Głównym elementem dokumentacji jest protokół postępowania, sporządzany przez zamawiającego zgodnie z wzorem wynikającym z przepisów. Ale to nie wszystko. Udostępnienia jakich dokumentów mogą się domagać wykonawcy uczestniczący w przetargach?
Protokół postępowania
Zasada pisemności praktyczny wymiar znajduje w obowiązku zamawiającego tworzenia i gromadzenia dokumentacji postępowania. Jej głównym elementem jest protokół postępowania, sporządzany przez zamawiającego zgodnie z wzorem wynikającym z rozporządzenia.[1] Protokół zawiera kluczowe informacje o postępowaniu – począwszy od etapu przygotowania, a kończąc na podpisaniu umowy. Na jego podstawie można ustalić:
- główne terminy w postępowaniu,
- wykonawców w nim uczestniczących,
- powody wykluczenia wykonawców,
- powody odrzucenia ofert i wiele innych kwestii.
Zamawiający powinien prowadzić taki protokół na bieżąco, uzupełniając go w stosownych momentach postępowania. Każdy może zażądać udostępnienia takiego protokołu i Zamawiający nie ma prawa takiej prośbie odmówić.
Dodatkowe dokumenty
Jednak dokumentacja to nie tylko protokół. Załącznikami do niego są wszystkie dokumenty wytworzone przez strony w toku postępowania. Co powinien gromadzić zamawiający?
Wydanie:
BUDUJ Z GŁOWĄ
Magazyn branżowy nr 4/2020