Wspólna strategia ministerstw i biznesu na rzecz zielonej transformacji

Rada Programowa Polskiego Kongresu Klimatycznego, w skład której wchodzą przedstawiciele administracji rządowej oraz zarządów kluczowych spółek strategicznych, zdefiniowała ramy programowe wydarzenia, koncentrując się na priorytetowych zagadnieniach z perspektywy polityki klimatycznej i rozwoju gospodarczego.

W obradach Rady, której przewodniczył Senator Adam Szejnfeld, uczestniczyli m.in. ministra przemysłu, Marzena Czarnecka, Witold Literacki Wiceprezes Orlen S.A, Dalida Gepfert Wiceprezes Enea, Tomasz Zieliński Prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, Piotr Listwoń Prezes Towarowej Giełdy Energii, Agnieszka Okońska Wiceprezes Stoen Operator inni eksperci.

Dyskusja skupiła się na priorytetowych obszarach działań, kluczowych dla realizacji celów Polskiego Kongresu Klimatycznego, a także na wypracowaniu wspólnej strategii współpracy pomiędzy ministerstwami i biznesem na rzecz zielonej transformacji.

Marzena Czarnecka ministra przemysłu: Cieszę się, że organizowane są wydarzenia takie jak to, które podejmują temat transformacji energetycznej z perspektywy biznesu. Byłam również bardzo ciekawa Państwa spojrzenia na ten obszar. Szczególnie doceniam, że tak dużą uwagę poświęcono zagadnieniom miksu energetycznego, choć równie istotne są kwestie finansowania i kosztów – przede wszystkim ile to będzie kosztować i kto poniesie te wydatki. Zaintrygowała mnie propozycja tematów takich jak: „Jak zaangażować środki prywatne w poprawę efektywności energetycznej w sektorze publicznym” oraz „Finansowanie energetyki jądrowej przez kapitał zagraniczny”. Niemniej, zauważam potrzebę bardziej precyzyjnego określenia ram czasowych i podejścia strategicznego – wskazania działań koniecznych w krótkiej, średniej i długiej perspektywie.

Warto poświęcić więcej uwagi technologiom takim jak energetyka jądrowa i wodór, które stanowią filary przyszłości. Inwestycje wodorowe mają szansę na znaczne dofinansowanie – nawet do 70% – z funduszy unijnych, ale niestety brakuje konkretnych projektów. Gaz również pozostaje niezbędnym elementem transformacji, a jego znaczenia nie można pomijać. Kluczowe są także kwestie transformacji terenów powęglowych, nie tylko na Śląsku, co ma ogromne znaczenie dla lokalnych samorządów.

Z perspektywy strategicznej istotne jest uwzględnienie SMR (małych reaktorów modułowych), które mogą znacząco wpłynąć na politykę energetyczną. Przedsiębiorstwa energochłonne i przemysł ciężki to kolejne kluczowe aspekty, które wymagają szczególnej uwagi w dyskusji o transformacji. Uważam, że warto skoncentrować się na przedstawieniu konkretnych, gotowych rozwiązań, które będą podstawą dla panelowych debat i realnych działań.

Wiceprezes PFR, Mikołaj Raczyński, podkreślił, że PFR jest w gotowości, aby wesprzeć merytorycznie każdy obszar dotyczący strukturyzowania transakcji i montażu finansowego, tak aby dostarczyć dla uczestników jak najwięcej konkretów. Istotna z perspektywy jego podmiotu jest kwestia pozyskiwania zagranicznych inwestorów.  Prezes PIPC, Tomasz Zieliński, podkreślił, że należy zaprosić każdą branżę energochłonną i oddać głos biznesowi, żeby podpowiedzieli ze swojej perspektywy jak wspomóc transformację. Kongres odbędzie się w połowie prezydencji Polski, więc termin jest idealny. Tematy powinny odpowiadać na pytanie czego potrzebują polskie przedsiębiorstwa w trakcie polskiej prezydencji.

