Jakie regulacje prawne nakazują stosowanie GOZ w budownictwie?
Konieczność wdrożenia i spełnienia wymogów gospodarki obiegu zamkniętego w projektach budowlanych wynika z przepisów unijnych, m.in. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje [1]. Rozporządzenie to potocznie nazywane „Taksonomią UE” ustanawia kryteria, które służą do oceny, czy dana działalność jest zrównoważona środowiskowo oraz czy wnosi ona istotny wkład w poszczególne cele środowiskowe, w tym jeden z nich – „Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym”. Określa też kryteria wyrządzenia poważnej szkody względem każdego celu – innymi słowy nakłada obowiązek spełnienia zasady DNSH (ang. Do no significant harm – nie czyń poważnych szkód).
Wyrządzanie poważnej szkody w kontekście celu przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym określono poprzez działalność, która prowadzi do:
- znaczącego braku efektywności w wykorzystaniu materiałów,
- bezpośredniego lub pośredniego zużywania zasobów naturalnych, takich jak: nieodnawialne źródła energii, surowce, woda i grunty na co najmniej jednym z etapów cyklu życia produktów, w tym pod względem ich trwałości, a także możliwości naprawy, ulepszenia, ponownego użycia lub recyklingu,
- znacznego zwiększenia wytwarzania, spalania lub unieszkodliwiania odpadów (z wyjątkiem spalania odpadów niebezpiecznych, nienadających się do recyklingu, lub których długotrwałe składowanie może wyrządzać poważne i długoterminowe szkody dla środowiska).
Jak wykazać brak wyrządzania i szkody w stosunku do celu środowiskowego „przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym”? Wymogi te precyzują Techniczne kryteria kwalifikacji [4] służące określeniu warunków, na jakich dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako wnosząca istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu, a także ustaleniu czy nie wyrządza poważnych szkód względem żadnego z pozostałych celów środowiskowych.
W praktyce wykonawcy robót budowlanych chcąc spełnić te kryteria, powinni wdrożyć odpowiednie środki w celu ewidencjonowania ilości odpadów, jak również zastosować ich selektywną zbiórkę, tak aby 70% z nich było gotowe do recyklingu lub ponownego użycia.
Druga część tych wytycznych odnosi się do wymagań projektowych, wskazując iż projekty budynków i techniki konstrukcyjne powinny zawierać rozwiązania wspierające obieg zamknięty, a także wskazywać, w jaki sposób zaplanowano oszczędność zasobów, możliwość dostosowania obiektu do innych funkcji (elastyczność) oraz sposoby demontażu w celu ponownego użycia i recyklingu.
Jak z tego wynika gospodarka obiegu zamkniętego dotyczy całego cyklu życia obiektu, począwszy od materiałów budowlanych i źródła pochodzenia, poprzez proces budowy, okres funkcjonowania budynku oraz to w jaki sposób zostanie on rozebrany i na ile użyte do budowy materiały będą możliwe do ponownego wykorzystania.
Konieczność wdrażania GOZ ma również związek z zasadami zrównoważonego rozwoju i europejskiego Zielonego Ładu, zakładających działania ukierunkowane na racjonalne gospodarowanie zasobami. Praktyki te są nazywane zasadą 6R, która określa sposoby postępowania z materiałami stosowanymi w projektach:
- odmów (refuse),
- ogranicz (reduce),
- używaj ponownie (reuse),
- naprawiaj (recover),
- oddaj do recyklingu (recycle),
- zastanów się co możesz zrobić lepiej (rethink).
Celem tych zaleceń jest ograniczenie zużycia zasobów środowiska i maksymalne wykorzystanie materiałów będących już w obiegu. Zasada 6R jako priorytet zakłada uwzględnienie na etapie projektowania produktu możliwość ponownego wykorzystania zastosowanych w nim materiałów, następnie ograniczenie ich użycia do niezbędnego minimum, a w przypadku konieczności zmian lub przebudowy w pierwszej kolejności wykorzystanie istniejących zasobów lub ich naprawy.
Warto podkreślić, że zarówno stosowanie wspomnianej zasady DNSH, jak i sposób realizacji projektu zgodnie z zasadą 6R jest wymogiem koniecznym, jeśli ubiegamy się o dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej. Także w przypadku pozyskiwania innych form finansowania np. kredytów inwestycyjnych spełnienie wymogów Taksonomii UE i wykazanie zrównoważonego podejścia w planowaniu inwestycji jest coraz częściej korzystnie ocenianie i dodatkowo punktowane. Wynika to z proekologicznego podejścia instytucji finansowych i regulacji obowiązujących te podmioty, w tym konieczności raportowania niefinansowego ESG (które choć nie dotyczy wszystkich firm, to pośrednio wpływa na decyzje biznesowe w całym łańcuchu dostaw).
Zatem pomimo, iż krajowe przepisy prawa aktualnie nie wymagają realizacji projektów budowlanych zgodnie z GOZ, to jednak warto uwzględnić wdrożenie takich rozwiązań, aby nie zablokować sobie możliwości pozyskania dofinansowania, czy to na etapie planowania inwestycji, czy również podczas późniejszej przebudowy lub zmiany sposobu użytkowania obiektu. Również będąc projektantem lub wykonawcą należy mieć świadomość tych regulacji oraz być przygotowanym merytorycznie i organizacyjnie na świadczenie profesjonalnych usług w tym zakresie, gdyż oczekiwanie spełnienia nowych wymogów staje się coraz powszechniejsze.