Obecnie zagadnienia związane ze śladem węglowym są w centrum uwagi branży budowlanej. Opracowywana jest polska metodologia szacowania śladu węglowego budynków w ich całym cyklu życia, która będzie uwzględniać także wpływ użytych materiałów budowlanych (tzw. ślad węglowy wbudowany). Niektórzy producenci materiałów mają już Deklaracje Środowiskowe Produktu (EPD – Environmental Product Declaration) przedstawiające wpływ ich wyrobów na środowisko. Jednak podejście do przygotowania deklaracji jest bardzo różne, dlatego ważna jest wiedza i świadomość tego, co zawierają i co można z nich wyczytać. Przyjrzyjmy się zawartości tego dokumentu na przykładzie konkretnej deklaracji środowiskowej dla betonu komórkowego (ABK).

Deklaracje Środowiskowe Produktu

Dokumentem zawierającym zweryfikowane informacje na temat wpływu wyrobu na środowisko naturalne jest deklaracja środowiskowa produktu zwana również deklaracją EPD. Zawiera ona m.in. dane dotyczące energochłonności i emisji w poszczególnych fazach cyklu życia produktu. Ocena cyklu życia jest narzędziem pozwalającym na określenie, w jakim stopniu dany wyrób lub proces wpływa na środowisko naturalne – zarówno pod względem śladu węglowego, jak i pozostałych wskaźników środowiskowych. Dzięki temu EPD umożliwiają precyzyjnie określenie energochłonności i emisyjności materiału budowlanego, a więc oddziaływania na środowisko w poszczególnych fazach jego istnienia (o deklaracjach środowiskowych pisaliśmy też w BzG 1/2024)

Deklaracje Środowiskowe, mimo że są tworzone na podstawie tych samych norm [3]i [4], różnią się między sobą, ponieważ mogą być opracowane w różnym zakresie. Na podstawie tych norm przyjmuje się zasady kategoryzacji wyrobu (PCR – Product Category Rules) oraz fazy cyklu życia wyrobu (patrz tabela).