Wstęp

 

W raporcie za ubiegły kwartał nie omawiałem prognozy rozwoju rynku budowlanego mając świadomość, że uwarunkowania gospodarcze w owym czasie nie były jeszcze określone, wobec czego prezentowanie konkretnych wielkości byłoby obarczone ryzykiem. Pesymistyczne przewidywania okazały się przesadne, bowiem pierwszy kwartał 2017 roku przyniósł 4% wzrostu PKB w porównaniu z analogicznym kwartałem roku poprzedniego. Wpłynęło na to uruchomienie wstrzymywanych poprzednio środków unijnych oraz wzrost wydatków konsumpcyjnych. Rosnącą konsumpcję wspomagają też środki wypłacane rodzinom wielodzietnym „500+” oraz dobre wyniki finansowe przedsiębiorstw i wzrastający eksport. Klimat wokół sytuacji gospodarczej po wynikach pierwszych miesięcy br. poprawia się, co pozwala na prognozę wzrostu gospodarczego średnio w całym roku 2017 na poziomie 4%. Dobrą koniunkturę (także w Europie Zachodniej) dostrzegają developerzy, o czym świadczy wzmożony ruch w niektórych obszarach rynku inwestycyjno-budowlanego. Oczekiwane jest uruchomienie taniego budownictwa mieszkaniowego na wynajem, a pierwsze efekty nastąpią na początku 2018 roku. Władze samorządowe sygnalizują przeznaczenie na ten cel znacznej ilości będących w ich dyspozycji terenów budowlanych. BGK Nieruchomości podpisał listy intencyjne na realizację programu pilotażowego w ponad 70 gminach. Porozumienie zawarto z jednostkami samorządu terytorialnego oraz ze spółkami Skarbu Państwa m.in. z PKP. Łącznie obejmuje to około 450 tys. ha gruntów, na których potencjalnie może powstać około 60 tys. lokali mieszkalnych. Są to lokalizacje zarówno w dużych miastach jak Wrocław, Poznań, Katowice, Szczecin, Łódź, Toruń. jak też w mniejszych miejscowościach np. w Stargardzie, Kobyłce, Łowiczu, Pelplinie. Budowa pierwszych osiedli „Mieszkanie+” trwa już w Jarocinie i Białej Podlaskiej.
Program Mieszkanie Plus ma charakter priorytetowy i wg założeń ma pobudzać cały rynek mieszkalnictwa.

 

Budownictwo mieszkaniowe, hotelowe i inwestycje o charakterze rekreacyjnym i kulturalnym

 

Projektom budownictwa mieszkaniowego towarzyszą inwestycje o charakterze rekreacyjnym i kulturalnym oraz inwestycje hotelowe. Wybrano kilka interesujących przykładów.

 

 • Developer ROBYG nabył za 42 mln zł w Gdańsku Śródmieściu działkę o powierzchni 4,6 ha, na której zamierza wybudować około 1000 lokali o łącznej powierzchni ponad 50 tys.m². Obecnie Grupa ROBYG dysponuje w Gdańsku i w Warszawie „bankiem” ziemi oraz ofertą mieszkań łącznie na ponad 13,5 tys.m² powierzchni, a poszukuje kolejnych gruntów w celu zaspokojenia potrzeb wciąż chłonnego rynku w dużych miastach.

 • ROBYG rozpoczyna też budowę III etapu inwestycji mieszkaniowej Stacja Nowy Ursus. W ramach tego projektu powstać ma 245 lokali w technologii Smart House, wyposażonych w system zdalnego sterowania instalacjami w mieszkaniach. Lokale realizowane są w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Zakończenie wszystkich etapów tej inwestycji zaplanowano na koniec 2019 roku.

 • Developer MARVIPOL planuje budowę apartamentowca w stolicy przy ul. Grzybowskiej. Na działce o powierzchni 6 tys.m² firma chce oddać do zasiedlenia 440 lokali o łącznej powierzchni użytkowej 23 tys.m².

 • Developer ATAL realizuje budowę osiedla Nowe Żerniki. Osiedle to utworzy modelową nową dzielnicę Wrocławia, w której powstaną miejsca rekreacyjne, obiekty kultury i oświaty. W budynkach o wysokości od 5 do 7 kondygnacji będą powierzchniowo zróżnicowane mieszkania: od 27 do 100 m². Zakończenie 4-etapowej inwestycji przewidziano w czwartym kwartale 2018 roku.

