Wakacyjny okres w tym roku nie należał do spokojnych w gospodarce światowej, a w konsekwencji także w Polsce. W pierwszej połowie roku utrzymywał się „kryzys grecki”, a w lipcu nastąpił nieoczekiwanie „krach” w gospodarce chińskiej, co wpłynęło na załamanie przemysłów wydobywczych eksportujących surowce do tego kraju.
Także okres przedwyborczy w Polsce przyczynił się do niepokojów m.in. na skutek zapowiadanych obciążeń podatkowych sektora bankowego, co miałoby bezpośredni wpływ na politykę kredytową banków, a to uderzałoby w rynek inwestycyjny.
Wymienione wyżej zjawiska ujawniły się w gospodarce polskiej (w tym na giełdzie), a zwłaszcza w sektorze budowlanym. Po wzroście obserwowanym w pierwszych miesiącach 2015 r. produkcja budowlana osłabła, a w czerwcu odnotowano spadek o 2,5%. W efekcie po 6 miesiącach wartość rynku budowlanego wzrosła zaledwie o 1%.
Segmentem, który ma szanse na uzyskanie wzrostu jest budownictwo mieszkaniowe i usługowe, chociaż tutaj też występują problemy. Niepokojącym zjawiskiem był natomiast spadek w pierwszym półroczu 2015 liczby wydanych pozwoleń na budowę o 2,4% w porównaniu z takim samym okresem roku 2014. Analiza zmian na rynku budowlanym wskazuje na brak stabilności, co utrudnia realną ocenę w tym sektorze budownictwa, uzależnionym od funkcjonowania całej gospodarki. Jednak dla potrzeb sporządzanego przeglądu realizowanych zadań decydujące znaczenie ma rynek inwestycyjno-budowlany. Poniższe zestawienie świadczy, że sektor inwestycyjny dynamicznie wzrasta po dwuletnim okresie słabszej koniunktury.

A oto przykłady ruchu inwestycyjnego.

 

 • W rzeszowskiej Jasionce powstaje Centrum Wystawienniczo-Kongresowe. Budynek wzniesiony przez konsorcjum Best Construction o powierzchni 27 tys. m2 składać się będzie z dwóch oddzielnych części: kongresowej i wystawienniczej. Część kongresowa pomieści główną salę na 860 uczestników i dwie sale o powierzchni 300 m2 i 360 m2, salę bankietową, biura i zaplecze techniczne. Część wystawiennicza zajmie obszar około 16 tys. m2. Kopuła pokrywająca budynek będzie miała 91 m długości i 78 m szerokości. Obiekt będzie kosztować około 157 mln zł. Oddanie do użytku zaplanowano na koniec 2015 r.
   
 • Griffin Group będzie inwestorem obiektu biurowego „Nowa Emilia” zlokalizowanego na działce dawnego pawilonu meblowego przy ul. Emilii Plater w Warszawie. Nowy obiekt zaprojektuje pracownia Kuryłowicza&Associates. Będzie się składał z 3 wież o wysokości 150 m każda. Inwestor zapewnia, że obiekt będzie bardzo dobrze wkomponowany w otoczenie istniejących budynków mieszkalnych i hotelu InterContinental.
   
 • W miejscowości Sienna koło Stronia Śląskiego rozpoczęto budowę nowoczesnego condohotelu „Czarna Góra”. W obiekcie obok 142 apartamentów powstanie zaplecze usługowo-rekreacyjne, w ramach którego przewidziano SPA, baseny, jacuzzi, stanowiska hydromasażu itp. Apartamenty o zróżnicowanej powierzchni wyposażone zostaną w kuchnie i posiadać będą balkon lub taras. Termin oddania obiektu do użytku zaplanowano na przełomie 2016 i 2017 r.
   
 • Na skrzyżowaniu ulic Twardej i Złotej na warszawskiej Woli trwają przygotowania do budowy nowego hotelu klasy ekonomicznej, którego inwestorem jest konsorcjum UBM – Polska. Obiekt o wysokości 16 pięter dysponować będzie 250 pokojami oraz nowocześnie zaprojektowanym zapleczem: sale konferencyjne, fitness, restauracje i bar. Prace budowlane rozpoczną się w I kw. 2016 r. a zakończą pod koniec 2017 r.
   
