Okno Kalibracja zawiera pole wymiaru i jednostki miary. W polu Wpisz wymiar widzimy wymiar, który został sczytany z projektu – około 22. W następnym polu widzimy jednostkę miary. Sczytana jednostka to mm. Wpisujemy wymiar 110, wybierając jednostkę miary centymetry. Zatwierdzamy nasz wybór – rysunek został skalibrowany. Jeżeli do pliku Miary wczytamy kilka projektów, to kalibracji należy dokonać dla każdego z nich.
Kalibracja jest istotna, jeżeli będziemy przedmiarować obiekty liniowe, bądź powierzchniowe. Jeżeli nie wykonaliśmy kalibracji na początku pracy z projektem, możemy jej dokonać później. Program automatycznie przeliczy nam odmierzone już obiekty liniowe, bądź powierzchniowe. Jest to kolejny atut programu.
Ważne! Jeżeli na projekcie nie ma żadnego zdefiniowanego wymiaru, to najczęściej do celów kalibracji przyjmuję wymiar otworu drzwiowego. W większości przypadków są one standardowe. Należy zwrócić uwagę, że polecenie Kalibracja wymaga podania tylko jednego wymiaru. Nie ma znaczenia czy będzie to wymiar poziomy czy pionowy. Najlepiej gdy będzie on pod kątem prostym do jednej z krawędzi projektu. Można także skalować wymiary skośne, ale mogą wtedy wystąpić błędy w przedmiarowaniu.
W przypadku projektów dwg najczęściej kalibracja nie jest konieczna. Warunkiem są właściwie zdefiniowane jednostki miary przez projektanta oraz tworzenie rysunku w tych właśnie jednostkach, bez skalowania rysunku.
Definiowanie obiektów przedmiarowych
Obiekty przedmiarowe znajdują się w sekcji wstążki o nazwie Pomiar. Każde z poleceń ma rozwijalne pola pozwalające na wybór konkretnego typu obiektu przedmiarowego.
Obiekty od Linia do Łuk pozwalają nam dokonać obmiaru obiektów liniowych czyli np. rurociągów czy kanałów wentylacyjnych. Nadając im wysokość otrzymamy ich powierzchnię.
Obiekty od Prostokąt do Koło pozwalają nam dokonać obmiaru powierzchni, np. pomieszczenia. Po nadaniu im wysokości otrzymamy kubaturę obiektu.
Polecenie zliczanie pozwala nam na wybór obiektów punktowych np. urządzenia sanitarne, przebicia czy przejścia przeciwpożarowe. Dla tego typu obiektów nie możemy stosować atrybutu mnożnika czy wysokości. Obiekty przedmiarowe dokładnie opisałem w poprzedniej części poradnika.
W sekcji Pomiar znajdziemy jeszcze pole Wartość. Pozwala ono na pobranie wymiaru obiektu z projektu w dwg lub PDF eksportowanego z programu typu CAD. Wykorzystają go raczej kosztorysanci z branży budowlanej, ponieważ pracują z dokumentacją projektową z wymiarami. Tutaj należy zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli wymiar w projekcie jest zdefiniowany w centymetrach, natomiast w programie dany typ ma przypisaną jednostkę metr, to taka jednostka zostanie przyjęta do obmiaru. W tym przypadku kalibracja nie dokona automatycznego skalowania.