Sytuacja na rynku inwestycyjno-budowlanym zawsze jest pochodną ogólnej kondycji gospodarczej kraju. Wzrost PKB w I kwartale br. (3,4% w relacji do roku poprzedniego) dobrze rokował gospodarce. Napędzany był popytem wewnętrznym, w tym silnym wzrostem inwestycji – najbardziej pożądanym jego komponentem. Następne miesiące półrocza wprawdzie nadal charakteryzowały się w budownictwie wzrostem produkcji, ale zważywszy na niską bazę odniesienia (w ubiegłym roku) wyniki są tylko umiarkowanie korzystne. Łącznie w całym pierwszym półroczu wzrost produkcji budowlanej w przedsiębiorstwach zatrudniających > 9 osób (takie dane rejestruje GUS) wyniósł 9,8%; można się jednak obawiać, że drugie półrocze będzie słabsze, do czego przyczynia się sytuacja na Ukrainie, a zwłaszcza restrykcje Rosji w handlu zagranicznym z Polską. Także wśród uwarunkowań wewnętrznych pojawiają się zjawiska negatywne: jak brak decyzji o przeznaczeniu środków na infrastrukturę z Nowej Perspektywy na lata 2014 – 2020 i ogólnie złe nastroje inwestorów dotyczące oczekiwanej koniunktury w gospodarce kraju.

Przytoczone uwarunkowania nie pozwalają oczekiwać dynamicznego wzrostu inwestycji w najbliższym czasie. Nie oznacza to bynajmniej załamania koniunktury w polskim budownictwie, o czym świadczy wiele przykładów rozpoczynanych nowych inwestycji i informacji o przygotowywaniu branży do kolejnych projektów. Oznaką poprawiającej się koniunktury są dane GUS o tym, że w pierwszym półroczu br. wydanych zostało blisko 90 tys. pozwoleń na budowę, czyli o ok. 1,5% więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Wzrosła także liczba obiektów objętych tymi pozwoleniami o blisko 3%.

 

Zanim przedstawię osiągnięcia i zmierzenia inwestorów, chciałbym zatrzymać się na zilustrowaniu bardzo pozytywnego zjawiska, jakim jest osiąganie przez liczne nowo wybudowane obiekty certyfikatów jakości LEED i BREEAM. Po 5 latach od certyfikacji pierwszego ekologicznego budynku w Polsce ich liczba wzrosła do blisko 200. Najpopularniejszym systemem certyfikacji jest brytyjski BREEAM – ok. 170 obiektów, co oznacza prawie 300 certyfikacji. Specyfika tego systemu pozwala bowiem jednemu obiektowi na pozyskanie certyfikatów w różnych kategoriach: nieruchomość, zarządzanie oraz zaangażowanie najemcy. W Warszawie „działa” ponad 80 budynków z certyfikatem BREEAM, w Krakowie 30 i w Łodzi 14. Jeden obiekt – katowicki biurowiec dysponuje certyfikatem na najwyższym poziomie „Outstanding”. Poziom „Excellent” stanowi blisko 1/5 certyfikatów, „Very good” – ponad połowę[1].

W systemie LEED – 24 obiekty w Polsce – 5 z nich dysponuje certyfikatem na poziomie „Platinum”, 10 na poziomie „Gold”, 4 na poziomie „Silver” i 5 na poziomie „Certified”.

 

Z satysfakcją trzeba podkreślić, że obecnie dysponowanie ww. certyfikatem staje się niemal standardem. Zielone budownictwo jest coraz bardziej powszechne, stanowiąc ważny warunek konkurencyjności na rynku budowlanym.

