Timber Park będzie pierwszym w Polsce obiektem biurowym wykorzystującym technologię hybrydową drewnianą. Projekt, zlokalizowany w warszawskim Poleczki Park, jednym z największych parków biznesowych w kraju, wyróżnia się nie tylko innowacyjnością, ale przede wszystkim zrównoważonym charakterem. Wykorzystanie około 1500 m³ drewna w konstrukcji budynku pozwoli zaoszczędzić blisko 1500 ton CO2.
– Ta sprawdzona przez nas w innych europejskich metropoliach technologia otwiera nowy rozdział w historii polskiego budownictwa komercyjnego i stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie najemców na ekologiczne i przyjazne pracownikom przestrzenie biurowe – mówi Leszek Kordyl, UBM Development Polska, deweloper Poleczki Park.
Oferujący 7763 m² powierzchni najmu Timber Park wyróżniać się będzie nie tylko innowacyjną konstrukcją, ale także doskonałą lokalizacją - zaledwie 0,5 km w linii prostej od obwodnic S79/S2 oraz 5 minut od lotniska Chopina, co zapewnia wyjątkową dostępność komunikacyjną. Budynek, z 3-metrową wysokością pięter i otwieranymi oknami, łączyć będzie komfort pracy z najnowocześniejszymi technologiami smart, takimi jak: inteligentne czujniki, optymalizacja energii, pomiar CO2 oraz zaawansowane systemy ochrony danych. Dodatkowo do dyspozycji użytkowników budynku oddanych zostanie 67 miejsc parkingowych (w tym cześć wyposażona w ładowarki dla samochodów elektrycznych).
Timber Park częścią „miasta w mieście”
Timber Park powstanie jako integralna część Poleczki Park - wielofunkcyjnego kompleksu, w którym znajdziemy budynki certyfikowane w systemie LEED Platinum, realizującego koncepcję "miasta w mieście", inspirowaną ideą miasta-ogrodu. Cały projekt obejmuje obecnie 6 budynków biurowych, hotel oraz parking, oferując łącznie 83 000 m² powierzchni biurowej, magazynowej i handlowej.
– Inwestycja Timber Park wyznacza nowe standardy w zrównoważonym budownictwie, opierając się na innowacyjnej koncepcji konstrukcji hybrydowej drewnianej. Wykorzystanie modularnych, prefabrykowanych elementów budowlanych znacząco przyspiesza proces budowy i minimalizuje jej wpływ na środowisko. Fundamentem filozofii projektowej jest podejście "cradle-to-cradle", promujące wykorzystanie materiałów budowlanych podlegających recyklingowi lub upcyklingowi – wyjaśnia Sebastian Vetter, UBM Development Polska.
– Zrównoważony charakter budynku, potwierdzony docelowo certyfikatami LEED Platinum, nie tylko przyczynia się do znacznej redukcji kosztów operacyjnych, ale także zwiększa atrakcyjność komercyjną dla najemców. To szczególnie istotne w kontekście rosnących oczekiwań pracowników, klientów i inwestorów odnośnie odpowiedzialności środowiskowej przedsiębiorstw – mówi Paulina Petynka, Associate Director z Działu Powierzchni Biurowych w Colliers. – Przewidujemy, że Timber Park wzbudzi duże zainteresowanie wśród firm, zwłaszcza z sektorów technologicznego, kreatywnego i konsultingowego, które cenią sobie innowacyjność i zrównoważony rozwój. Dużym atutem Timber Park jest także możliwość podpisania Green Lease Contracts, co ma istotne znaczenie dla ratingu ESG organizacji, a także elastyczność przestrzeni oraz możliwość dostosowania jej do indywidualnych potrzeb najemcy – dodaje Paulina Petynka.
Projekt lidera konstrukcji drewnianych
Firma UBM Development, posiadająca ponad 150-letnie doświadczenie w planowaniu i komercjalizacji nieruchomości, posiada w swoim portfelu lub planuje projekty o łącznej powierzchni 300 000 metrów kwadratowych zrealizowanych w technologii hybrydowej drewnianej. Firma utworzyła dedykowane centrum kompetencji w zakresie budownictwa drewnianego, skupiające czołowych ekspertów branży. Zaangażowanie UBM w zrównoważony rozwój zostało potwierdzone prestiżowymi wyróżnieniami: oceną Platinum od EcoVadis oraz statusem Prime od ISS ESG.
– Drzewa absorbują i magazynują CO2, a jednocześnie nie są surowcem nieodnawialnym – jako ludzie możemy zadbać o zrównoważoną gospodarkę leśną, łącząc sadzenie nowych drzew z kontrolowaną wycinką, co pozwala nam korzystać z wielu zalet drewna w procesie budowy i produkcji przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego i potrzeb planety – tłumaczy Sebastian Vetter, UBM Development Polska. – Mimo swojej lekkości, konstrukcje drewniane są w stanie przenosić ekstremalne obciążenia, co gwarantuje bezpieczeństwo i trwałość budynku. Co więcej, drewno jako naturalny materiał budowlany ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie użytkowników. