Wstęp

 

Przedstawiony poniżej przegląd rynku inwestycyjno-budowlanego wskazuje na zdecydowaną przewagą inwestycji biurowych i logistycznych, a w pewnej mierze także hotelowych. Wydaje się natomiast, że nasycił się rynek obiektów handlowych. Nowych inwestycji jest niewiele, dominują rozbudowy i modernizacje. Nie obserwuje się również oczekiwanej dynamiki budownictwa mieszkaniowego, a zwłaszcza deweloperskiego. Materiały budowlane drożeją, rosną także płace, co sprawia naturalny wzrost cen mieszkań. Także program rządowy „mieszkanie+” prezentuje się na razie bardzo skromnie. Równocześnie występuje wzmożony popyt na rynku wtórnym, gdzie w ciągu ostatnich kilku lat zgromadzono bardzo dużo mieszkań kupionych u deweloperów z myślą o sprzedaży lub wynajmie. Mieszkania te są tańsze i skutecznie konkurują z nowobudowanymi.

 

1. Obiekty handlowe I towarzyszące

 

 • Zbliża się dzień otwarcia Galerii Młociny (na warszawskich Bielanach). Oficjalny termin to drugi kwartał 2019 r. Galeria będzie oferować 220 tys. m² powierzchni użytkowej, na której znajdzie się ok. 220 lokali usługowych, biura, centrum medyczne, multikino, klub fitness oraz kilkanaście restauracji i kawiarni. Częścią inwestycji jest też ogólnodostępna przestrzeń rekreacyjna z widokiem na Las Młociński, a na dachu budynku w sezonie zimowym funkcjonować będzie lodowisko. Jest to na chwilę obecną największy obiekt rozrywkowo-handlowy powstający w Warszawie. Inwestorami są spółki EPP oraz Echo Investment. Ta druga jest również odpowiedzialna za komercjalizację obiektu. Projekt architektoniczny przygotowały pracownie APA Kuryłowicz & Associates oraz Chapman Taylor. Generalnym wykonawcą jest firma Erbud.

 • Acteeum Group i Equilis Polska, realizujący wspólnie projekt Galerii Chełm, wybrali na generalnego wykonawcę spółkę Karmar. Obiekt handlowo-usługowy, o pow. 17,5 tys. m², zlokalizowany na działce u zbiegu ul. Lubelskiej i Rejowieckiej, będzie oferował 55 lokali, 550 miejsc postojowych. Otwarcie Galerii planowane jest na I kwartał 2020 r.

 • W listopadzie 2018 r. otwarta została galeria Metro Park w Biłgoraju, przy ul. Jana Pawła II. Jest to już kolejna, m.in. po obiektach w Wiśle i Białej Podlaskiej, inwestycja zrealizowana przez Metropolitan Investment w ramach rozwoju brandu Metro. Jest to jednokondygnacyjny budynek o powierzchni blisko 2.000 m².

 

2. Lokale biurowe

 

 • Echo Investment zaprezentowało najnowszy projekt zabudowy 6,5-hektarowej działki przy ul. Towarowej 22 w Warszawie. Będzie to kompleks o funkcji przede wszystkim handlowo-usługowej o łącznej powierzchni użytkowej 230 tys. m². Projekt architektoniczny, sporządzony przez światowej sławy biuro Bjarke Ingels Group, zakłada pierzeję domów handlowych, nad którymi znajdą się powierzchnie biurowe. Wewnątrz powstaną tereny zielone, a wśród nich kino festiwalowe oraz teatr. Projekt zostanie zrealizowany jako całość bez etapowania. Budowa ruszy w ciągu najbliższych 2 lat i potrwa od 3 do 5 lat.

 • Tower Inwestycje, inwestor biurowca Brama Oławska we Wrocławiu, wraz z początkiem 2019 r. rozpoczął kolejne prace związane z przygotowaniem pod budowę terenu przy ul. Oławskiej 35. Powstanie tu 7-kondygnacyjny biurowiec, oferujący 12.250 m² powierzchni do wynajęcia. Architektura budynku ma łączyć elementy tradycyjne z nowoczesnością i wkomponować się w otaczającą zabudowę. Przewidywany termin oddania do użytku to II kwartał 2021 r.

 • Trwa przetarg na generalnego wykonawcę kompleksu Marina Office w Gdyni przy ul. Hryniewieckiego 10, w pobliżu znanego apartamentowca Sea Towers nad Zatoką Gdańską. Ma to być nowoczesny kompleks biurowy oferujący ok. 27.000 m² powierzchni najmu, składający się z trzech niezależnych 5-kondygnacyjnych budynków ze wspólną halą garażową. Inwestorem jest Polski Holding Nieruchomości, a autorem projektu architektonicznego pracownia S.A.M.I Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy.

 • Cavatina Holding w pierwszych dniach kwietnia 2019 r. u zbiegu ulic Dąbrówki i Sobieskiego w Katowicach rozpoczął budowę swojej najnowszej wielofunkcyjnej inwestycji – Global Office Park. W dwóch 100-metrowych wieżach oraz jednym 5-kondygnacyjnym budynku znajdzie się 57 tys. m² powierzchni biurowej, 28 tys. m² mieszkań oraz 7 tys. m² powierzchni handlowej.