 

O ruchu budowlanym na przestrzeni minionego kwartału świadczą następujące przykłady:

 

 • Konsorcjum Global City Holdings planuje budowę w Mszczonowie niedaleko Warszawy jednego z najnowocześniejszych akwaparków na świecie. Wartość inwestycji szacowana jest na 100 mln euro. Rozpoczęcie tego wielkiego przedsięwzięcia inwestycyjnego przewidziano wczesną wiosną 2015, a jego zakończenie w październiku 2016. Obiekt zajmie ok. 20 ha. W akwaparku znajdzie zatrudnienie blisko 1500 pracowników.
 • We wrocławskiej dzielnicy Psie Pole pojawi się nowy kompleks magazynowo-logistyczny o docelowej powierzchni 75 – 80 tys. m2. Obiekt będzie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy Wrocławia i drogi S-8 na Warszawę. Budowę pierwszego zespołu hal o powierzchni blisko 19 tys. m2 rozpoczęto latem 2014, a zakończenie inwestycji planuje się w drugiej połowie 2016.
 • Wmurowano kamień węgielny pod budowę w Bydgoszczy centrum dystrybucyjnego firmy LIDL. Całkowita powierzchnia hal wyniesie około 46 tys. m2. Obiekt usytuowano na działce o powierzchni 17 tys. m2.
 • Spółka Echo Inwestment przygotowuje się (ma już pozwolenie na budowę) do realizacji kompleksu biurowego Opolska Business Park w Krakowie, zlokalizowanego u zbiegu ul. Opolskiej i Al. 29 Listopada. Łączna powierzchnia budowanego etapowo kompleksu wyniesie docelowo 57 tys. m2. Inwestycja składać się będzie z trzech 12-kondygnacyjnych budynków. Zakończenie budowy pierwszego z nich o powierzchni 18 tys. m2 przewidziano w IV kw. 2015.
 • Firma ATAL buduje osiedle mieszkaniowe w Krakowie: pierwszy etap zakończono w lutym 2014, oddając do zasiedlenia 365 mieszkań w 6 budynkach. Kolejny etap rozpoczęto w marcu 2014 budową pięciu 8-piętrowych bloków mieszkalnych, w których pomieści się 180 lokali. W osiedlu do dyspozycji będzie około 500 miejsc garażowych oraz 100 stanowisk zewnętrznych.
 • Jesienią 2014 r. w Świdnicy rozpocznie się budowa Galerii Black Rock Arena u zbiegu ulic Różanej i Łukowej. Całkowita powierzchnia obiektu sięgnie 17,5 tys. m2, z czego 8,5 tys. m2 przeznaczono na powierzchnię handlową. Termin zakończenia budowy zaplanowano w I kw. 2016.
 • W centrum Lublina u zbiegu al. Unii Lubelskiej i 1000-lecia powstanie centrum handlowo-rozrywkowe Tarasy Zamkowe. Obiekt będzie miał powierzchnię handlową rzędu 40 tys. m2, na której pomieści się 150 lokali handlowo-usługowych oraz liczne obiekty rozrywki, rekreacji i odpoczynku. Na uwagę zasługuje zielony dach o charakterze wypoczynkowym, na którym zainstalowane będą skwery, trawniki i ciągi spacerowe. Inwestorem Tarasów Zamkowych jest grupa IMMO FINANZ jedna z największych europejskich firm branży nieruchomości. O skali przedsięwzięcia lubelskiego świadczy jego koszt szacowany na 480 mln zł. Otwarcie przewidziano na I kw. 2015.
 • Firma GHELAMCO podpisała z PKP umowę na budowę nowego dworca kolejowego Warszawa Gdańska. W ramach tej inwestycji powstanie węzeł przesiadkowy oraz kompleks komunikacyjno-handlowo-usługowy. Nad torami kolejowymi wybudowana będzie platforma łącząca dworzec z miejskimi ogrodami. Będzie tam także kompleks biurowy. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na koniec 2014 r. lub początek 2015. Koszt całej inwestycji wyniesie około 1,5 mld zł.
 • Port lotniczy w Modlinie przygotowuje projekt budowy hotelu 2- lub 3-gwiazdkowego z około 90 pokojami, centrum biznesowym, restauracjami i częścią odpoczynkowo-rozrywkową. Wartość inwestycji zależeć będzie od ostatecznego kształtu projektu i wyposażenia hotelu. Zarząd portu oczekuje, że otwarcie hotelu nastąpi w 2016 r.
 • Biuro Inwestycji Kapitałowych przygotowuje się do budowy 2 obiektów magazynowych w Sosnowcu i pod Krakowem o łącznej powierzchni około 50 tys. m2. Od chwili zawarcia umowy realizacja inwestycji potrwa ok. 12 miesięcy.
 • W podwarszawskim Wawrze trwają roboty przygotowawcze przy budowie Centrum Handlowego FERIO WAWER. Inwestycja polega na rewitalizacji hal fabrycznych na terenie zlikwidowanych zakładów ZWAR. Zrewitalizowany obiekt będzie liczył 22 tys. m2 powierzchni handlowej. Przewidywany termin otwarcia Centrum – jesień 2015.

 

 

 • W stolicy przy ul. Batalionów Chłopskich firma NEXITY wybuduje osiedle mieszkaniowe pod nazwą „My Bemowo”. Na osiedlu budowanym w 2 etapach znajdzie się docelowo 300 mieszkań. Wszystkie lokale będą miały balkony, względnie tarasy, a mieszkania parterowe małe ogródki. Pierwszy etap zakończony w I kw. 2016 udostępni do zasiedlenia 124 lokale.
 • Na warszawskiej Białołęce firma VICTORIA DOM wybuduje kameralne osiedle składające się z 7 budynków o zabudowie 2-piętrowej oraz 9 budynków o zabudowie bliźniaczej. Na osiedlu będzie 147 mieszkań. Budowa już się rozpoczęła (lipiec 2014) a zakończy się w IV kw. 2015.
 • Węgierski developer CORDIA przygotowuje się do budowy osiedla mieszkaniowego w Krakowie o nazwie CORDIA CYSTERSÓW GARDEN. Osiedle liczyć będzie 323 mieszkania mieszczące się w 5 budynkach 4-kondygnacyjnych o łącznej powierzchni użytkowej 18 tys. m2. Osiedle będzie gotowe pod koniec 2016.
 • U zbiegu ulicy Sobieskiego i alei Sikorskiego na warszawskich Stegnach powstaje kompleks budynków biurowych STEGNY BUSINESS CENTER o docelowej powierzchni biurowej 27 tys. m2. Pierwszy budynek „Szmaragd” będzie miał powierzchnię 9 tys. m2, a jego budowa rozpocznie się jesienią 2014. Oddanie obiektu do użytku zaplanowano na połowę 2016. W dalszej kolejności powstawać będą budynki „Rubin” i „Szafir”.
  Inwestor oczekuje, że obiekt otrzyma certyfikat jakości BREEAM Very Good.

 

 

 • Firma AIG/LINCOLN – Polska rozpoczęła budowę trzeciego i czwartego budynku biurowego w ramach kompleksu THE PARK WARSAW. Docelowo przy ul. Krakowiaków w Warszawie powstanie zespół 10 biurowców o łącznej powierzchni 110 tys. m2. W kompleksie obok lokali biurowych znajdą się restauracje, kawiarnie, przedszkola, sale konferencyjne, pralnia i inne lokale użytkowe, z których korzystać będą najemcy. Zakończenie 3. i 4. budynku przewidziano w drugiej połowie 2015.
 • U zbiegu ulic Idzikowskiego, Sobieskiego i Witosa w Stolicy spółka PAPYLONG DEVELOPMENT wybuduje biurowiec oryginalnie zaprojektowany w kształcie litery V. Powierzchnia całkowita obiektu sięgnie 34 tys. m2. Budowa rozpocznie się wiosną 2015 i trwać będzie 16 miesięcy. Developer będzie zabiegał o przyznanie obiektowi dwóch certyfikatów jakości LEED i BREEAM.
 • Znana na polskim rynku firma DOLCAN przygotowała projekt budowy trzech budynków w Warszawie. Oczekuje także na pozwolenie na budowę 15-kondygnacyjnego biurowca u zbiegu ulic Młynarskiej i Wolskiej (na warszawskiej Woli), w którym pomieszczą się biura o powierzchni ok. 20 tys. m2.

 

 

 

[1] przyp.red.http://www.greenbooklive.com/search/scheme.jsp?id=202