BIM, a projekt budowlany
Zawartość informacyjna projektu budowlanego oraz wykonawczego nie jest w sposób kategoryczny zdefiniowana. W obecnym stanie prawnym zostały określone co prawda pojęcia „projekt budowlany” i „projekt wykonawczy”, ale bez dostatecznego sprecyzowania zawartości informacyjnej. Projekt budowlany musi m.in. spełniać wymagania określone w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a jego zakres i treść powinny być dostosowane do specyfiki charakteru obiektu oraz stopnia skomplikowania robót budowlanych[9]. Ustawa Prawo budowlane wskazuje także jakie typy projektów/rysunków powinien zawierać projekt budowlany. Nieco bardziej dokładnie określa zawartość projektu budowlanego rozporządzenie[6] wprowadzając szczegółowy zakres informacji zawartych w opisie technicznym i w części rysunkowej. Są to jednak ogólnie określone opisy i rysunki podstawowych elementów wyposażenia technicznego, ogólnobudowlanego, umożliwiającego użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem.
W ww. aktach prawnych nie można znaleźć definicji projektu wykonawczego, mieści się ona w rozporządzeniu dotyczącym dokumentacji projektowej będącym aktem wykonawczym do Ustawy Prawo zamówień publicznych. Według niego projekty wykonawcze powinny uzupełniać i uszczegóławiać projekt budowlany w zakresie i stopniu dokładności niezbędnym do sporządzenia przedmiaru robót, kosztorysu inwestorskiego, przygotowania oferty przez wykonawcę i realizacji robót budowlanych[7]. Jak jasno widać brakuje doprecyzowania zawartości informacyjnej projektów budowalnych i wykonawczych, zarówno w zakresie informacji geometrycznych, jak i informacji niegeometrycznych. Podobna sytuacja występuje nie tylko w Polsce, ale i w wielu innych krajach.
Jak w te definicje wpisuje się zatem modelowanie informacji o budynku, czyli BIM? Od początku rozwoju tej technologii na świecie próbowano ustalić tzw. „poziomy szczegółowości informacji zawartych w modelu”, które mogą być określone na poszczególnych etapach przedsięwzięcia budowlanego. Podjęto więc próbę uporządkowania wymagań dotyczących zawartości informacyjnej modelu BIM. Koniecznością jest określenie tych dotyczących zakresu potrzebnych informacji zarówno geometrycznych, jak i niegeometrycznych istotnych dla wszystkich uczestników przedsięwzięcia budowlanego, na danym jego etapie[10].
Do podstawowych informacji możemy zaliczyć:
- strukturę budynku (etap, np. piętro, strop, fundamenty),
- typ elementu (ściany, płyty, słupy, belki, schody itp.),
- geometrię (wymiary, współrzędne elementu, objętość),
- zależności pomiędzy poszczególnymi elementami,
a także właściwości standardowe i niestandardowe przypisane elementom (materiał, kolor, przekroje, ochrona ppoż., ciężar, współczynnik przenikania ciepła itp.).
To stwarza szerokie spektrum możliwości przy sporządzaniu kalkulacji, ale przede wszystkim do wariantowania rozwiązań[4].