W ubiegłorocznym cyklu dotyczącym wykańczania ścian wewnętrznych poznaliśmy właściwości, sposób aplikacji i ceny farb magnetycznych, tablicowych kredowych, suchościeralnych i luminescencyjnych oraz tynku japońskiego. Zakończyliśmy zaś rok artykułem, o masach dekoracyjnych do wykonywania tynku strukturalnego imitującego naturalne kamienie - trawertyn i marmur (BzG 2-4/2019). Czas obłożyć nasze ściany (i sufity) płytami/ płytkami z efektem trójwymiarowym, tzw. panelami 3D. Jeżeli zależy nam na unikalnej i nowoczesnej dekoracji ścian i sufitów, a przy okazji chcielibyśmy ukryć ich nierówności czy zacieki, trójwymiarowe panele dekoracyjne znakomicie sprawdzą się zarówno we wnętrzach domów, jak i w obiektach komercyjnych. Szeroki wybór struktur, kształtów i wzorów daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Budowa tekstur i obecność wielu kątów w panelach 3D tworzy wrażenie głębi w ścianie.

Na rynku budowlanym najczęściej możemy spotkać panele wykonane z gipsu, z betonu architektonicznego, z płyt pilśniowych średniej gęstości z włókien drzewnych (tzw. MDF), z drewna i z poliuretanu. Każdy z tych materiałów charakteryzuje się innymi właściwościami fizycznymi, a tym samym sposobem i miejscem aplikacji. Różne są też ich ceny.

1. Rozpocznijmy od gipsu

Gips to jeden z najstarszych naturalnych materiałów budowlanych wykorzystywanych przez człowieka. Panele 3D o najróżniejszych fakturach powstają dzięki właściwościom plastycznym gipsu, a dzięki jego właściwościom akustycznym wyciszają wnętrze, zapewniają też przyjazny mikroklimat w pomieszczeniu i są niepalne. Do produkcji płytek, paneli, sztukaterii i galanterii gipsowych oraz produkcji form ceramicznych w przemyśle wykorzystywany jest tzw. gips ceramiczny. Dodatkowo może być uzupełniony o domieszki