Wyposażanie budynków w rozwiązania inteligentne, usprawniające zarządzanie obiektami, staje się obecnie standardem w budownictwie. Pod tym pojęciem kryje się wiele funkcjonalności i systemów, które pozwalają przygotować obiekt do nowych, coraz bardziej restrykcyjnych wytycznych stawianych przez regulacje prawne i normowe.

Budynki inteligentne reprezentują nowoczesne podejście do projektowania i zarządzania przestrzenią. Dzięki integracji zaawansowanych technologii, takich jak: Internet Rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja (AI) czy big data, budynki smart dają możliwość optymalizacji zużycia energii, poprawienia komfortu mieszkańców i zwiększenia efektywności operacyjnej.
W tym zakresie też pojawiła się miara inteligencji tj. wskaźnik gotowości SMART (Smart Readiness Indicator, SRI), który ocenia, na ile budynek jest przygotowany do wdrożenia inteligentnych rozwiązań, uwzględniając jednocześnie potrzeby użytkowników oraz minimalizację negatywnego wpływu na środowisko i koszty cyklu życia obiektu [1].

Podstawowe pojęcia i definicje

Pojęcie inteligentnego budynku (IB) pojawiło się w globalnym dyskursie publicznym na początku lat 80. XX wieku. Jedna z pierwszych definicji IB została zaprezentowana podczas Sympozjum Architektów w Toronto już w 1985 roku. Wtedy brzmiała ona następująco: Inteligentny budynek to taki budynek, w którym dzięki zastosowaniu innowacji technologicznych oraz zarządzaniu opartemu na wiedzy i doświadczeniu maksymalizowany jest zwrot kosztów inwestycji.
Na przestrzeni lat pojawiały się kolejne definicje, i tak w 1991 r. P. Robathan określił, że inteligentny budynek tworzy środowisko, które maksymalizuje efektywność procesu użytkowania i pozwala na skuteczne zarządzanie zasobami [3].
Jedna z ostatnio określonych definicji podaje, że: Inteligencja budynku oznacza zdolność budynku lub jego systemów do wykrywania, interpretowania, komunikowania się i aktywnego reagowania w sposób efektywny na zmieniające się warunki, zarówno wewnętrzne (dotyczące technicznych systemów budynkowych), jak i zewnętrzne (w tym sieci energetycznych), a także na potrzeby użytkowników budynku [7].