Ogólnopolski Otwarty Konkurs "Modernizacja Roku & Budowa XXI w." to inicjatywa promująca najlepsze modernizacje i budowy. Nagrody zdobywają inwestorzy, wykonawcy i projektanci za konkretną realizację, jako wspólne dzieło trzech podmiotów. Jest to jeden z elementów wyróżniających konkurs na tle innych tego rodzaju wydarzeń, które zwykle są adresowane tylko do jednej z grup, np. do inwestorów lub projektantów. Celem konkursu było wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów w przestrzeni urbanistycznej ukończonych w 2021 roku, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi. 

W 26. edycji udział wzięło ponad 500 realizacji z całej Polski, a do finału zakwalifikowało się 75. W ścisłej finałowej czołówce znalazły się inwestycje reprezentujące większość regionów Polski. Komisja Konkursowa nagrodziła m. in. jakość stosowanych materiałów, nowoczesność, rezultaty ekologiczne, efektywność procesów technologicznych. W skład jury weszli przedstawiciele uczelni, PINB i laureaci poprzednich edycji. Swoje nagrody przyznali także Marszałkowie wojwódżtw za wyróżniające się obiekty w regionach.  

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie 28 września 2022 r. 

„Buduj z Głową” jako patron medialny Konkursu wręczyło swój dyplom uznania – dla firmy Jaekel-Bud-Tech Gorczowski, wykonawcy Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Tu byliśmy wyjątkowo zgodni z jury Konkursu, które tej właśnie inwestycji i jej autorom przyznało tytuł Modernizacja Roku 2021 w kategorii „Obiekty zabytkowe”.

Tytuły i wyróżnienia "Modernizacja Roku 2021"

Fot 1. Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu - tytuł "Modernizacja Roku 2021" w kategorii "Drogi i obiekty mostowe"

Fot 2. Rozbudowa ul. Cieszyńskiej w Bielsku-Białej - wyróżnienie w kategorii „Drogi i obiekty mostowe”

Fot.1 Przebudowa dawnego kina na siedzibę Teatru KTO w Krakowie - tytuł „Modernizacja Roku 2021” w kategorii „Pamięć miejsc historycznych”

Fot. 2 Budynek Instytutu Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - wyróżnienie w kategorii „Pamięć miejsc historycznych”

Fot. 1 Arche Dwór Uphagena w Gdańsku - tytuł „Modernizacja Roku 2021” w kategorii „Obiekty mieszkalno-usługowe”

Fot. 2 Budynek biurowy w Rudzie Śląskiej - wyróżnienie w kategorii „Obiekty mieszkalno-usługowe” 

Fot. 1 „Sochaczew (od)nowa” Amfiteatr wraz z zagospodarowaniem terenów nad Bzurą - tytuł „Modernizacja Roku 2021” w kategorii „Rewitalizacja obszarów i przestrzeni publicznej”

Fot. 2 Rewitalizacja Zamku Krzyżackiego w Szczytnie - wyróżnienie w kategorii „Rewitalizacja obszarów i przestrzeni publicznej”

Fot. 1 Rozbudowa Szpitala Onkologicznego w Bielsku-Białej - tytuł „Modernizacja Roku 2021” w kategorii „Ochrona zdrowia”

Fot. 2  Modernizacja budynku dawnej szkoły na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Łózkach - wyróżnienie  w kategorii „Ochrona zdrowia”

Fot. 1 Pływalnia miejska Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stargardzie - tytuł „Modernizacja Roku 2021” w kategorii „Obiekty sportu i rekreacji”

Fot. 2 Sala wielofunkcyjna na terenie Ośrodka "Leśnik" w Orzechowie - wyróżnienie w kategorii „Obiekty sportu i rekreacji”

 

Fot. 1 Renowacja zabytkowego dworca PKP w Białymstoku - tytuł „Modernizacja Roku 2021” w kategorii „Użyteczność publiczna”

Fot. 2 Przebudowa, rozbudowa i nadbudowa budynku Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej - wyróżnienie w kategorii „Użyteczność publiczna”

Fot. 1 Muzeum Hutnictwa w Chorzowie - tytuł „Modernizacja Roku 2021” w kategorii „Obiekty zabytkowe” 

Fot. 2 Rewitalizacja wieży ciśnień w Zabrzu - wyróżnienie w kategorii „Obiekty zabytkowe”

Fot. 1 Młyn Rothera na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy - tytuł „Modernizacja Roku 2021” w kategorii „Obiekty kultury”

Fot. 2 Stargardzkie Centrum Nauki FILARY - wyróżnieniew kategorii „Obiekty kultury” 

Fot. 1 Ekofabryka pełniąca funkcję Centrum Edukacji Ekologicznej w Wejherowie - tytuł „Modernizacja Roku 2021” w kategorii „Ochrona środowiska”

Fot. 2 Modernizacja i rozbudowa Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie - wyróżnienie w kategorii „Ochrona środowiska”

Fot. 1 Rewitalizacja dworca kolejowego w Żorach i otaczającej go przestrzeni - tytuł „Modernizacja Roku 2021” w kategorii „Opieka społeczna”

Fot. 2 Rewitalizacja dworca kolejowego w Tucholi - wyróżnienie w kategorii „Opieka społeczna”

Fot. 1 Filia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dobrzejewicach - tytuł „Modernizacja Roku 2021” w kategorii „Małe jest piękne”

Fot. 2 Adaptacja budynku poszkolnego na Wiejskie Centrum Kultury w Witnicy - wyróżnienie w kategorii „Małe jest piękne”

Tytuły i wyróżnienia "Budowa Roku 2021" 

Fot. 1 Kompleks sportowy Uznam Arena w Świnoujściu - tytuł „Budowa Roku 2021” w kategorii: „Obiekty sportowe”

Fot. 2 Hala Widowiskowo-Sportowa Będzin Arena - wyróżnienie w kategorii: „Obiekty sportowe”

Fot. 1 Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu „Assist Med Sport Silesia” w Zabrzu - tytuł "Budowa Roku 2021" w kategorii: „Obiekty edukacji, szkolnictwa i nauki”

Fot. 2 Budowa żłobka i przedszkola w Kłodawie - wyróżnienie w kategorii: „Obiekty edukacji, szkolnictwa i nauki” 

Fot. 1 Ratusz miejski w Grodzisku Mazowieckim - tytuł "Budowa Roku 2021" w kategorii: „Przestrzenie administracyjno-biurowe”

Fot. 2 Budowa budynku Sądu Rejonowego w Toruniu - wyróżnienie w kategorii: „Przestrzenie administracyjno-biurowe”

Fot. 1 Orientarium w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi - tytuł "Budowa Roku 2021" w kategorii „Obiekty przyjazne zwierzętom”

Fot. 2 Ferma Krów Langowo - wyróżnienie w kategorii „Obiekty przyjazne zwierzętom”

Fot. 1 Budynek biurowy Nadleśnictwa Sulechów - tytuł "Budowa Roku 2021" w kategorii „Budownictwo niskoemisyjne plus OZE”

Fot. 2 Centrum magazynowo-dystrybucyjne Panattoni BTS Świebodzin - wyróżnienie w kategorii „Budownictwo niskoemisyjne plus OZE”

Zachęcamy również do przeczytania całego Katalogu Pokonkursowego w wygodnej wersji online.

Źródło: materiały konkursowe, www.modernizacjaroku.pl