 • W Szczecinie przy ul. 3 Maja 22 trwa rewitalizacja dwóch XIX-wiecznych kamienic, które łącznie oferują 3.500 m² powierzchni biurowej. Projekt Kamienica Dohrna połączy historię z nowoczesną architekturą. Budynek zostanie oddany do użytku na przełomie 2019 i 2020 r. Inwestycję prowadzi spółka Zawiszy Office Centre.

 

 

3. Inwestycje mieszkaniowe

 

 • Firma deweloperska Ronson rusza ze swoją największą jak dotąd inwestycją. Będzie to osiedle Ursus Centralny przy ul. Gierdziejewskiego, na którym znajdzie się 1.600 mieszkań. Większość z nich to lokale 2, 3 i 4-pokojowe o powierzchni od 32 do 65 m². Inwestor buduje to osiedle zgodnie z koncepcją „miasta w mieście”. Znajdą się tu nie tylko mieszkania, ale też lokale usługowe i wewnętrzny bulwar z terenami rekreacyjnymi oraz kompleks edukacyjny.

 • Inne osiedle realizowane w tej warszawskiej dzielnicy to „Mój Ursus” przy ul. Posagu 7 Panien. Jego deweloperem jest Grupa Robyg. W listopadzie 2018 ruszyła sprzedaż 147 mieszkań w ramach pierwszego etapu inwestycji, a 8 marca 2019 r. do sprzedaży wprowadzono kolejne 174 mieszkania w ramach etapu drugiego. Są to mieszkania o powierzchniach od 33 do 64 m².

 • Robyg rozpoczyna również inwestycję Jagodno w południowej części Wrocławia, która będzie pierwszą jego inwestycją w tym mieście. Pomiędzy ul. Buforową a Klasztorną w ciągu najbliższych 5 lat powstanie 15 budynków wielorodzinnych i 104 domy jednorodzinne, a także przedszkole o pow. ok. 500 m² oraz liczne lokale usługowo-handlowe. Wmurowano już symboliczny kamień węgielny pod I etap inwestycji (120 mieszkań). Pierwsze lokale będą gotowe w drugiej połowie 2020 r.

 • Bouygues Immobilier Polska przejął we Wrocławiu (przy ul. Drobnera) niedokończony budynek mieszkalny, którego budowa rozpoczęła się jeszcze w 2010 r., planując przekształcić go w nowoczesny apartamentowiec z 69 mieszkaniami o metrażu od 30 do 150 m², w tym 2-poziomowe penthouse’y z tarasami na ostatnich kondygnacjach. Na parterze znajdzie się 10 lokali usługowych. Przewidziano również podziemną halę garażową. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia Zbigniewa Maćkowa, a generalnym wykonawcą inwestycji firma Alfa-Dach. Prace budowlane potrwają ok. 1,5 roku.

 • Trei Real Estate Poland, deweloper znany dotąd z realizacji parków handlowych, w marcu 2019 r. zakupił przy ul. Bacciarellego 54 we Wrocławiu działkę o pow. 4,17 ha, na której rozpoczął budowę 10 kameralnych budynków mieszkaniowych. W ramach pierwszego etapu zaoferowane zostaną 62 mieszkania o pow. od 37 do 111 m². Planowany termin oddania do użytku to I kwartał 2020 r.

 

 

 • Od listopada 2018 r. trwa przedsprzedaż mieszkań w Porcie Popowice – jednej z największych inwestycji mieszkaniowych we Wrocławiu. Koncepcja Portu Popowice zakłada powstanie ok 2,5 tys. mieszkań na 14-hektarowym terenie znajdującym się przy samej Odrze i posiadającym własny basen portowy. Jest to wspólny projekt spółek Vantage Development oraz Rank Progress, a generalnym wykonawcą jest firma Erbud. Finalny projekt architektoniczny sporządziła Maćków Pracownia Projektowa. Realizacja całej inwestycji łączącej w sobie funkcje mieszkaniowe, biurowe, usługowe i rekreacyjne ma potrwać 10 lat, natomiast pierwszy budynek ma zostać oddany w IV kwartale 2019 r.

 • W lutym 2019 r. Grupa NDI uzyskała pozwolenie na budowę nad Motławą w Gańsku inwestycji Chlebova Apartamenty (przy ul. Wiosny Ludów 4) w miejscu pierwszej przemysłowej Fabryki Chleba (czynnej w latach 1904-1945). Autorem projektu architektonicznego jest pracownia Roark Studio. Budynek będzie miał 7 kondygnacji naziemnych i 2 podziemne. Znajdzie się w nim 160 lokali mieszkalnych o pow. od 36 do 110 m². Na parterze będą lokale gastronomiczne, a na ostatniej kondygnacji – taras z widokiem na panoramę miasta. Prace budowlane zakończą się w 2021 r.

