Termomodernizacja a wartość nieruchomości
Coraz częściej standard energetyczny domu staje się ważnym kryterium zakupu. W krajach Unii Europejskiej, takich jak np. Niemcy, od lat obowiązują klasy energetyczne dla budynków przypominające te, jakie znamy z urządzeń AGD. Domy oznaczone klasą A (A+), najbardziej oszczędne, są znacznie bardziej pożądane niż te z klasą G lub H, które cechują się wysokim zużyciem energii. Badania pokazują, że w Niemczech domy z klasą energetyczną G i H sprzedają się nawet o 35% taniej w miastach, a na terenach wiejskich różnica ta wynosi prawie 50%. Tam, gdzie podaż mieszkań jest większa niż popyt, właściciele nieruchomości muszą liczyć się z dużymi różnicami cenowymi, zwłaszcza jeśli ich budynki są nieocieplone.
Domy i mieszkania, które zostały docieplone, są łatwiej sprzedawane i osiągają wyższe ceny. Pośrednicy nieruchomości zauważają, że obecnie ważnym czynnikiem wpływającym na wartość nieruchomości jest ich standard energetyczny. Domy, które zużywają mniej energii, są bardziej cenione.
Polska ma wprowadzić obowiązek nadawania klas energetycznych budynkom w 2026 r. Chociaż system ten jeszcze nie funkcjonuje, wielu ekspertów przewiduje, że jego wprowadzenie może znacznie wpłynąć na rynek nieruchomości. Oczekuje się, że ceny domów o wysokiej efektywności energetycznej wzrosną, a te, które zużywają dużo energii, stracą na wartości. W sondzie GetHome.pl blisko 40% pośredników w obrocie nieruchomościami stwierdziło, że ceny dobrze ocieplonych domów wzrosną, podczas gdy prawie 1/3 uważa, że ceny domów o słabych parametrach energetycznych spadną. Ciekawostką jest, że ok. 30% pośredników nie spodziewa się żadnego wpływu na ceny, mimo planowanego wprowadzenia klas energetycznych.
Co mówią polscy pośrednicy
Obecnie polski rynek nieruchomości korzysta z systemu świadectw charakterystyki energetycznej, które teoretycznie informują o zużyciu energii w danym budynku. Niestety, często te świadectwa można nabyć online za niewielką opłatą, co budzi wątpliwości co do ich rzetelności. Niemniej jednak, aż 70% ankietowanych pośredników twierdzi, że kupujący coraz częściej zwracają uwagę na standard energetyczny budynków, a dla 63% ocieplenie budynku jest czynnikiem, który ułatwia sprzedaż nieruchomości. Ciekawie prezentuje się także informacja, że mieszkania w ocieplonych budynkach są sprzedawane szybciej, co wskazuje na rosnącą świadomość ekologiczną i dbałość o koszty utrzymania wśród kupujących (rys. 1).
Jeśli chodzi o cenę, większość pośredników twierdzi, że ocieplenie podnosi wartość mieszkań, choć ok. 30% nie ma zdania na ten temat (rys. 2). Termomodernizacja poprawia nie tylko budżet domowy, ale także wygląd budynku, co również wpływa na jego wartość.