Podział fundamentów
Fundamenty to elementy konstrukcyjne budynku, których podstawowym zadaniem jest przeniesienie obciążeń z konstrukcji nośnej budynku na podłoże gruntowe. Najczęściej dzielimy je z uwagi na materiał, z jakiego są wykonane: drewno, kamień, cegła pełna, beton lub żelbet.
Innym powszechnym sposobem klasyfikacji jest podział na fundamenty bezpośrednie i pośrednie.
- Bezpośrednie (zwane również płytkimi) – przenoszą obciążenia na grunt nośny bezpośrednio poprzez dolną powierzchnię styku konstrukcji z gruntem. Są to fundamenty: stopowe, ławowe pod ściany, ławowe pod rzędy słupów, rusztowe, płytowe i skrzyniowe. Dodatkowo wyróżnić można fundamenty grupowe pod dwa lub pod więcej niż dwa słupy, które nie leżą w jednej linii.
- Pośrednie (zwane głębokimi) – przekazują oddziaływania z konstrukcji budynku na głębiej zalegające warstwy podłoża gruntowego za pośrednictwem dodatkowo uformowanych lub wprowadzonych w podłoże elementów [1]. Składają się z części typowych dla fundamentów bezpośrednich i dodatkowych w postaci: masywów lub słupów zeskalonego gruntu, pali, studni, kesonów lub ścian szczelinowych [1].
Zanim przejdziemy do omówienia przykładu obliczeniowego przyjrzymy się dostępności katalogów nakładów rzeczowych (KNR) w programie Norma EXPERT do kosztorysowania metodą szczegółową elementów posadowienia w budownictwie ogólnym w przypadku wznoszenia różnych rodzajów budynków.
KNR do fundamentów dostępne w Normie EXPERT
Przy sprawdzaniu dostępności katalogów nakładów rzeczowych (KNR) wykorzystamy przeglądarkę bazy katalogowej wbudowaną w program Norma EXPERT. Przy czym zawęzimy opcje przeszukiwania bazy tylko do katalogów zawartych w grupie pn. „Budowlane”, które odpowiadają w większości robotom wykonywanym w budownictwie ogólnym. Na rys. 1 pokazano parametryzację ustawień przeglądarki. W kroku ❶ wywołano opcje tzw. „wyszukiwania zaawansowanego” w celu dokonania zmiany zakresu przeszukiwania bazy programu. Zmieniono opcję najbardziej pełnego przeszukiwania całości bazy katalogów, cenników i kosztorysów na wyszukiwanie informacji wewnątrz wybranej grupy katalogów (krok ❷). W kroku ❸ ustalono, że przeszukiwaną grupą będzie ta o nazwie „Budowlane”. Takie działanie ma na celu ograniczenie wyszukiwania pozycji kosztorysowych tylko do skojarzonych z wybranym przez użytkownika rodzajem budownictwa.