Efektywność energetyczna budynków w Polsce
Od 2021 r. wszystkie nowo budowane domy jednorodzinne powinny mieć zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną EP nie większe niż 70 kWh/(m2·rok), czyli zostaną zakwalifikowane do klasy B. Dla domów budowanych od 2017 r. było to 95 kWh/(m2·rok), a od 2014 r. – 120, czyli to również klasa B. Ocenia się, że domy budowane w latach 90. XX w. mają zapotrzebowanie na poziomie 160, a te z czasów PRL – nawet ponad 300 kWh/(m2·rok).
Polski Alarm Smogowy oszacował, że w Polsce (przy ogólnej liczbie budynków jednorodzinnych 6,3 mln) około 1,78 mln domów jednorodzinnych nie ma żadnego ocieplenia, a kolejne 347 tys. ma bardzo niski standard termoizolacji – około 10 cm styropianu o bardzo wysokim współczynniku przewodzenia ciepła. To są wampiry energetyczne, które w pierwszej kolejności powinny zostać poddane termomodernizacji.
Kompleksowa termomodernizacja
Żeby skutecznie poprawić standard energetyczny budynku i jednocześnie realizować cele polityki klimatycznej, należy w pierwszej kolejności usunąć przestarzałe urządzenia grzewcze i zastosować nowoczesne, niskoemisyjne, najlepiej wykorzystujące energię odnawialną. Optymalnym rozwiązaniem jest montaż pompy ciepła zasilanej z własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Jednak nie do każdego domu i nie dla każdego inwestora jest to najlepsze. Jeśli mają być zastosowane inne urządzenia grzewcze, warto wybierać te o najwyższej klasie energetycznej i obniżonej emisyjności. Jeśli jest możliwe podłączenie do sieci ciepłowniczej, należy z tego skorzystać. W programach dotujących termomodernizację promowane są takie rozwiązania – można na nie uzyskać więcej pieniędzy.
Jednocześnie należy gruntownie ocieplić budynek. Dodatkowo potrzebna jest wymiana stolarki otworowej, co sprawi, że budynek stanie się szczelny. Dzięki tak przeprowadzonej termomodernizacji, zdecydowanie zmniejszą się koszty eksploatacji budynku, przede wszystkim ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej.
Audyt energetyczny
Żeby termomodernizacja została przeprowadzona fachowo, powinno się zamówić audyt energetyczny, w którym specjalista dokładnie oceni stan techniczny budynku oraz wyliczy jego zapotrzebowanie na energię przy różnych wariantach remontu. Należy zdawać sobie sprawę, że nie każdy budynek nadaje się do kompleksowej termomodernizacji. Dlatego trzeba przeprowadzić dokładną kalkulację, który wariant jest najbardziej opłacalny ekonomicznie – ile trzeba zainwestować w termomodernizację, żeby rachunek nakładów i zysków miał sens.
Dofinansowanie termomodernizacji
Termomodernizacja domów wymaga dużych nakładów finansowych. Obowiązkiem państwa jest zapewnienie środków na ten cel. Obecnie funkcjonują już programy dofinansowujące termomodernizację, których budżety pochodzą ze środków własnych Polski lub programów unijnych, np. Funduszu Termomodernizacji, Krajowego Planu Odbudowy (zastępowanego obecnie przez budżet państwa). Unia Europejska planuje uruchomienie nowego źródła finansowania – od 2026 r. miałby nim być Społeczny Fundusz Klimatyczny.
Działa wiele programów oferujących dotacje na termomodernizację dla właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań. Są to Czyste powietrze, Mój prąd, Ciepłe mieszkanie, Stop smog. Działa również podatkowa ulga termomodernizacyjna. Właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych, komunalnych, firmowych mogą skorzystać z dofinansowania w formie premii i grantów termomodernizacyjnych stanowiących program Termo prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Niestety, w budynkach o najniższym standardzie energetycznym często mieszkają osoby, które nie dysponują środkami na modernizację, mogą mieć też problemy z przeprowadzeniem tego procesu. Dotyczy to nie tylko skomplikowanych procedur uzyskania dofinansowania, lecz także właściwego wyboru rozwiązania technicznego. Dlatego potrzebne jest doradztwo termomodernizacyjne. Punkty konsultacyjne powinny działać w urzędach.
Warto wiedzieć, że w większości wypadków trzeba najpierw wyłożyć własne pieniądze, a później można dostać zwrot części poniesionych nakładów. Jednak nie jest tak zawsze. Na przykład w programie Czyste powietrze można uzyskać dotację z prefinansowaniem inwestycji albo dotację z kredytem. W programie Stop smog większą część kosztów termomodernizacji może pokryć gmina (po uzyskaniu środków z WFOŚiGW). Dlatego opłaca się szukać informacji, skąd wziąć pieniądze na poprawienie standardu energetycznego budynku.