W pierwszym kwartale 2018 roku sytuacja w budownictwie była bardzo korzystna. Świadczą o tym dane opublikowane przez GUS. Wartość robót budowlano-montażowych wzrosła o ok. ¼ w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Budownictwo rozwija się we wszystkich działach, ale najszybciej w przedsiębiorstwach specjalizujących się w obiektach inżynierii lądowej i wodnej, w których inwestycje wspierane są środkami pomocowymi UE.

Tendencje rozwojowe budownictwa potwierdza ogólny klimat koniunktury, lepszy niż w latach poprzednich. Nie oznacza to, że nie występują bariery wzrostu działalności budowlanej. Przedsiębiorstwa sygnalizują rosnące koszty zatrudnienia powodowane m.in. poszukiwaniem fachowców i związaną z tym koniecznością oferowania im wyższych płac. Brak pracowników wysokokwalifikowanych może opóźniać tendencje wzrostowe. Daje się zauważyć również niedobór robotników do prac prostych.

Pierwszy kwartał jest, jak wiadomo, zazwyczaj relatywnie słabszy ze względu na uwarunkowania klimatyczne. Jednak w tym roku nie potwierdzają tego osiągane wyniki. Jako przykład można podać, że w pierwszym kwartale oddano do użytku o ponad 10% więcej mieszkań niż w I kw. roku 2017. Pomimo dobrych wyników osiąganych przez polską gospodarkę eksperci dostrzegają zagrożenia na przyszłość. Krytykuje się nadmierną rozrzutność środków na różne cele (m.in. socjalne), występuje niestabilność przepisów odstraszająca inwestorów (zwłaszcza zagranicznych), a także niekorzystne uwarunkowania polityczne z zagranicą, co może powodować zmniejszenie środków płynących z UE na rozwój, i gwarantujących rozwój infrastruktury.
 

Poniżej przedstawiamy przykłady przedsięwzięć inwestycyjnych zakończonych i aktualnie realizowanych.

 

1. Inwestycje obiektów handlowych i towarzyszących

 

Inwestycjom w obiekty handlowe towarzyszy rozwój magazynów, centrów logistycznych i innych obiektów związanych z dystrybucją i transportem. Dobra koniunktura, jaką obecnie obserwuje się w Polsce i w Europie, uzasadnia rosnący popyt na takie obiekty.
Podajemy przykłady realizacji obiektów handlowych i towarzyszących.
 

