zaprojektowano 156 miejsc postojowych, w tym 2 stanowiska dla samochodów elektrycznych.
   
 • Developer Red Real Estate kończy realizację I etapu osiedla mieszkaniowego Alpha Park w podwarszawskim Ursusie. Oferta wynosi 90 mieszkań. W drugim etapie, którego zakończenie zaplanowano w IV kwartale 2017 r. do zasiedlenia udostępnionych będzie dalsze 87 mieszkań.
   
 • Developer Real 2B specjalizuje się w budowie parków handlowych w małych miastach.

– Quick Park w Pułtusku położony będzie przy drodze wojewódzkiej 618. Na powierzchni handlowej około 12 tys. m² powstanie 20 sklepów i punktów usługowych oraz czteroekranowe kino. Inwestycja o wartości około 100 mln zł zostanie oddana do użytku w połowie 2017 r.

– Drugi Quick Park firma wybuduje w podwarszawskim Konstancinie. Projekt przewiduje połączenie ulicy handlowej z placem miejskim. Obiekt składać się będzie z 2 oddzielnych budynków o łącznej powierzchni handlowej około 5 tys. m². Otwarcie Parku zaplanowano na przełomie 2016 i 2017 roku.
 

 • Na zdegradowanych terenach po dawnej kopalni w Jaworznie powstała galeria będąca kompleksem handlowo-rozrywkowym. Obiekt został otwarty w końcu 2015 r. Na powierzchni ponad 30 tys. m² działa 100 sklepów, sześcio-salowe kino, centrum fitness, kręgielnia, klub muzyczny i szkoła tańca. Wokół galerii dostępnych jest 835 miejsc parkingowych. Koszt obiektu wyniósł około 200 mln zł.
   
 • Firma Echo Investment realizuje w Szczecinie duży projekt rozbudowy istniejącego kompleksu handlowo-rozrywkowego Galaxy oraz Centrum Outlet Park Szczecin. W listopadzie 2015 r. otwarto nową część Outlet. Wiosną 2016 rozpoczęto dalszą rozbudowę tego obiektu. Zmodernizowany obiekt zostanie oddany do użytku w IV kw. 2017 r. Koszt realizacji rozbudowy szacowany jest na około 150 mln zł. Po zakończeniu rozbudowy Outlet Park pomieści 100 sklepów i dysponować będzie parkingiem na 900 miejsc postojowych. Centrum handlowo-rozrywkowe Galaxy w wyniku rozbudowy do ok. 60 tys. m² zwiększy powierzchnię najmu do 42 tys. m².
   
 • Developer Upper Finance Consulting wybuduje w Krakowie biurowiec przy ul. Promienistych. Powierzchnia najmu sięgnie 13 tys. m². W ramach obiektu powstanie podziemny garaż, powierzchnie magazynowe i stołówka. Zakończenie 8-piętrowego budynku zaplanowano na drugi kwartał 2017 r.
   
 • U zbiegu ulic Ogrodowej i Krysiewicza w Poznaniu (po wyburzeniu istniejącego budynku) spółka Constructa Plus wybuduje nowoczesny biurowiec, który wiernie odwzoruje historyczną kamienicę. Obiekt posiadać będzie powierzchnię ponad 3 tys. m² i pomieści sklepy na parterze, a biura na wyższych piętrach. Planowany termin oddania inwestycji do eksploatacji – przełom 2017/2018 r.

 

 

 • Developer Skanska Property Poland rozpoczyna we Wrocławiu przy ulicy Szczytnickiej budowę kompleksu biurowego o nazwie „Green 2Day”. Obiekt zaoferuje najemcom ponad 17 tys. m² powierzchni. Projekt przewiduje uzyskanie certyfikatu LEED na poziomie Gold. Budżet wynosi ok. 35 mln euro. Zakończenie inwestycji przewidziano w IV kwartale 2017 r.
   
 • Od 1979 r. na Krakowskim Rondzie Mogilskim „straszy” szkielet żelbetowy niezakończonego biurowca Naczelnej Organizacji Technicznej. Rozmowy z ratuszem zaowocują rozpoczęciem inwestycji polegającej na zagospodarowaniu „szkieletora”. Zabudowa rozpocznie się w I półroczu 2016, a jej zakończenie przewidziano najpóźniej do końca 2019 r. W nowej wersji budynek zostanie podwyższony o 10 metrów do wysokości 102 m. Znajdą w nim miejsce biura, hotel i apartamenty mieszkalne.
   
 • Budowa Galerii Jurowieckiej w Białymstoku rozpoczęła się 5 lat temu. W październiku 2015 oddano obiekt do użytku. Powierzchnia najmu wynosi 24 tys. m² (pomieściło się 115 sklepów). W I kw. 2016 r. otwarto stanowiący integralną część galerii hotel z 130 pokojami.
   
 • Firma VANTAGE Development prowadzi 2 inwestycje mieszkaniowe: we Wrocławiu i w Warszawie. Wrocławskie osiedle Nowe Żerniki o charakterze kameralnym składać się będzie z budynków mieszczących 60 mieszkań. Zakończenie budowy nastąpi w I kw. 2017 r. Osiedle warszawskie zlokalizowane przy ul. Konstruktorskiej będzie budowane etapowo i zaoferuje 348 mieszkań (w każdym etapie po około 170 lokali). Pierwszy etap zakończy się w I kw. 2016 r., drugi w II kw. 2017 r.
   
 • Grupa ASBUD w ciągu najbliższych lat wybuduje w Warszawie 2 osiedla o łącznej liczbie 1100 mieszkań. Osiedla zlokalizowano przy ulicy Grzybowskiej i przy ulicy Karolkowej. W planach inwestora znajduje się projekt biurowca Karolkowa Business o powierzchni 18 tys. m² oraz osiedle Młody Żoliborz na około 1 tys. mieszkańców.
   
 • Na warszawskiej Woli przy ulicy Twardej zostanie zbudowany hotel sieci HOLIDAY INN. Obiekt oferować będzie 254 pokoje, restaurację, bar i sale konferencyjne. Koszt budowy oszacowano na około 25 mln euro. Planowany termin oddania inwestycji do użytku – pierwszy kwartał 2018 r.