 • Spółka CORDIA Polska rozpoczęła w II kwartale 2017 roku budowę osiedla mieszkaniowego w Krakowie przy ul. Lema. W ramach tego projektu powstaną 4 trzypiętrowe budynki z podziemnymi garażami. Supernova – bo tak nazwano osiedle – zaoferuje 191 mieszkań o zróżnicowanej powierzchni. Oddanie inwestycji do zasiedlenia zaplanowano w II kwartale 2019 roku. Developer zachwala atrakcyjną lokalizację osiedla w pobliżu TAURON ARENA i obszarów zieleni, a równocześnie blisko centrów handlowych, restauracji i obiektów rekreacyjnych.

 • W Warszawie przy Al. Jerozolimskich w sąsiedztwie obiektów Dworca Zachodniego przygotowuje się budowę hotelu Holiday Inn. Obiekt składać się będzie z 2 budynków wysokich połączonych podium o wysokości 6 pięter. Hotel zaoferuje 217 pokoi, restaurację, bar, przestrzeń konferencyjną.

 • W centralnej części śródmieścia Poznania rozpoczęto budowę hotelu sieci HAMPTON by Hilton. Budowa potrwa około 16 miesięcy. Lokalizacja na działce pomiędzy istniejącymi budynkami wymaga specjalnego przygotowania. Obiekt liczyć będzie 8 kondygnacji w tym 6 naziemnych. Oddanie budynku do użytkowania zaplanowano w połowie 2018 roku. Oferta przewiduje udostępnienie 117 pokoi o zróżnicowanym standardzie. Łączna powierzchnia to około 5 tys.m². Pokoje usytuowano na piętrach od 1 do 6. Nowością będą pomieszczenia komputerowe dla klientów, W części parterowej znajdzie się sala konferencyjna, bar, restauracja, sala „śniadaniowa”, zaplecze biurowe i strefa fitness.

 • W Krakowie po częściowej rozbiórce dawnego „szkieletora” (fragment konstrukcji zostanie zachowany i wykorzystany) rozpocznie się budowa nowoczesnego hotelu Radisson Red jako części kompleksu Unity Center. Łącznie w kompleksie powstanie 5 budynków. Rozpoczęcie budowy przewiduje się we wrześniu 2017. Budowa przebiegać będzie etapowo: w połowie 2018 roku zaplanowano zakończenie stanu surowego zamkniętego budynku hotelowego; dalsze obiekty oddawane będą do użytku w listopadzie 2018 roku i w końcu stycznia 2019. Wartość całego projektu szacuje się na 100 mln euro.

 • W Olsztynie w ramach kompleksu biurowo-usługowego Centaurus niebawem rozpocznie się budowa 4 budynków. Dwa z nich liczyć będą 17 i 18 pięter, pozostałe po 7 pięter. Cała powierzchnia użytkowa to ponad 50 tys.m², w tym część mieszkalna – 11,9 tys.m² (172 lokale), biurowa – 8,5 tys.m², hotelowa – 3,8 tys.m² (105 pokoi), handlowo-usługowa 5 tys. m². Otwarcie przewidziano w 2020 roku.

 

 

 • W Żyrardowie oddano do użytku i zasiedlenia zakończony jeszcze w 2016 roku budynek tzw. „Nowej Przędzalni” zrewitalizowany z przeznaczeniem na lofty. W istniejącym obiekcie wybudowanym w 1913 r. powstały 172 lofty, a w jego nadbudowie dodatkowo 29 penthousów. Lofty mają powierzchnie od 33 m² do 120 m² i wysokość około 4,7 m. Inwestor zadbał aby zachować historyczne detale, co wymusiło prowadzenie prac konserwatorskich.

 • Katowickie Osiedle Tysiąclecia weszło w III (i ostatni) etap rozbudowy. W ramach inwestycji, której developerem jest J.W. Construction Holding osiedle zaoferuje 346 mieszkań (w 2 budynkach 17-kondygnacyjnych i jednym 11-kondygnacyjnym), przy czym lokatorzy mieszkań parterowych będą dysponować własnymi niewielkimi ogródkami. Projekt osiedla „Nowe Tysiąclecie” realizowany będzie w podwyższonym standardzie.

 

Inwestycje handlowe

 

Inwestycje handlowe to rozwój magazynów, centrów logistycznych i innych obiektów związanych z działalnością handlową. Ilustrują to następujące przykłady.

 

 • W Krakowie już jesienią bieżącego roku zostanie oddany nowy obiekt – centrum handlowe Serenada (o czym informowaliśmy już w Buduj z Głową 1/2017), uzupełniając największy krakowski kompleks handlowo-rekreacyjny o łącznej powierzchni około 100 tys.m². Serenada pomieści 160 sklepów, restauracje, kawiarnie itp. Łączna powierzchnia najmu wyniesie około 42 tys.m².