Tadeusz Męciński, Prezes Green Energy: Transformacja energetyczna to proces zmiany sposobu produkcji i konsumpcji energii, która ma na celu poprawę  efektywności energetycznej i redukcjI emisji CO2, głównie przez rozwój odnawialnych źródeł energii. Obejmuje modernizację infrastruktury energetycznej ,zwiększenie udziału OZE, eliminowanie strat energii oraz wprowadzenie nowoczesnych technologii.Bezpieczeństwo polega również na rozproszeniu źródeł energii który to warunek spełnia OZE. Dla Polski transformacja energetyczna jest kluczowa z trzech powodów. Po pierwsze umożliwia uniezależnienie się od importu paliw kopalnych, co zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju. Po drugie redukcja emisji CO2, pozwala spełniać międzynarodowe zobowiązania klimatyczne i unikać kar finansowych oraz podatku Carbon Tax. Po trzecie stymuluje rozwój technologiczny i gospodarczy tworząc nowe miejsca pracy  i inwestycje w nowoczesne technologie, takie jak technologie oparte na wodorze. Wprowadzenie Dolin Wodorowych oraz szkolenia specjalistów mogłyby przyspieszyć rozwój tej branży.

Dyrektor Anna Chmielewska z EBRD podkreśliła, że oprócz konfrontacyjnej dyskusji istotną kwestią jest międzynarodowa perspektywa dla przemysłu - bez transformacji nasz przemysł staje się niekonkurencyjny kosztowo lub pod kątem łańcuchów wartości. To właśnie stanowi uzasadnienie tych kosztów transformacji. Ważna jest koncentracja na perspektywie krótkoterminowej, np., ciepłownictwo i inwestycje wodorowe – tutaj dostępne jest finansowanie, ale brakuje projektów. Odnośnie ciepłownictwa, to ważna jest dyskusja na temat tego w jaki sposób zaangażować prywatny kapitał, a odnośnie wodoru warto pokazać realizacje.

Piotr Czak, Prezes PySENSE - transformacja energetyczna to największe wyzwanie naszych czasów, wymagające synergii innowacyjnych technologii, wizji strategicznej oraz współpracy międzysektorowej. PySENSE jako lider w dostarczaniu kompleksowych usług pomiarowych i monitoringu energii dostrzega kluczową rolę technologii w przyspieszeniu zielonej transformacji. Systemy wspierające inteligentne zarządzanie energią i redukcję śladu węglowego, są przykładem na to, jak technologia może przełożyć się na realne korzyści zarówno dla biznesu, jak i środowiska.

Jesteśmy dumni, że PySENSE jest partnerem Polskiego Kongresu Klimatycznego, który gromadzi ekspertów, liderów biznesu i przedstawicieli administracji publicznej, wokół wspólnego celu. Nasze doświadczenie pokazuje, że inwestycje w zaawansowane systemy analityczne przynoszą wymierne efekty – od zwiększenia efektywności energetycznej po wsparcie procesów optymalizujących koszty operacyjne.

W PySENSE wierzymy, że tylko poprzez szeroką współpracę i zaangażowanie w innowacje, jesteśmy w stanie sprostać globalnym wyzwaniom klimatycznym. Nasze uczestnictwo w Kongresie to nie tylko okazja do podzielenia się najlepszymi praktykami, ale także możliwość dalszego budowania świadomości, jak technologia może być katalizatorem zmiany.”

Witold Literacki, wiceprezes Orlen ocenił, że brakuje kontekstu społecznego i socjologicznego, czyli określenia w jaki sposób transformacja może wpłynąć na dobrobyt społeczny, wskazanie na zmiany np. w zmniejszeniu bezrobocia i innych pozytywnych efektów dla lokalnych społeczności. Podobną opinię przedstawił Krzysztof Fal z WiseEuropa - ważne, żeby konkretnie wskazać co powinno być w strategii i jaka powinna być ścieżka dojścia. Koszty społeczne transformacji – jeśli będą za wysokie, nacisk społeczny może spowodować wycofanie się z transformacji. Paweł Łączkowski z kancelarii White-Case zaznaczył, że międzynarodowy charakter wydarzenia pozwoliłby pokazać, że pozycja Polski na arenie międzynarodowej jest dobra: należy więcej mówić o wyzwaniach, a mniej o problemach.

