Wiele programów pracujących w systemie Windows pozwala na równoczesną prezentację kilku dokumentów w różnych oknach. Tę możliwość posiada oczywiście również program Norma. Można otworzyć np. dwa okna, gdzie w jednym będziemy obserwowali widok kosztorysu, a w drugim widok książki obmiarów. Siłą rzeczy nie jest to jednak zbyt wygodne przy pracy z jednym monitorem. Okna muszą się dzielić powierzchnią ekranu i stają się małe. Wskutek tego przy podziale pionowym teksty muszą być zawijane, a przy podziale poziomym zdecydowanie maleje liczba widocznych wierszy. Czytelność dokumentów w tej sytuacji istotnie maleje. Z tego powodu praca z więcej niż dwoma dokumentami staje się praktycznie niemożliwa, a nawet z dwoma jest niewygodna.

 

Tych niedogodności można uniknąć poprzez zastosowanie dwóch monitorów. Wymaga to wprawdzie zainstalowania specjalnej karty graficznej i oczywiście zakupu drugiego monitora, ale komfort pracy wzrasta znacznie.

 

Możemy teraz równocześnie oglądać i porównywać dwa kosztorysy, nad którymi równolegle pracujemy, dokonywać zmian w przedmiarze i natychmiast widzieć wpływ tych zmian na wartości i nakłady, przenosić pozycje z jednego kosztorysu do drugiego lub mieć równocześnie otwarte okno spisu katalogów i obok - kosztorysu. A wszystko to bez ograniczania jakości obrazu i czytelności widoków.

 

Norma począwszy od wersji 4.13 posiada mechanizmy pozwalające na pracę z dwoma monitorami. Korzystanie z nich jest bardzo proste. Istnieją zasadniczo dwa sposoby skorzystania w Normie z systemu dwóch monitorów:

 

1. Dla uzyskania równoczesnego widoku kosztorysu i spisu katalogów należy skorzystać z ikony a nie gdyż spis katalogów wywołany tą drugą ikoną jest automatycznie zamykany po wybraniu pozycji. Gdy już spis katalogów pojawi się na ekranie musimy spojrzeć na ikony w prawym górnym rogu okna ze spisem. Jeżeli środkowa z nich wygląda tak: to musimy na niej kliknąć aby zmieniła się na: . W ten sposób spowodowaliśmy, że okno to nie będzie się sztywno trzymać brzegów ekranu. Możemy teraz zmieniać jego wymiary i przesuwać po ekranie. Należy naprowadzić kursor myszy na pasek nagłówka okna, nacisnąć lewy klawisz myszy i przeciągnąć okno na drugi monitor. Gdy już większa część jego powierzchni znajdzie się na ekranie drugiego monitora klikamy w ikonę aby powróciła do postaci . Dzięki temu okno spisu katalogów zostanie umocowane na ekranie drugiego monitora. Mamy teraz sytuację, że na jednym z monitorów widzimy kosztorys, z którym możemy pracować, a w miarę potrzeb dodajemy do niego nowe pozycje ze spisu, który jest cały czas widoczny w drugim oknie (na drugim monitorze).

 

2. Inaczej musimy postąpić, gdy chcemy w ten sposób oglądać różne widoki jednego kosztorysu lub dwa kosztorysy jednocześnie. Okna, które utworzą się po wybraniu z menu Okno hasła Nowe okno i następnie hasła Sąsiadujące pionowo nie są oknami „samodzielnymi” (jak okno spisu katalogów). Z tego powodu nie możemy ich przeciągać poza obszar okna głównego. Żeby móc je rozdzielić na dwa monitory musimy więc poszerzyć okno główne tak, aby obejmowało dwa ekrany. W tym celu klikamy w ikonę maksymalizacji okna , aby zmieniła się na . Możemy teraz zwiększyć rozmiary okna. Naprowadzamy kursor na boczną ramkę okna głównego (lewą gdy mamy Normę na prawym monitorze a prawą gdy odwrotnie) tak, aby kursor zmienił się w małą, podwójną strzałkę: . Naciskamy lewy przycisk myszy i przeciągamy krawędź okna, aby wypełniło całą powierzchnię ekranów obu monitorów. Gdy teraz wybierzemy z menu Okno hasło Sąsiadujące pionowo, uzyskamy pożądany efekt. Jeden widok będziemy mieli na jednym monitorze, a drugi na drugim, i komfort naszej pracy zdecydowanie wzrośnie.

 

Oczywiście system pracy na dwóch monitorach można wykorzystać nie tylko do jednoczesnego oglądania dwóch widoków kosztorysu. Można na jednym z monitorów ustawić widok kosztorysu w Normie, a na drugim umieścić edytor tekstu z założeniami do kosztorysu lub rysunek z dokumentacją techniczną. Można też drugi monitor wykorzystać do robienia podręcznych notatek.

 

Naprawdę gorąco polecam tym z Państwa, których na to stać, pracę na dwóch monitorach równocześnie. Przekonałem się sam, że wydajność pracy może znacznie wzrosnąć, gdy nie trzeba przełączać widoków na jednym monitorze, tylko można potrzebne narzędzia rozdzielić na dwa. Gdy piszę dla Państwa moje artykuły o Normie, to pracuję w ten sposób, że na jednym z monitorów mam włączoną Normę, aby na bieżąco kontrolować czy to co piszę jest prawdą, a na drugim mam otwarty dokument programu Word, w którym umieszczam mój tekst.