Monitorowanie zgodności projektu z DNSH
Zgodności z zasadą DNSH należy przestrzegać na wszystkich etapach realizacji projektu. Jeśli projekt podlega zmianom w trakcie realizacji, należy je również każdorazowo ocenić pod tym kątem.
Najistotniejszą kwestią jest to, aby wymogi zasady DNSH odpowiednio uwzględnić w procesie planowania i realizacji projektu, tak by było możliwe jej kompleksowe wdrożenie zgodnie z zadeklarowanymi parametrami.
Na etapie planowania niezbędne jest, aby zamawiany projekt zawierał rozwiązania dostosowane do technicznych kryteriów kwalifikacji zgodności z zasadą DNSH, a także aby zlecić niezbędne ekspertyzy lub opracowania dodatkowe, takie jak ocena oddziaływania na środowisko, analiza ryzyk wynikających ze zmian klimatu, czy obliczenia śladu węglowego budynku.
Na etapie realizacji konieczne jest udokumentowanie przez wykonawcę robót zgodności jego realizacji z deklarowanymi parametrami i projektem, poprzez np. dokumentację dot. wbudowanych materiałów, potwierdzającą spełnienie deklarowanych parametrów czy ewidencjonowanie odpadów z budowy.