 

4. Budownictwo hotelowe

 

 • W Łodzi, przy ul. Ogrodowej 16, z początkiem marca 2019 r. Puro Hotel Łódź przyjął pierwszych gości. Oferuje on 123 pokoje oraz 7 apartamentów, a także m.in.restaurację Biotiful Healthy Snack Lab, bar koktajlowy Spirit Ba, a na ostatnim piętrze centrum fitness i Prisma Spa. Projektantem hotelu jest pracownia architektoniczna ASW, natomiast autorem wnętrz jest studio Superfutures.

 • Na początku listopada 2018 r., po blisko 8 latach, zakończył się długo oczekiwany remont warszawskiego Prudentiala. Hotel Warszawa, znajdujący się w tym pochodzącym z 1934 r. 17-piętrowym budynku, posiada 142 pokoje gościnne. Każdy z nich charakteryzuje się indywidualnym wystrojem wnętrz. Poza tym do dyspozycji gości oddano dwie restauracje, SPA, basen, strefę fitness oraz trzy sale konferencyjne. Na uznanie zasługuje zachowanie oryginalnych stropów konstrukcyjnych. Łączna powierzchnia użytkowa po rozbudowie to ok. 13,6 tys. m². Autorem projektu przebudowy była pracownia architektoniczna Bulanda Mucha.

 • Z początkiem roku w Krakowie przy ul. Jana Pawła II ruszyły prace związane z budową prywatnego akademika LIV. Inwestorem jest spółka z grupy Gent Holding, a generalnym wykonawcą firma Erbud. Jest to jeden z 6 takich obiektów, które inwestor planuje zrealizować w Gdańsku, Poznaniu, Katowicach i właśnie Krakowie. Akademik w Krakowie to 277 apartamentów o powierzchni od 18 do 32 m² (jedno- i dwuosobowych) z własną łazienką i aneksem kuchennym. Łączna powierzchnia użytkowa budynku to prawie 12 tys. m². Koncepcję architektoniczną sporządziło biuro AGAWA Architektura.

 • W Gdańsku (przy ul. Do Studzienki 65) na początku br. otwarty został Gdański Harward. Jest to modernizacja zabytkowego budynku starego akademika na nowoczesne „mikroapartamenty” z łazienkami i aneksami kuchennymi. Pięciokondygnacyjny budynek mieści 60 tego typu lokali o powierzchniach od 12 do 23 m². Inwestorem jest spółka Metropolitan Investment.

 

 

 • W Bydgoszczy Grupa Kapitałowa Immobilie S.A. rozpoczyna realizację trzeciego obiektu sieci Focus Hotels. Będzie się on znajdował w zrewitalizowanym 10-kondygnacyjnym budynku przy ul. Bernardyńskiej 13 nad rzeką Brdą. Hotel poza pokojami będzie miał restaurację, bar, salę fitness, saunę oraz sale konferencyjne. Obecnie kończą się prace projektowe, a budowa powinna ruszyć w pierwszej połowie 2019 r. Autorem projektu architektonicznego jest studio Architektonika.

 • Sieć hoteli B&B przygotowuje się do budowy swojego siódmego obiektu w Polsce, tym razem w Lublinie przy ul. Dolnej 3 Maja w bliskim sąsiedztwie Starego Miasta. Hotel będzie oferował 130 pokoi, salę konferencyjną, parking podziemny. Trwa procedura przetargowa. Otwarcie hotelu planowane jest na początku 2020 r.

 

5. Inne obiekty

 

 • W Łodzi od września 2018 r. trwa budowa nowego Orientarium na terenie lokalnego ZOO. Jest to największa inwestycja w historii tej instytucji. Jej koszt to 262 mln zł, a budowa potrwa około dwóch lat. W ramach projektu powstaną nowoczesne pawilony, wybiegi i woliery, a całość zostanie uzupełniona zapleczem rekreacyjno-gastronomicznym. Budynek Orientarium ma się składać z części wejściowo-konferencyjnej oraz części dla zwierząt. Znajdzie się w nim miejsce dla słoni indyjskich, basen ze słoną wodą i podwodnym tunelem dla zwiedzających oraz dżungla dla zwierząt. Finalnie Orientarium Łódź ma zająć 2 ha powierzchni, do tego dojdzie 5,5 ha wybiegów dla zwierząt. Z początkiem 2019 r. budowa zaczęła wychodzić ponad poziom gruntu. Zakończenie prac planowane jest na 2021 r.

 

 

 • W Szczecinie 8 marca br. została podpisana umowa między Miastem a wykonawcą nowego stadionu Pogoni Szczecin, konsorcjum DORACO-PBG. Projekt architektoniczny sporządziło biuro Dedeco. Zakłada on dobudowanie do istniejącego obiektu czwartej trybuny, w której znajdzie się restauracja, fanshop z kawiarnią oraz muzeum Pogoni. Pojemność stadionu po przebudowie wyniesie 20.500 miejsc. Ponadto zostanie wybudowane Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży, w skład którego wejdzie dwukondygnacyjny budynek i sześć boisk (w tym trzy pełnowymiarowe oraz jedno pomniejszone o nawierzchni sztucznej). Koszt całej inwestycji to 364,4 mln zł. Budowa ma zakończyć się w pierwszej połowie 2022 r.