W poprzednich artykułach o BIM pisałem głównie o modelach, ich użyteczności i zawartości informacyjnej. Pojęcie wielowymiarowości podsumowuje niejako ten temat pokazując, jak wiele informacji i możliwości daje nam technologia BIM.
Wymiary MD w modelach BIM
Zgodnie z ideą BIM zasób wiedzy i informacji zawarty w modelu BIM stanowi podstawę do podejmowania decyzji podczas całego cyklu życia obiektu budowlanego. Wiemy już, że możliwość gromadzenia i porządkowania danych, dostęp do nich oraz przejrzystość wyszukiwania są największymi zaletami BIM.
Pojęcie wielowymiarowości modeli BIM odnosi się do dwóch omawianych wcześniej rodzajów danych:
- informacji geometrycznych i opisu stopnia zaawansowania tworzonego modelu,
- informacji opisowych, które są zawarte w modelu.
W praktyce w celu pokazania i usystematyzowania pojęcia wielowymiarowości wykorzystano znany wcześniej wszystkim schemat oznaczeń: 2D – dwa wymiary (mowa o rysunkach płaskich) oraz 3D – trzy wymiary (model przestrzenny trójwymiarowy).
W artykule przedstawione będą wymiary od 3D-MD wykorzystywane w technologii BIM (określa ona obiekty budowlane w wielowymiarowej przestrzeni zmiennych MD, gdzie „M” z ang. „multidimensional” oznacza właśnie wielowymiarowość). Podstawowa koncepcja MD pozwala analizować komponenty w wielu dziedzinach – geometryczne, fizyczne, behawioralne i atrybuty związane z czasem [5].
Poniżej przedstawiono kolejne wymiary modeli BIM:
- 3D – dane geometryczne, model obiektu pokazany w trzech wymiarach,
- 4D – model 3D poszerzony o informacje związane z czasem realizacji inwestycji,
- 5D – model 3D wraz z informacjami powiązanymi z kosztami np. budżetem inwestycji,
- 6D – model 3D wraz z danymi niezbędnymi do przeprowadzenia analiz wpływu obiektu na środowisko,
- 7D – model 3D wraz z danymi wspomagającymi zarządzanie eksploatacją obiektu budowlanego.
Zobacz również: Modele Macro i Micro BIM
BIM 3D
Pierwszy wymiar BIM, to w zasadzie model obiektu stanowiący bazę do gromadzenia kolejnych informacji. Samego trójwymiarowego modelu budynku oczywiście nie można nazwać modelem BIM (chociaż często bywa, że tak jest nazywany), ponieważ jego sednem jest informacja zawarta w modelu. Wyróżniony został zatem wymiar BIM 3D, ale trzeba pamiętać, że istnieje w powiązaniu z zawartymi w nim informacjami, bez nich model 3D to po prostu model 3D. Z modelu BIM 3D wynikają przede wszystkim informacje geometryczne np.:
- kształt obiektu budowlanego,
- wymiary obiektu oraz jego poszczególnych elementów budowlanych,
- lokalizacja elementów, w tym usytuowanie komponentów konstrukcyjnych, instalacji, urządzeń i części wyposażenia itp.,
- strefy obiektu budowlanego np. mieszkalna, komunikacji, ewakuacyjna itp.,
- rozwiązania materiałowo-technologiczne.
Warto zauważyć, że model 3D składa się z wielu branż: architektonicznej, konstrukcyjnej, instalacyjnych itp. i jest tworzony od podstaw w procesie projektowania, a w przypadku istniejących obiektów budowlanych, powstaje w procesie rekonstrukcji. Rekonstrukcja 3D może być wynikiem skanowania laserowego i przetwarzania chmury punktów lub modelowania obiektu w oparciu o istniejącą dokumentację [4].
Model 3D BIM pozwala na szybkie i automatyczne generowanie rysunków płaskich 2D (rzuty, przekroje), jak również na tworzenie renderingów oraz animacji, które mają na celu przedstawić geometrię obiektu budowlanego [5]. Czasami można spotkać się z określeniem 3,5D dotyczącym właśnie animacji przedstawiających zmiany pór roku, czy dnia i nocy, ruch drzew, ludzi itp. Często są tworzone w celach marketingowych np. przez deweloperów mieszkaniowych celem przedstawienia swojej oferty w atrakcyjnej formie.
BIM 4D
W tym wymiarze każdy dodany do modelu obiekt ma dodatkową właściwość, którą jest czas montażu lub budowy (oprócz wspomnianych wcześniej parametrów geometrycznych i materiałowych) [4]. BIM Standard PL definiuje wymiar 4D jako aktywator obejmujący tworzenie modelu BIM powiązanego z informacją o etapowaniu i planowaniu sekwencji prac budowlanych, a także związanych z nimi wymagań np. dotyczących dostępnej przestrzeni [1]. Krótko mówiąc BIM 4D opiera się na powiązaniu czasów wykonywania robót oraz kolejności prac, czyli harmonogramu z geometrią 3D obiektu budowlanego. Można więc pokazać wirtualny obraz budowy w oznaczonym czasie oraz tworzyć symulacje robót budowlanych oparte na założeniach harmonogramu w powiązaniu z elementami obiektu. Na rys. 1 pokazano przykładowe tworzenie symulacji w programie Navisworks Manage.