W postępowaniach administracyjnych inwestor może działać osobiście lub przez pełnomocnika. Jednak nie każdy może pełnić tę odpowiedzialną funkcję. Konieczne jest spełnienie wymagań określonych przepisami oraz przystąpienie do postępowania.
Kto może zostać pełnomocnikiem
Zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. W postępowaniach związanych z realizacją inwestycji nie ma obowiązku osobistego udziału inwestora. Z powodzeniem może on skorzystać z pomocy pełnomocnika.
Pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych. Co ważne, w dokumencie pełnomocnictwa należy wskazać konkretną osobę (jej imię i nazwisko) a nie nazwę prowadzonej przez nią działalności gospodarczej czy też nazwę biura projektowego, które bierze udział w przygotowaniu dokumentacji zamierzenia budowlanego. Kwestia zdolności do czynności prawnych oceniana jest według przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 12 tego aktu nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie.
Wydanie:
BUDUJ Z GŁOWĄ
Magazyn branżowy nr 2/2021