Jednym z kluczowych elementów strategii Unii Europejskiej w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050, realizowanej w postaci szeregu reform tzw. Europejskiego Zielonego Ładu jest nowelizacja Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków EPDB (ang. Energy Performance of Buildings Directive) [1]. Jest ona kontynuacją wcześniejszych przepisów związanych z efektywnością energetyczną budynków, jednak nowelizacja z 2024 roku wprowadziła ważne zmiany, które mają wpłynąć na redukcję emisji gazów cieplarnianych w całym cyklu życia budynków.
Jak wspomniano w preambule dokumentu, budynki odpowiadają za 40% zużycia energii końcowej w Unii oraz 36% unijnej emisji gazów cieplarnianych związanych z energią, dlatego w celu redukcji tej emisji konieczne jest ograniczenie zużycia energii, zgodnie z zasadą „efektywność energetyczna przede wszystkim” ([2] art. 3, [3] art. 2 pkt 18), a także zmiana źródeł energii z paliw kopalnych na odnawialne. Zmiany wprowadzone przez dyrektywę EPBD będą miały wpływ nie tylko na to, jak zostaną zrealizowane nowe budynki, ale również na te już istniejące (które jak podano w dokumencie w 75% są nadal nieefektywne energetycznie). Jest to szczególnie istotne w kontekście realizacji strategii UE związanej z renowacją energetyczną istniejących obiektów – tzw. „falą renowacji”, która zakłada przeprowadzenie modernizacji 35 milionów budynków do 2030 r. Jakie istotne zmiany wprowadza dyrektywa EPDB?
Charakterystyka energetyczna budynków
Nowe regulacje, wynikające z dyrektywy EPBD mają na celu w głównej mierze poprawę charakterystyki energetycznej budynków i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, pochodzących z ich realizacji oraz użytkowania. W związku z tym, najważniejsze zmiany dotyczą określenia minimalnych wymagań dla charakterystyki energetycznej budynków.
Wymogi te były sukcesywnie zaostrzane w ostatnich latach, a po wejściu w życie zapisów dyrektywy EPDB zobowiązują do realizacji wszystkich nowych budynków jako bezemisyjne od 1 stycznia 2030 r. (patrz ramka), a obiekty stanowiące własność instytucji publicznych będą musiały spełnić ten warunek już od 1 stycznia 2028 r.