Znaczenie czynników ESG dla inwestorów
Rola kryteriów ESG w sektorze nieruchomości będzie wzrastać. Oprócz regulacji unijnych, w prowadzeniu działalności inwestycyjnej ważna jest świadomość inwestorów związana z odpowiedzialnością za środowisko, która wpływa na podejmowane przez nich wybory. Niemniej, kluczowy dla decyzji inwestycyjnych pozostaje poziom ryzyka związany z nabywanymi nieruchomościami, który jest niższy w przypadku tzw. „zielonych budynków”. Obiekty z certyfikatem środowiskowym są dla inwestorów bardziej atrakcyjne inwestycyjnie, ponieważ przyznana im certyfikacja wpływa na transparentność i standaryzację transakcji. Dzięki certyfikatom inwestorzy zyskują możliwość natychmiastowego poznania wielu cech budynku, które na późniejszym etapie analizy nieruchomości i tak musiałyby zostać zweryfikowane. To ułatwia wybór preferowanych inwestycji w kontekście obowiązujących norm czy przyjętej strategii, jak również może przekładać się na oszczędność czasu i kosztów powiązanych z analizą stanu nabywanych nieruchomości.
- Z poziomem ryzyka bezpośrednio wiąże się zainteresowanie najemców. Umowy najmu najlepszych nieruchomości komercyjnych zazwyczaj podpisywane są na 5-10 lat. Istotna dla inwestorów jest zatem zdolność nieruchomości do przyciągania atrakcyjnych i wiarygodnych najemców nie tylko w najbliższej przyszłości, ale przede wszystkim w perspektywie długoterminowej. Aktywa nienadążające za rynkiem, szkodliwe dla środowiska, bądź mało przyjazne użytkownikom, są obarczone większym ryzykiem, co zazwyczaj skutkuje niższym poziomem komercjalizacji. Jest to widoczne szczególnie w sektorach biurowym i magazynowym – ocenia Tomasz Wiśniewski, Partner w Dziale Deal Advisory, Szef Zespołu Wycen w KPMG w Polsce.
Wpływ ESG na wyceny
Zagadnienia związane ze zrównoważonym budownictwem znajdują już swoje odzwierciedlenie w najważniejszych, międzynarodowych standardach wyceny. Przykładem mogą być Europejskie Standardy Wyceny 2020 (EVS 2020) wydawane przez Europejską Grupę Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych (TEGOVA) lub Standardy zawodowe Królewskiego Instytutu Rzeczoznawców Dyplomowanych (RICS) tzw. Red Book.
- Warto zwrócić uwagę, że żadne standardy wyceny nie przewidują na razie traktowania aspektów ESG jako odosobnionego czynnika przekładającego się na wartość nieruchomości. W standardach EVS 2020 zauważono, że powyższe nie istnieją w izolacji, więc same w sobie nie mają istotnego wpływu na wartość. Pokrywają się one jednak z innymi czynnikami i w ten sposób wywierają wpływ na wartość nieruchomości w sposób pośredni, jako część większej całości – mówi Marcin Malmon, Wicedyrektor, Zespół Doradztwa i Wycen dla Sektora Nieruchomości w Dziale Deal Advisory w KPMG w Polsce.
Dynamiczny przyrost „zielonych nieruchomości” z certyfikatami
Obraz zrównoważonego budownictwa w Polsce najlepiej przedstawia ilość i powierzchnia obiektów, które uzyskały certyfikat środowiskowy (BREEAM, LEED, DGNB, HQE, WELL). Dane takie co roku udostępnia Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (Polish Green Building Council, PLGBC).
Zgodnie z ostatnim raportem PLGBC przedstawiającym stan z marca 2022 r., powierzchnia użytkowa certyfikowanych budynków w Polsce wynosi już 28,6 mln m2 i od 2021 roku zwiększyła się o ponad 5 mln m2, co oznacza 23,5% wzrostu w ciągu roku.
Z kolei liczba certyfikowanych budynków to 1.359, wobec 1.100 w 2021 r. Analizując poszczególne branże, warto podkreślić zwiększenie liczby certyfikacji w ostatnim roku. Tu liderem jest branża magazynowo-przemysłowa, która zanotowała aż 171 nowych obiektów certyfikowanych, co stanowi rekordowy 75% wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim (rys. 1).
Co ciekawe certyfikaty uzyskują nie tylko nowe inwestycje, ale też obiekty istniejące. Na przestrzeni roku przybyło 2,9 mln m2 certyfikowanej powierzchni użytkowej w budynkach nowo powstających oraz 2,7 mln m2 w istniejących.
W miarę rozwoju i dojrzewania krajowego rynku „zielonych” budynków, można zaobserwować zmniejszenie udziału sektora nieruchomości biurowych, które zapoczątkowały standard certyfikacji w Polsce. Biurowce nadal utrzymują pozycję lidera (48% certyfikowanych budynków), jednak branża logistyczna wytrwale stara się je dogonić, zajmując drugie miejsce pod względem liczby obiektów i certyfikowanej powierzchni użytkowej (rys. 2).