 • W Tychach, w sąsiedztwie drogi krajowej nr 1, trwa budowa centrum handlowego GEMINI. Obiekt liczyć będzie 36 tys.m² i pomieści 130 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych. Projekt przewiduje dalszą rozbudowę. Oddanie inwestycji do użytku przewidziano jesienią 2017 roku.

 • Firma developerska ROCKCASTLE zakupiła Centrum Handlowe PLATAN w Zabrzu, dysponujące powierzchnią ponad 30 tys.m², i przygotowuje jego rozbudowę i modernizację kosztem około 40 mln euro. Rozpoczęcie prac zaplanowano w trzecim kwartale bieżącego roku. Inwestycja przewiduje powiększenie powierzchni istniejącego obiektu o 11 tys.m². Poza częścią handlową (30 sklepów) i usługową projekt zakłada otwarcie restauracji, kina i strefy fitness. Developer nie informuje o terminie zakończenia inwestycji.

 • Firma Reuss-Seifert (niemiecki producent elementów eksploatacyjnych i akcesoriów stosowanych w technologii betonów) przygotowuje się do budowy obiektów produkcyjnych i magazynów w podstrefie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Hala magazynowo-produkcyjna liczyć będzie 28,5 tys.m². Firma, której oferta obejmuje 266 grup produktów i 3,7 tys. wyrobów, zatrudni po uruchomieniu obiektów jeszcze w 2017 roku około 300 pracowników. Działka, na której zlokalizowany jest będący w budowie obiekt, daje możliwość dalszego inwestowania, co zapowiada firma.

 • Firma International Automative Components rozpoczęła budowę w ramach CTPark Opole magazynu o powierzchni 13 tys.m². CTPark Opole dysponuje działką o powierzchni 13,9 ha, co pozwoli na dalsze inwestowanie w pierwszym etapie – 55 tys.m², a docelowo – 70 tys.m². Obiekt posiada bezpośredni dostęp do obwodnicy Opola i dalej do autostrady A4.

 • W Rudzie Śląskiej firma Thermosilesia, dystrybutor klimatyzacji, buduje nową siedzibę. Powierzchnia powstającego obiektu będzie wynosić ponad 5 tys.m². Obiekt będzie składał się z trzykondygnacyjnej części biurowej, magazynowej, serwisowej, a także z centrum szkoleniowego. Powierzchnia magazynowa będzie wynosiła ok. 4 tys.m². Przewidywany koszt inwestycji to 12 mln zł.

 

Inwestycje biurowe

 

Popyt na nowoczesne lokale biurowe jest nadal duży. Wg przewidywań do końca 2017 roku zostanie oddane do użytku przez developerów nawet 310 tys.m² biur. W pierwszym kwartale zakończono już 84,2 tys.m² powierzchni biurowej. Najważniejsze inwestycje w budowie to: Varso Place oraz West Station (HB Reavis), The Warsaw HUB oraz Spinnaker (Ghelamco Poland), Mennica Legacy Tower (Golub Gethous), D48 (Penta Inwestments). Prezentujemy niektóre przykłady działalności w tej dziedzinie.

 

 • Rynek nieruchomości biurowych w Łodzi ma duży potencjał rozwojowy. Developer GHELAMCO Poland wybudował w tym mieście przy ul. Kilińskiego biurowiec o nazwie „Przystanek mBank”. Obiekt posiada atrakcyjną lokalizację w sąsiedztwie zrewitalizowanego kompleksu energetycznego EC1 i bliskiej odległości od nowego dworca kolejowego Łódź Fabryczna. W skład kompleksu wchodzi obok sześciokondygnacyjnego budynku – zabytkowy pałacyk z oficyną. Łącznie „Przystanek mBank” oferuje powierzchnię biurową około 24 tys.m², a także parking podziemny na 180 pojazdów.

 • Trwają prace przygotowawcze do budowy w stolicy kolejnego wieżowca o nazwie SPINNAKER. Obiekt usytuowany przy Rondzie Daszyńskiego będzie liczył 46 kondygnacji nadziemnych i 3 kondygnacje podziemne przeznaczone na garaże. Wysokość wieżowca wyniesie 172 m. Projekt ten będzie realizowała Spółka Ghelamco.

 • 190-metrowy biurowiec powstanie przy ul. Srebrnej w Warszawie. Inwestor uzyskał z Regionalnego Biura Ochrony Środowiska odpowiednie uzgodnienia. Wieżowiec będzie należał do Spółki Srebrna będącej własnością Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. Biurowiec oprócz biur pomieści część usługową i dysponować będzie czterokondygnacyjnym garażem podziemnym.