 • Developer Goldman Polska buduje pierwszy magazyn o powierzchni 22,5 tys. m2, którego oddanie do użytku przewidziano w 2016 roku. Będzie to obiekt, który zapoczątkuje budowę Centrum Logistycznego Gliwice o docelowej powierzchni 51 tys. m2 zlokalizowanego na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obiekt położony jest przy drodze krajowej nr 88.
   
 • Trwają rozmowy przedprzetargowe poprzedzające rozbudowę warszawskiego metra. Inwestor rozpisał przetarg na budowę 3 stacji po zachodniej stronie Stolicy („Płocka”, „Moczydło” i „Księcia Janusza”) oraz po wschodniej stronie („Szwedzka”, „Targówek” i „Trocka”). Chęć budowy i stosowne oferty zgłosiło 9 konsorcjów. Inwestor przeznaczył na budowę powyższego obiektu kwotę około 3,2 mld zł brutto.
   
 • Firma Ghelamco Poland uzyskała pozwolenie na budowę inwestycji apartamentowej Foksal 13/15 w Warszawie. Są to 2 kamienice frontowe, które zostaną zrewitalizowane wg zachowanych planów i fotografii. Dobudowane zostaną oficyny i 2-poziomowy garaż podziemny pod oficynami. Prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. W odnowionych budynkach powstaną luksusowe apartamenty. Frontowe elewacje kamienic odzyskają XIX-wieczny wygląd. Renowacji poddane będą także części wspólne kamienic: klatki schodowe, bramy, drzwi wejściowe do klatek schodowych itp.
   
 • Inwestor Globe Trade Centre przystępuje do budowy Galerii Północnej przy ul. Światowida na warszawskiej Białołęce. Centrum usługowo-handlowe składać się będzie z 3 kondygnacji naziemnych o łącznej powierzchni komercyjnej rzędu 64 tys. m2. Będzie również 2 kondygnacyjny parking podziemny. Kosztorys obiektu opiewa na około 74 mln euro. Oddanie obiektu do użytku zaplanowano na II kw. 2017 r.
   
 • Grupa Waryński i Polnord kończy pierwszy etap budowy osiedla mieszkaniowego „Stacja Kazimierz” na warszawskiej Woli. W ramach tego etapu wybudowano kaskadowe budynki otaczające wewnętrzne patio. Do zasiedlenia oddanych zostanie 179 mieszkań w I kw. 2016 r. Drugi etap osiedla obejmie budowę kolejnych 111 lokali w budynku składającym się z 2 brył połączonych parterowym łącznikiem. Garaż podziemny pomieści około 120 miejsc parkingowych. Zakończenie drugiego etapu budowy osiedla zaplanowano na I kw. 2017 r.
   
 • Developer Vastint Poland specjalizuje się w budowie kompleksów biurowych pod nazwą Business Garden. Kompleks taki powstanie w Warszawie przy ul. Żwirki i Wigury. W ramach drugiego etapu (pierwszy etap zakończono) powstanie 5 budynków wraz z towarzyszącymi usługami o całkowitej powierzchni najmu około 56 tys. m2. Zakończenie budowy przewidziano w początkach 2017 r. Developer buduje także Business Garden we Wrocławiu przy ul. Legnickiej. W pierwszym etapie powstaną 3 z 8 planowanych budynków o powierzchni najmu około 37 tys. m2. Przewidywany termin zakończenia – koniec 2016 r.
   
 • Firma Porr Polska przystąpiła w lipcu 2015 r. do przebudowy połączonej z dobudową kompleksu biurowo-handlowego Excellent Ethos (dawniej Holland Park) zlokalizowanego na wschodniej pierzei Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Przebudowany obiekt dostosowany do standardów klasy A+ i certyfikacji BREEAM udostępni najemcom 17 tys. m2 powierzchni, w tym 13 tys. m2 powierzchni biurowej. W ramach rozbudowy powstanie dodatkowe skrzydło budynku (5 kondygnacji) na działce od strony Skarpy Wiślanej. Centralnym elementem obiektu będzie patio z przeszklonym dachem, wokół którego pomieszczą się restauracje, kawiarnie i butiki. Wybudowany zostanie także podziemny parking na 100 miejsc. Inwestor przewiduje udostępnienie obiektu najemcom jeszcze w 2016 r.
   
