Na czym polega współpraca instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła?
Instalacja fotowoltaiczna (PV) współpracująca z pompą ciepła staje się coraz bardziej popularna w budynkach, które stawiają na ekologię oraz wysoki standard energetyczny. Połączenie obu systemów umożliwia efektywną konwersję energii słonecznej na ciepło. Pompy ciepła są zasilane energią elektryczną, a panele fotowoltaiczne mogą ją dostarczać, przetwarzając promieniowanie słoneczne na prąd. Dzięki temu pompa ciepła może być w znacznym stopniu zasilana z odnawialnego źródła, co obniża koszty ogrzewania i zwiększa zrównoważenie energetyczne.
Jest to atrakcyjne rozwiązanie, zwłaszcza w obliczu rosnących cen energii. Choć początkowa inwestycja jest znaczna, oszczędności na dłuższą metę mogą być imponujące. Pompa ciepła ma wysoką efektywność energetyczną, a zastosowanie instalacji fotowoltaicznej odpowiedniej mocy może uczynić prąd i ciepło jeszcze tańszymi. Wprawdzie nie wiadomo jeszcze, w jakiej cenie prosumenci rozliczający się w systemie net-billingu będą kupować energię zimą, ale można przypuszczać, że ze względu na rosnące ceny prądu, nadwyżki z fotowoltaiki oddawane do sieci latem zbilansują ten wydatek.
Właśnie dlatego wielu inwestorów, którzy stawiają na energooszczędność i niskie koszty eksploatacji swoich nowo budowanych domów, wybiera tę kombinację zasilania w energię elektryczną i cieplną.
Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej
Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej zależy od zużycia energii. W Polsce, proces doboru mocy instalacji fotowoltaicznej (PV) opiera się często na zużyciu energii przez pompę ciepła. Dla każdego 1000 kWh/rok energii zużywanej przez pompę, zaleca się przyjęcie 1 kWp mocy instalacji PV. Odnosząc się do mocy grzewczej pompy ciepła, można orientacyjnie dobrać odpowiednią moc instalacji PV, co zwykle wynosi od 0,5 do 0,8 kWp na każdy 1 kW mocy grzewczej. Przykładowo, dla pompy o mocy 8,0 kW, zalecana moc instalacji PV to około 6,0 kWp, co odpowiada 17 panelom o mocy 360 Wp każdy.
Jeżeli w danym budynku jest już zainstalowana pompa ciepła, wówczas obliczenie zużycia energii nie powinno stanowić większego problemu. Urządzenia mają wbudowany licznik zużytej energii, więc wystarczy odczytać jej wartość z całego roku dla trybu ogrzewania obiektu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
W przypadku, gdy budynek jest poddawany modernizacji, przeprowadza się audyt energetyczny, dzięki któremu można obliczyć zapotrzebowanie na ciepło danego obiektu oraz ilość energii w kilowatogodzinach na rok. Sprawia to, że projektant może prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła. Obliczeń można również dokonać wykorzystując dane o kosztach zakupu paliwa (np. gazu), które zostały poniesione podczas eksploatacji starego urządzenia grzewczego.
Jaki jest koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej?
Koszt inwestycyjny w instalację fotowoltaiczną uzależniony jest od kilku kluczowych czynników, takich jak moc szczytowa instalacji oraz miejsce i stopień skomplikowania montażu. W przypadku montażu na dachu, koszty są zazwyczaj niższe, ponieważ ograniczają się do wykonania odpowiednich połączeń hakowych, krokwiowych, czy profilowych. Dla konstrukcji naziemnych, koszty będą wyższe z uwagi na potrzebę wykonania stelażu mocującego o określonym nachyleniu kątowym. Aby uniknąć zacienienia w porze porannej i wieczornej, konstrukcja ta powinna być umieszczona na wysokości 1,5-2,0 m. Przykładowe koszty montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy ok. 7,2 kWp przedstawia tabela.