 • Warszawski wczesno modernistyczny budynek Domu Towarowego Braci Jabłkowskich z 1914 roku podlegać będzie kolejnej rewitalizacji i modernizacji. Według projektu przygotowywanego przez warszawskie studio Broadway Malyan nastąpi połączenie istniejącego budynku przy ul. Brackiej z sąsiadującym przy ul. Chmielnej. Pomiędzy budynkami powstanie pasaż i zadaszony dziedziniec z restauracjami i kawiarniami. Projektanci zapewniają, że zachowany zostanie historyczny kształt i oryginalna struktura budynku.
 • W fazie przygotowawczej znajduje się budowa obiektu handlowego Quick Park w Olkuszu. Realizacja potrwa kilkanaście miesięcy. Quick Park posiadać będzie około 14 tys.m² powierzchni najmu, pomieści 55 sklepów, punkty usługowe, część gastronomiczną i kilkusalowe kino. Inwestor przewiduje oddanie obiektu do użytku w 2019 roku.
 • Firma Hochtief Polska jest wykonawcą marketu budowlanego Leroy Merlin w Tarnowie. Prace budowlane rozpoczęto w listopadzie 2017 r., a ich zakończenie zaplanowano w drugiej połowie 2018 r. Całkowita powierzchnia obiektu wynosi około 12 tys.m², w tym pomieszczą się także powierzchnie biurowe i socjalne. Kontrakt przewiduje również infrastrukturę komunikacyjną, budowę parkingu i terenów zielonych.
 • Trwają przygotowania do budowy centrum wyprzedaży Silesia Outlet w Gliwicach. Zgodnie z kontraktem z firmą Erbud, obiekt zostanie oddany do użytku w końcu 1 kwartału 2019 roku. Silesia Outlet będzie dysponował powierzchnią handlową rzędu 20 tys.m² i pomieści 120 placówek sprzedaży branży odzieżowej i obuwniczej. Niezależnie od centrum sprzedaży kontrakt przewiduje szeroko zakrojone prace budowlane dotyczące układu drogowego powiązanego z obiektem, parkingi i infrastrukturę (pompownie, zbiorniki przeciwpożarowe itp.).
 • W Gdańsku przy ul. Przywidzkiej (w sąsiedztwie obwodnicy Trójmiejskiej) działa Morski Park Handlowy, który obecnie dysponuje powierzchnią handlową około 25 tys.m². Obiekt ten będzie rozbudowany o kolejne blisko 26 tys.m². Prace budowlane trwają, a ich zakończenie przewidziano w 4 kw. 2018 r.
 • Biuro Inwestycji Kapitałowych (BIK) posiada w swoim portfelu kilka znaczących inwestycji logistycznych. W Sosnowcu właśnie kończy się budowa drugiej hali obiektu o powierzchni ponad 11 tys.m², a w Radomiu budowa galerii handlowej. W przygotowaniu jest Centrum Logistyczne Kraków III. Budowa ta będzie realizowana etapowo. Pierwszy etap zakończy się na przełomie II i III kwartału 2018, a drugi etap w 2019 roku.
 • Koncern logistyczny Panattoni Europe buduje obecnie w Polsce 2 bardzo duże obiekty magazynowo-dystrybucyjne w Strykowie i w Kołbaskowie.
  Strychowskie Centrum Dystrybucyjne przeznaczone jest dla Castoramy, która posiada w Polsce 74 sklepy tradycyjne oraz sklep internetowy. Developer zrealizował już obiekt magazynowy o powierzchni 50 tys.m² (w ramach całego projektu liczącego około 100 m²). Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec 2018 r. Obiekt uwzględniać będzie postulat oszczędności energii i oświetlenie LED.
  Panattoni zakończył już w Kołbaskowie budowę centrum logistycznego e-commerce dla firmy Amazon. Obiekt mieści się na 30 ha działce i posiada powierzchnię ponad 160 tys.m² plus około 10 tys. m² powierzchni socjalno-biurowej. Jest to centrum magazynowo-dystrybucyjne bardzo nowoczesne, w którym zainstalowano 3 tys. robotów systemu „Amazon Robotics”, dzięki czemu zapewniono o 50% większą zdolność przechowywania i szybkość obsługi zleceń. Interesującym rozwiązaniem technicznym jest zastosowanie w dachu budynku 11 świetlików o powierzchni 100 m² każdy, dzięki czemu dzienne światło dostaje się do parteru specjalnie wygrodzonym tunelem.
 • Rozpoczęto budowę kolejnego obiektu logistycznego Segro Logistics Park Stryków o powierzchni 39 tys.m². Tym samym powierzchnia magazynowa w Strykowie zwiększy się do 80 tys.m². i będzie to największy obiekt tego typu w Polsce. Oddanie do eksploatacji nowej inwestycji przewidziano w III kw. 2018 r.
 • Koncern samochodowy Toyota zaangażował się w Polsce w inwestycje o wartości niemal 4,5 mld zł. Najnowszym zamierzeniem Toyoty jest budowa w Jelczu-Laskowicach nowego zakładu produkcji jednostek napędowych do swoich samochodów. Koncern posiada już w Polsce 2 zakłady produkcji części samochodowych na Dolnym Śląsku. Oba zakłady Toyoty w Polsce zatrudniają blisko 500 pracowników, a liczba ta wzrośnie po uruchomieniu nowego zakładu, co nastąpi w 2020 roku.

 

2. Inwestycje lokali biurowych

 

Biura nowoczesne, wygodne i dostosowane do coraz wyższych wymagań użytkowników – to obecnie obowiązujący standard. Takich lokali buduje się coraz więcej. Podajemy przykłady realizowanych inwestycji biurowych.
 

 • W maju 2018 r. przewiduje się oddanie do użytku obiektu biurowo-usługowego Villa Metro, zlokalizowanego na warszawskim Mokotowie. Budynek będzie liczył 8 kondygnacji naziemnych i 2 podziemne. Łącznie powierzchnia sięgnie 11 tys.m², w tym 7 pięter przeznaczonych na biura. Wykonawcą generalnym jest Fundamental Group.
 • U zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej w stolicy rozpoczęto budowę 22-piętrowego wieżowca biurowego o nazwie Central Point. Inwestorem jest developerska firma Immobel, która zapowiada, że biurowiec będzie bardzo nowoczesny, a jego wnętrza będą mogły podlegać aranżacji dostosowanej do potrzeb najemcy. Całkowita powierzchnia obiektu wynosi około 20 tys.m². Planowany termin oddania biurowca do użytku – połowa 2020 roku.
 • Dwa gmachy biurowe powstaną w Gdańsku przy ul. Jana z Kolna. Głównym obiektem będzie 97-metrowa wieża. Budynek biurowy liczyć będzie 23 kondygnacje, a całkowita powierzchnia sięgać ma 41 tys.m². Obiekt stanie na działce o powierzchni 9,4 tys.m². Dach pokryty zostanie zieloną roślinnością. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 4 kw. 2019 r.
 • Teren przedwojennej Fabryki Norblina w Warszawie od listopada 2017 jest ogromnym placem budowy. Generalny wykonawca (Warbud) odnowi istniejące na działce budynki z XIX wieku (m.in. starą odlewnię, rurownię i walcownię), a pomiędzy nimi wybuduje zupełnie nowe budynki. Obecnie trwają prace przygotowawcze do budowy obiektu, w którym na powierzchni 24 tys.m² przewidziano sektor rozrywkowo-usługowo-handlowy, a 40 tys.m² zajmą pomieszczenia biurowe. Inwestor Grupa Capital Park zapewnia, że zakończy inwestycje w 4 kw. 2020 r.