 • W Gdańsku Wrzeszczu trwają prace wykończeniowe Galerii Metropolia. Oferta Galerii to 34 tys. m2 powierzchni handlowej na 4 poziomach. W obiekcie pomieści się około 150 lokali handlowych i stoisk. Przewidziany termin zakończenia inwestycji – 2016 rok.
   
 • W krakowskich Czyżynach inwestor Lobos Nieruchomości wybuduje obiekt biurowy z częścią usługową o łącznej powierzchni 8 tys. m2. Budowę rozpoczęto w lipcu 2015 r., a jej zakończenie zaplanowano na wrzesień 2016 r. Obiekt będzie liczył 4 kondygnacje naziemne i jedną podziemną na garaże i magazyny. Centrum będzie odpowiadać certyfikacji LEED.
   
 • Firma KARMAR będzie generalnym wykonawcą Nowego Centrum Produkcyjno-Logistycznego w Duchnicach. Obiekt, którego właścicielem będzie Polpharma kosztować będzie około 70 mln zł. Na działce o powierzchni około 5 ha powstaną cztery budynki, w tym zakład produkujący leki i wyroby farmaceutyczne oraz laboratorium kontroli jakości leków. Powierzchnia całkowita wszystkich obiektów wyniesie około 30 tys. m2. Zakończenie budowy przewidziano na I kw. 2017 r.
   
 • Generalny wykonawca WARBUD zawiesił wiechę na konstrukcji biurowca Prime Corporate Center budowanego w Warszawie przy ul. Grzybowskiej. Obiekt ma wysokość 96 m. Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku, który udostępni najemcom ponad 20 tys. m2 powierzchni. Zakończenie budowy zaplanowano w I półroczu 2016 r.
   
 • W centrum Łodzi rozpoczęto budowę osiedla mieszkaniowego „Art Modern” na ok. 100 mieszkań, zlokalizowanego u zbiegu ulic Wróblewskiego, Wólczańskiej i Skrzywana – na 3,5-hektarowej działce obok zabytkowej elektrowni. W drugim etapie przewiduje się przystosowanie pomieszczeń elektrowni na potrzeby 12 loftów.
   
 • Na warszawskiej Woli u zbiegu ulic Karolkowej i Jaktorowskiej firma SYRENA INVEST rozpoczęła w czerwcu 2015 r. budowę osiedla liczącego około 100 mieszkań i 8 lokali użytkowych. Zakończenie inwestycji przewidziano w I kw. 2017 r. Zwraca uwagę nietypowa struktura mieszkań od 26 m2 do 229 m2. W obiekcie zaplanowano również luksusowe apartamenty dwupoziomowe z dużymi tarasami. Nietypowa będzie także architektura budynku – o półkolistym kształcie.

 

 

 • W podwarszawskim Pruszkowie przy ul. Bolesława Prusa powstanie centrum handlowe o nazwie MANHATTAN. Będzie to dwukondygnacyjna galeria o powierzchni handlowej około 13 tys. m2. Oprócz supermarketu w galerii przewidziano strefę rozrywki i rekreacji: restauracje, kawiarnie itp. Oddanie galerii do użytku nastąpi w III kw. 2017 r.
   
 • Także w Pruszkowie wybudowane zostanie Centrum Handlowe „Nowa Stacja”. Obiekt zlokalizowano przy ul. Sienkiewicza. Galeria udostępni najemcom około 26 tys. m2 powierzchni handlowej i pomieści około 120 sklepów. Developerem jest ECC Real Estate. Otwarcie przewidziano w 2017 r.
   
 • Przy ulicy Smorawińskiego w Lublinie powstanie nowy kompleks biurowo-usługowy SOUL o całkowitej powierzchni ponad 47 tys. m2. Budowa ma się rozpocząć jeszcze w 2015 r. i trwać 2 lata. Inwestycja składa się z dwóch 7-kondygnacyjnych budynków. W części podziemnej zaplanowano trzypoziomowy parking. Pomiędzy budynkami urządzony zostanie publiczny plac z restauracją, kawiarniami itp. - miejsce spotkań mieszkańców. Kompleks będzie odpowiadał standardom certyfikatu BREEAM.