 • W zaawansowanym stadium budowy znajduje się powstający w Katowicach biurowiec KTW. Obiekt będzie liczył 14 kondygnacji naziemnych (13 pięter + parter). Wysokość budynku wyniesie 66 m. Powierzchnia jednej kondygnacji – około 1500 m². Oddanie inwestycji do użytku nastąpi w połowie 2018 roku.

 • Firma BAUMA buduje na Krakowskim Podgórzu (u zbiegu ulic Wadowickiej i Rydlówka) kompleks biurowy wraz z częścią handlową. Projekt przewiduje trzy-etapową budowę 3 siedmiopiętrowych budynków biurowych klasy A. Kompleks zaoferuje najemcom ponad 10 tys.m² powierzchni najmu.

 • Wbudowano kamień węgielny pod budowę wieżowca Mennica Legacy Tower w Warszawie przy skrzyżowaniu ul. Żelaznej i Prostej. Obiekt składać się będzie z wysokościowca – 140 m i niższego budynku kilkupiętrowego. Łącznie w ramach inwestycji oferta przewiduje udostępnienie ponad 65 tys.m² powierzchni najmu, w tym około 50 tys.m² w wieżowcu. Pierwsze lokale zostaną przekazane najemcom pod koniec 2018 roku.

 • Zlikwidowana fabryka fortepianów w Kaliszu o powszechnie znanej firmie Calisia zostanie zrewitalizowana i przekształcona w kompleks biurowy o zachowanej nazwie Calisia. Zakres modernizacji obejmuje odnowienie elewacji i przystosowanie wnętrz na biura, sale konferencyjne itp. Budynek liczy 6 kondygnacji, w tym 3,6 tys.m² powierzchni, która zostanie przeznaczona na biura o standardzie A. Zrewitalizowany dziedziniec stanie się zieloną przestrzenią ogólnie dostępną. Modernizacji podjął się developer Spółka FB Antczak.

 • Developer WHITE STAR REAL ESTATE rozpoczyna na terenie byłych zakładów URSUS budowę drugiego etapu kompleksu biurowo-magazynowego – ok. 10 tys.m² powierzchni magazynowej i 3,5 tys.m² biur. Łącznie Diamond Business Park Ursus dysponować będzie 52 tys.m² magazynów i 17 tys.m² biur. Planowane zakończenie budowy to jesień br.

 

Obiekty infrastruktury

 

 • W Starogardzie Gdańskim spółka STRABAG przystąpiła do modernizacji i rozbudowy zabytkowego dworca kolejowego. Poza wymianą wszystkich sieci (kanalizacyjnych, wodociągowej, gazowej, elektrycznej itp.) projekt zapewnia znaczącą poprawę dostępu do dworca poprzez rozbudowę systemu komunikacyjnego z sąsiadującymi ulicami. Na uwagę zasługuje przystosowanie obiektów do zabytkowej architektury. Prace modernizacyjne zakończone będą w 2018 roku. Szacunkowa wartość kosztorysowa modernizacji to 24 mln zł netto.

 • Postępuje budowa obwodnicy Warszawy. Rozpoczęto budowę odcinka o długości 18,5 km pomiędzy węzłami Puławska i Lubelska. W ramach tej części obwodnicy zostanie wybudowany ponad dwukilometrowy tunel pod Ursynowem oraz most na Wiśle. Planowane zakończenie tego etapu budowy – druga połowa 2020 r.

 • Warszawskie Centrum Nauki Kopernik zostanie rozbudowane o nowoczesny obiekt „Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego”, który stanie obok istniejącego gmachu, z którym zostanie połączone. Nowy budynek będzie posiadać powierzchnię około 5,5 tys.m², a jego koszt oszacowano na 55 mln zł. Rozpisany konkurs na architekturę „Pracowni” stawia warunek, aby projekt był atrakcyjny architektonicznie i ekologiczny.

 • W podwarszawskim Otwocku – Soplicowie na dużej działce blisko 12 tys.m² powstaje dom „senioralny” przeznaczony dla osób dotkniętych starczą demencją oraz chorobą Alzheimera. Charakter obiektu będzie uwzględniał potrzeby pacjentów niepełnosprawnych, co narzuca szczególne wymagania dot. rozplanowania i zagospodarowania wnętrz. Obiekt o powierzchni użytkowej rzędu 8 tys.m² będzie połączony z istniejącym już budynkiem na działce. Projekt przewiduje architekturę w stylu tzw. „świdermajer” charakterystycznym dla tej okolicy. Otwarcie zaplanowano na początku 2018 r.