Zakres merytoryczny Polskiego Kongresu Klimatycznego na rok 2025 opracowywany jest przez ekspertów w ramach Rady Programowej, której przewodniczy Pan Senator Adam Szejnfeld: "Polska ma za sobą dwie wielkie rewolucje – transformację ustrojową, kiedy skończyliśmy z ustrojem socjalistycznym i zaczęliśmy budować demokrację oraz transformację gospodarczą, kiedy odchodząc od zasad gospodarki nakazowo-rozdzielczej przeszliśmy do gospodarki wolnorynkowej. Teraz przeszedł czas na trzecią wielką rewolucję: transformację energetyczną" – uważa senator Adam Szejnfeld. Tematy wskazane przez ekspertów są materiałem źródłowym do utworzenia agendy Kongresu na 2025 rok.

Nadchodzący Polski Kongres Klimatyczny odbędzie dniach 25-26 marca 2025 r., w Warszawie. Na te dni zaplanowano sesje tematyczne, spotkania, panele, wystąpienia i networking biznesowy, jak również wydarzenia towarzyszące. Podczas Kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do europejskiej strategii klimatycznej, a jednym z wydarzeń towarzyszących będzie gala Liderów Transformacji Energetycznej 2025.

Transformacja klimatyczno – energetyczna to największe i najbardziej kosztowne przedsięwzięcie gospodarcze o skali światowej. Skuteczne wdrożenie niezbędnych zmian wymaga współpracy interesariuszy reprezentujących biznes, samorządy i instytucje pozarządowe. Polski Kongres Klimatyczny odróżnia od innych wydarzeń jego biznesowy charakter i praktyczne podejście do prezentowanych zagadnień strategicznych.

„Zielona transformacja to przede wszystkim szansa biznesowa wynikająca z nowych regulacji i dostępności środków finansowych. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wyłącznie praktyków, którzy faktycznie realizują najważniejsze w kraju i w Europie inwestycje. Wystąpienia w panelach dotyczą case studies, które mogą być co najmniej inspiracją dla innych podmiotów, a najlepiej – szansą biznesową” – podkreśla Kamila Król, producentka wydarzenia.

Skład Rady Programowej Polskiego Kongresu Klimatycznego: Marzena Czarnecka - Ministra - Ministerstwo Przemysłu, Szejnfeld Adam - Senator RP, Przewodniczący Rady Programowej PKK, Tomasz Gasiński - Partner Deloitte, Adam Gawrylik - Członek Zarządu Województwa Pomorskiego w imieniu Marszałka Mieczysława Struka, Dalida Gepfert - Wiceprezeska Enea, Magdalena Bezulska – Prezeska Veolia term, Jacek Hutyra – Członek zarządu Leroy Merlin, Piotr Listwoń - Prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii, Witold Literacki - Wiceprezes Orlen S.A., Paweł Łączkowski - Counsel White-Case, Tadeusz Męciński - Prezes zarządu Green Hub, Jarosław Miziołek – Prezes zarządu Arcadis, Agnieszka Okońska - Wiceprezeska Stoen Operator, Mikołaj Raczyński - Wiceprezes PFR w imieniu Piotra Matczuka,  Maciej Sypek - Prezes zarządu Holcim, Krzysztof Szamałek - Dyrektor Generalny Państwowy Instytut Geologiczny, Tomasz Zieliński  - Prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego; Marszałek Olgierd Geblewicz; Piotr Czak - Prezes zarządu PySense, Krzysztof Fal - Dyrektor - Wise Europa,  Anna Chmielewska - Dyrektorka EBRD, Maja Frontczak - Adwokat Gessel. Zdalnie rekomendacje przesłali pozostali członkowie Rady: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Adam Leszkiewicz - Prezes zarządu Grupa Azoty, Marta Postuła Wiceprezes BGK, Iwona Sroka Wiceprezes Murapol, Jacek Bogusławski Członek zarządu Województwa Wielkopolskiego, Polska Grupa Górnicza, prof. Zbigniew Karaczun i Michał Gajewski Prezes zarządu Santander.

Udział w wydarzeniu to przede wszystkim wyjątkowa okazja do zdobycia najnowszej wiedzy oraz nawiązania wartościowych kontaktów. Program Polskiego Kongresu Klimatycznego obejmuje dwa dni intensywnych debat, poświęconych inwestycjom, możliwościom biznesowym oraz praktycznym aspektom zarządzania zieloną transformacją.

Więcej na ten temat: www.polskikongresklimatyczny.pl