„Dokumentacja projektowa, służąca do opisu przedmiotu zamówienia na wykonanie robót budowlanych, dla których nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę, składać się musi w szczególności z: – planów, rysunków lub innych dokumentów umożliwiających jednoznaczne określenie rodzaju i zakresu robót budowlanych podstawowych oraz uwarunkowań i dokładnej lokalizacji ich wykonywania; – przedmiaru robót; – projektów, pozwoleń, uzgodnień i opinii wymaganych odrębnymi przepisami.”
Wprowadzenie
Od kilku miesięcy trwa ożywiona dyskusja nad naszym krajowym systemem zamówień publicznych, wywołana zaprezentowanym projektem nowej ustawy Prawo zamówień publicznych.
Można spotkać się z różnymi opiniami i poglądami dotyczącymi zarówno plusów jak i minusów proponowanych rozwiązań, które w wielu aspektach w sposób znaczący zmieniają zasady przygotowania i przeprowadzania postępowań o udzielenie zamówień publicznych oraz ich realizacji. Wymaga jednak podkreślenia, na co zwróciłem uwagę w jednym z artykułów (Zamówienia publiczne – Doradca nr 3/2019), że projekt nie wnosi istotnych, oczekiwanych i sygnalizowanych niejednokrotnie postulatów dotyczących konieczności zmiany dotychczas obowiązujących i wprowadzenia nowych, szczególnych regulacji w zakresie zamówień publicznych na roboty budowlane, uwzględniających specyfikę tego rodzaju zamówień. Pozostawiono bez zmian dotychczasowe regulacje zawarte w art. 31 i art. 33 obowiązującej obecnie ustawy dotyczące opisu przedmiotu zamówienia oraz szacowania wartości zamówienia, którego przedmiotem są roboty budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane. Brak jest również zapowiedzi dotyczących opracowania nowych rozporządzeń w sprawie dokumentacji projektowej i
Wydanie:
BUDUJ Z GŁOWĄ
Poradnik Kosztorysanta nr 3/2019