Stosowanie wymogów wynikających z Taksonomii w realizowanych projektach budowlanych umożliwia inwestorom uzyskanie korzystnego finansowania lub dotacji ze środków UE. Jakie warunki trzeba spełnić?
Zrównoważone budownictwo to obecnie nie tylko trend, lecz rzeczywistość, która stawia przed inwestorami i projektantami budynków nowe wyzwania wynikające z konieczności dostosowania się do nadchodzących regulacji prawnych. Unia Europejska, w ramach strategii Europejskiego Zielonego Ładu tworzy narzędzia umożliwiające ocenę, czy realizowane projekty i prowadzona działalność są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Taksonomia UE, czyli rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje [1] jest dokumentem, który klasyfikuje różne rodzaje działalności gospodarczych, w tym budownictwa, i wyznacza kryteria takiej oceny. Jest ona niezbędna, jeśli staramy się o dofinansowanie inwestycji ze środków Unii Europejskiej lub chcemy uzyskać preferencyjne warunki finansowania stosowane dla zielonych inwestycji.
Co definiuje Taksonomia UE i jakie są kryteria zrównoważonej działalności?
Taksonomia UE ustanawia kryteria zrównoważonej działalności, których wypełnienie umożliwia określenie w jakim stopniu jest ona zrównoważona środowiskowo. Jednym z kluczowych elementów tego rozporządzenia jest art. 9, definiujący sześć celów środowiskowych:
- łagodzenie zmian klimatu,
- adaptacja do zmian klimatu,
- zrównoważone wykorzystywanie i ochrona zasobów wodnych i morskich,
- przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym,
- zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontrola,
- ochrona i odbudowa bioróżnorodności i ekosystemów.
Kolejne artykuły tego rozporządzenia określają kryteria, które należy spełnić, aby wykazać wniesienie istotnego wkładu w poszczególne cele środowiskowe. Każda działalność zgodna z Taksonomią UE, musi również spełniać wymogi zasady DNSH, czyli niewyrządzenia poważnej szkody względem żadnego z celów środowiskowych. Określenie działań uznanych za wyrządzające poważne szkody względem poszczególnych celów środowiskowych zostały określone w art. 17 tego rozporządzenia.
Dodatkowo wykazanie zgodności z Taksonomią wymaga potwierdzenia stosowania przez przedsiębiorstwo procedur prowadzenia działalności gospodarczej spełniających minimalne gwarancje. Mają one zapewnić przestrzeganie Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka, w tym zasad i praw określonych w ośmiu podstawowych konwencjach wskazanych w Deklaracji Międzynarodowej Organizacji Pracy (odnoszącej się do podstawowych zasad i praw w pracy oraz zasad i praw określonych w Międzynarodowej karcie praw człowieka).
Możemy potwierdzić, że dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako zrównoważona środowiskowo, jeżeli:
- wnosi istotny wkład w realizację co najmniej jednego ze zdefiniowanych celów środowiskowych,
- nie wyrządza poważnych szkód dla żadnego z celów środowiskowych,
- jest prowadzona zgodnie z minimalnymi gwarancjami.
- spełnia techniczne kryteria kwalifikacji.
Techniczne kryteria kwalifikacji to uzupełniające Taksonomię rozporządzenia, które dla poszczególnych branż gospodarki precyzyjnie określają wymogi związane z wnoszeniem istotnego wkładu oraz nieczynienia poważnych szkód względem celów środowiskowych.
Kiedy jest wymagana zgodność realizacji inwestycji z Taksonomią UE i zasadą DNSH?
Obecnie nie jest obligatoryjne wykazywanie zgodności realizacji inwestycji budowlanych z Taksonomią UE i zasadą DNSH z niej wynikającej. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy inwestor stara się o dofinansowanie realizacji takiej inwestycji ze środków Unii Europejskiej (np. przedsięwzięcia przewidziane do realizacji w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności lub projekty finansowane z funduszy unijnych w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 FEnIKS). W takiej sytuacji należy wykazać zgodność realizowanego projektu z zasadą DNSH wynikającą z Taksonomii i technicznymi kryteriami kwalifikacji w niej określonymi.
Wydanie:
BUDUJ Z GŁOWĄ
Magazyn branżowy nr 2/2025