Wzmocnione zaangażowanie w działania w obszarze cyrkularności i bioróżnorodności
W 2024 roku Grupa VELUX zainicjowała nowe projekty, które przyspieszyły prace związane z cyrkularnością. Na różnych rynkach firma zainicjowała cztery projekty pilotażowe, które dotyczą m.in. skalowania systemu odbioru okien do recyklingu czy odnawiania okien poużytkowych. Ponadto rozpoczęto dwa nowe projekty pilotażowe w celu wydłużenia żywotności zainstalowanych produktów poprzez skupienie się na ich konserwacji, naprawach i ulepszeniach. Dodatkowo dwa kolejne europejskie zakłady produkcyjne zaprzestały oddawania odpadów na wysypiska - są one teraz wykorzystywane w zakładach przetwarzających odpady na energię. Warto w tym miejscu podkreślić, że żadne odpady produkcyjne z polskich fabryk VELUX w Gnieźnie i Namysłowie nie trafiają na wysypiska.
W 2024 roku Grupa VELUX zainicjowała także działania na rzecz ochrony i wzmacniania bioróżnorodności. Opracowano nową metodologię oceny bioróżnorodności na terenach w pobliżu spółek VELUX, stanowiącą niejako punkt wyjścia do dalszych planów oraz katalog konkretnych działań na rzecz poprawy lokalnych ekosystemów. Pierwsze oceny przeprowadzono na sześciu obiektach w Danii, Polsce, Włoszech i na Węgrzech. Działanie to jest elementem większego programu mającego na celu ochronę bioróżnorodności i zmniejszenie negatywnego wpływu działalności firmy na środowisko naturalne w całym jej łańcuchu wartości.
Bardzo się cieszę, że nadal robimy postępy w redukcji emisji CO2 – to ważne zadanie dla wszystkich firm. Jako lider w kategorii okien dachowych mamy ambicję, aby wspólnie z naszymi partnerami promować ideę gospodarki o obiegu zamkniętym i dalej wspierać dekarbonizację sektora budowlanego. W 2024 roku podjęliśmy istotne kroki w celu wzmocnienia cyrkularności naszego biznesu i już teraz widzimy pozytywne sygnały płynące z tych projektów. Kolejnym krokiem będzie skupienie się na tym, jak wdrożyć cyrkularność w całej naszej działalności – od projektowania produktów aż po zakończenie ich użytkowania – i co najważniejsze, będziemy realizować to wspólnie z naszymi klientami. Cieszy mnie również, że zwiększyliśmy globalnie odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych do 31% – to ważny krok w kierunku uczynienia VELUX firmą jeszcze bardziej różnorodną i inkluzywną - mówi Lars Petersson, CEO Grupy VELUX.
Więcej kobiet w zarządzie
Celem Grupy jest tworzenie zróżnicowanego, sprawiedliwego i inkluzywnego środowiska pracy, które umożliwia każdemu rozwój, realizację potencjału i osiąganie najlepszych wyników. Budowanie bardziej różnorodnej i inkluzywnej firmy wspiera ogólny rozwój biznesu. VELUX chce tworzyć wspierające środowisko pracy poprzez zapełnienie kultury włączające, zwiększenie reprezentacji pracowników z niepełnosprawnościami – zarówno widocznymi, jak i niewidocznymi. Dotyczy to również zwiększenia liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych. Do 2030 roku 40% stanowisk wyższego szczebla i 45% wszystkich stanowisk kierowniczych w VELUX na całym świecie ma być zajmowanych przez kobiety.
W 2024 roku odnotowano wzrost liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych o 3 punkty procentowe (do 31%) oraz w kadrze wyższego szczebla (do 35%) w porównaniu z 2023 rokiem. W Polsce w 2024 roku odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych wzrósł do 39% w porównaniu do 37% w 2023 roku.
Grupa VELUX po raz drugi z rzędu otrzymała złotą ocenę od EcoVadis
Grupa VELUX już drugi rok z rzędu otrzymała złoty medal od EcoVadis – uznawanej na całym świecie i największej agencji oceniającej biznes pod kątem zrównoważonego rozwoju.. EcoVadis ocenia wyniki firm w zakresie środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego (ESG). Wspiera firmy w zarządzaniu, mierzeniu i doskonaleniu wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju w całym łańcuchu wartości. Przeprowadzona przez EcoVadis ocena to szczegółowa analiza wyników firm w obszarach takich jak: środowisko, prawa pracownicze i człowieka, etyka oraz zrównoważone zakupy.
W 2024 roku Grupa VELUX uzyskała ocenę za poziomie 78 punktów, co stanowi znaczący wzrost o 7 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2023. Taki wynik plasuje Grupę VELUX wśród 3% najlepszych firm na świecie. Skala ocen waha się od 0 do 100.
Zaangażowanie na rzecz społeczności
Grupa VELUX dołączyła do koalicji wspierającej projekt Children’s Living Places, prowadzony przez SOS Wioski Dziecięce w Danii. Celem projektu jest odbudowa domów dla rodzin zastępczych.. Pozwoli to na poprawę warunków do opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej na Ukrainie. Budynki zostaną zbudowane zgodnie z koncepcją Living Places opracowaną przez Grupę VELUX, architektów EFFEKT i inżynierów Artelia. Koncepcja ta pokazuje, w jaki sposób niedrogie domy mogą być budowane przy znacznym zmniejszeniu śladu węglowego i z zachowaniem zdrowego klimatu wewnętrznego.
Więcej informacji w na temat dążenia grupy do realizacji celów zrównoważonego rozwoju: https://sustainability.velux.com/
Źródło informacji: VELUX Polska