Odzysk i ponowne wykorzystanie szkła płaskiego
Aby wykorzystać zinwentaryzowaną stłuczkę i posegregowane szkło do produkcji szkła płaskiego, wymagana jest określona czystość materiału. Ze względu na trudność w jej uzyskaniu, dla firm zajmujących się skupem odpad szklany pochodzący z budowy jest niepożądany i trudny do dalszego przetworzenia, przez co najczęściej trafia do kontenerów. Dlatego tak ważna jest zmiana nawyków i świadomości, a konkretnie prawidłowa segregacja już na etapie rozbiórki. Obecnie odzyskane szkło używane jest jako materiał ścierny do piaskowania i śrutowania, grysik do betonów i tynków, zastępujący lastryko, kruszywo do asfaltów, wyściełania ścieżek, a także jako podsypka drenażowa w systemach wodnych. Kolorowa stłuczka po sklejeniu żywicą chemoutwardzalną wykorzystywana jest też w nowoczesnych elementach dekoracyjnych. Cały czas trwają jednak prace nad technologiami umożliwiającymi tak zwany powrót do pieca i wykorzystanie odpadu szklanego ponownie do produkcji nowego szkła płaskiego. Jedną z proponowanych metod w przypadku starych okien jest demontaż szyb zespolonych w całości i ich segregacja na poszczególne komponenty bez rozbijania, cięcia ani łamania szyb. Inne sposoby poddania fasad lub szklanych ścian działowych recyklingowi opierają się na rozdrobnieniu surowca:
- metodą implozyjną – za pomocą maszyn kruszących przygotowuje się granulat o jednolitej frakcji i bez ostrych krawędzi,
- przez ręczne tłuczenie szkła – robi się to młotkiem na sitach o określonej wielkości oczek,
- rozdrabniając szkło w betoniarce wypełnionej kulami.
Wykorzystanie odpadów z płyt gipsowo-kartonowych
Płyty gipsowo-kartonowe mogą być poddawane recyklingowi po eliminacji zanieczyszczeń takich jak: gwoździe, wkręty, elementy drewniane i izolacyjne, a także po oddzieleniu papieru. Zgodnie z wytycznymi unijnymi, dla ponownego wykorzystania materiału w przemyśle budowlanym, konieczne jest zredukowanie udziału papieru w całkowitej masie płyty do 1% (w płytach wbudowanych stanowi on ok. 8% masy). Trwają też próby odpowiedniego rozdrabniania, co pozwoliłoby na wykorzystanie płyt z większą ilością papieru. Pozbawione papieru płyty gipsowo-kartonowe zawierają głównie siarczan wapnia, z czego 92-94% to gips dwuwodny – i po zmieleniu oraz przesianiu mogą zastąpić naturalny gips np. w przemyśle cementowym. Dotyczy to zarówno płyt standardowych, jak i tych o zwiększonej odporności na wilgoć, jednak ze względu na nieco odmienny skład, wymagane jest ich rozdzielenie przed przekazaniem do recyklingu.
Warto pamiętać, że jeśli okładziny z płyt gipsowo-kartonowych są w dobrym stanie technicznym, to z powodzeniem mogą dostać drugie życie i zostać wykorzystane ponownie w pracach budowlanych, np. do naprawy ścian i sufitów, budowy szafek czy jako dodatkowa warstwa izolacji akustycznej. Aby było to możliwe, należy ostrożnie podejść do procesu demontażu płyt gipsowo-kartonowych podczas rozbiórki lub remontu:
- płyty zamocowane za pomocą śrub lub wkrętów należy delikatnie odkręcić,
- płyty przyklejone do ściany lub sufitu trzeba odkleić, zaczynając od krawędzi,
- płyty luźne można wyjąć z konstrukcji, usuwając skrobakiem lub rozpuszczalnikiem resztki kleju.
Recykling betonu z jastrychów i posadzek
Beton rozbiórkowy pochodzący z warstw podłogowych wymaga przetworzenia, ale może i powinien być ponownie wykorzystywany w produkcji nowych mieszanek betonowych, spoiw, elementów betonowych ściennych czy nawierzchniowych. Pokruszony, jest używany w systemach drenażowych albo elementach małej architektury.
Kruszywo z odzysku, stosowane jako zamiennik naturalnego kruszywa grubego w mieszance betonowej (70% objętości betonu), pozwala istotnie zmniejszyć ilość odpadów na składowiskach i obniżyć ślad węglowy, bo to cement jest materiałem najmocniej obciążającym branżę materiałów budowlanych pod względem emisji gazów cieplarnianych.
Beton można odzyskać na budowie stosując metody szokowe lub nieagresywne:
- demontaż udarowy za pomocą młotów pneumatyczno-hydraulicznych jest bezpieczny, ekonomiczny i nie wymaga zabezpieczania okolicznej zabudowy, jednak generuje hałas oraz duże ilości pyłu,
- cięcie diamentowe lub linowe to metody ciche i stosunkowo czyste, a przy tym szybkie, dlatego w pomieszczeniach mieszkalnych właśnie one są wybierane najczęściej.
Recykling tak pozyskanego materiału nie sprawia większych trudności nawet wtedy, gdy zawiera zanieczyszczenia w postaci resztek kleju do płytek czy wykładzin albo posadzkowych żywic akrylowych lub epoksydowych. Problemem jest natomiast obecność klejów na bazie polioctanu winylu albo materiałów bitumicznych.
Tekst został opracowany na podstawie raportu „Odzysk materiałów budowlanych – możliwości i wyzwania” przygotowanego przez Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO na zlecenie Grupy Saint-Gobain w Polsce, kwiecień 2024 r.