Ocena inwestycji pod kątem spełniania zasady DNSH
Realizacji inwestycji w zgodzie z zasadą DNSH wymaga jej znajomości i zaangażowania wszystkich uczestników procesu budowlanego – inwestorów, projektantów i wykonawców.
Ocena zgodności powinna rozpocząć się już na etapie planowania przedsięwzięcia, aby zrozumieć z jakimi zadaniami wiąże się jej wypełnienie i przewidzieć odpowiednie środki oraz podmioty, które zapewnią realizację projektu zgodnie z jej wymaganiami. Proces dokonania oceny zależy od specyfiki planowanego projektu oraz wyniku wstępnego badania, polegającego na analizie i uzasadnieniu, czy planowane działanie może mieć przewidywalny negatywny wpływ na któryś z celów środowiskowych.
Jeśli planowana inwestycja potencjalnie może mieć taki wpływ, wtedy niezbędne jest przeprowadzenie oceny merytorycznej w zakresie wpływu na dany cel. Ten etap podlega szczegółowym wytycznym, wynikającym z technicznych kryteriów kwalifikacji, według których kwalifikuje się dany projekt jako wnoszący istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu lub w adaptację do zmian klimatu, a także sprawdzeniu, czy ta działalność nie wyrządzi poważnych szkód względem żadnego z pozostałych celów środowiskowych. Badanie uwzględnia różne kryteria, w zależności od charakteru samego przedsięwzięcia (np. czy dotyczy to nowego budynku, czy przebudowy istniejącego).
Elementami oceny będą zagadnienia, takie jak np.:
- sprawdzenie na etapie planowania, czy teren inwestycji spełnia wymogi podane w szczegółowych kryteriach dotyczących nieczynienia poważnych szkód względem ochrony i odbudowy bioróżnorodności i ekosystemów,
- analiza efektywności energetycznej obiektu i jego zapotrzebowaniu na energię pierwotną,
- badanie szczelności i integralności cieplnej obiektu,
- obliczenie współczynnika globalnego ocieplenia (GWP) w cyklu życia budynku.
Przy realizacji instalacji zwiększających efektywność energetyczną ocenie będzie podlegać czy spełniają one warunki wynikające z przepisów UE oraz (w niektórych przypadkach), czy urządzenia należą do odpowiedniej klasy energetycznej. Wyposażenie sanitarne (np. baterie) musi odpowiadać szczegółowym wymaganiom związanym z ograniczeniem zużycia wody. Z punktu widzenia celu dotyczącego ograniczenia zanieczyszczeń istotna będzie również ocena i spełnienie oczekiwań co do zastosowanych materiałów.
Powyższe kwestie powinny być uwzględnione już na etapie planowania i projektowania obiektu, aby szczegółowa specyfikacja oraz wszelkie niezbędne obliczenia zostały zawarte w dokumentacji projektowej, co umożliwi pozytywną ocenę zgodności z DNSH. Etap oceny nie kończy się na projekcie, ale uwzględnia też proces realizacji, który musi spełniać wskazane wymogi szczególnie w zakresie gospodarki odpadami z budowy czy rozbiórki oraz emisji zanieczyszczeń w fazie wykonawczej.
Mnogość aspektów poddawanych ocenie i wymagana specjalistyczna wiedza do analizy poszczególnych zagadnień powoduje konieczność zaangażowania do jej przeprowadzenia specjalistów z różnych branż, którzy przygotują odpowiednie założenia oraz będą w stanie zrealizować inwestycję według zadeklarowanej zgodności z zasadą DNSH.