 

3. Inwestycje mieszkaniowe zawsze „modne” i potrzebne

 

Budownictwo mieszkaniowe wchodzi w okres przyśpieszonego rozwoju. W 2017 roku przekroczono ilość oddanych do użytku mieszkań uznawaną dotychczas za najwyższą w minionych 25 latach. Buduje się mieszkania luksusowe o wysokim standardzie, ale oczekiwana jest też realizacja mieszkań o standardzie umiarkowanym. Program „mieszkanie+” niebawem pokaże swoje blaski i cienie….
 

 • Na warszawskiej Białołęce na 3-ha działce powstaje osiedle trzypiętrowych budynków mieszkaniowych Aroma Park. Na jego terenie znajdują się 4 zabytkowe budynki: willa dawnego fabrykanta licząca 115 lat, zabudowania nieistniejącej od lat fabryki substancji zapachowych Pollena-Aroma (stąd nazwa budowanego osiedla) i również nieczynnej drożdżowni. Nowe osiedle będzie wkomponowane w wymienioną wyżej zabudowę, a jego architektura i zewnętrzny wygląd będą nawiązywać do budynków uznanych za zabytkowe. Roboty budowlane rozpoczęto w styczniu 2018 r.
 • Osiedle przy Arkadii w Warszawie (usytuowane przy Rondzie Zgrupowania AK „Radosław”) jest budowane etapowo. W 1 kwartale 2018 r. rozpoczęto wznoszenie 12-kondygnacyjnego budynku będącego czwartym, przedostatnim etapem całej inwestycji. Chroniony całodobowo obiekt pomieści 284 mieszkania o wysokim standardzie, o różnej wielkości i różnych rozkładach. Oprócz strefy mieszkalnej zaplanowano strefę rekreacyjną oraz punkty handlowe i usługowe. Oddanie budynku do zasiedlenia przewidziano w II kwartale 2019 roku.
 • Na styku warszawskich dzielnic Żoliborz i Bielany powstaje etapowo wznoszone Osiedle Mieszkaniowe Mickiewicza. W obecnie realizowanym etapie powstaną 2 budynki (B i C), które łącznie pomieszczą ok. 120 mieszkań. Będzie także 2-kondygnacyjny garaż podziemny na ponad 100 pojazdów. W ramach inwestycji zostanie zbudowane patio, ogród i plac zabaw. Developer – Skanska Residential planuje oddanie budynków do zasiedlenia w 3 kwartale 2019 roku.

 

4. Budownictwo hotelowe

 

Popyt na hotele o wysokim standardzie nadal jest duży. Stanowią one około 1/5 powierzchni wszystkich realizowanych obiektów na cele turystyczne, a ich lokalizacja dotyczy głównie dużych miast i renomowanych ośrodków turystycznych. Wartość budowlana zrealizowanych hoteli i obiektów zakwaterowania turystycznego w 2017 wzrosła o około 50%.
 

 • W Krakowie otwarto nowy hotel Mercure – Stare Miasto zlokalizowany przy Dworcu Głównym PKP. To obiekt 7-kondygnacyjny, który pomieści 200 pokoi, w tym 3 dla osób niepełnosprawnych. W hotelu znajdują się sale konferencyjne oraz część gastronomiczna i ośrodek fitness. Rozwiązania dekoracyjne nawiązują do historii i kultury Jagiellonów polskich.

 • Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze planuje w nieodległej przyszłości budowę hoteli przy lotniskach w Warszawie, Gdańsku, Katowicach i w Rzeszowie-Jasionce.
  Najwcześniej powstanie hotel pod marką Moxy przy poznańskim lotnisku w Ławicy. Pomieści on 120 pokoi oraz zaplecze gastronomiczne i sale konferencyjne. Rozpoczęto budowę w 1 kw. 2018 roku, a oddanie do użytku nastąpi w końcu 2019 roku.
  W kwietniu 2018 roku zostanie otwarty 5-gwiazdkowy hotel Renaissance Warsaw Airport przy warszawskim lotnisku Chopina (214 pokoi, 14 luksusowych apartamentów, SPA, powierzchnie konferencyjne itp.).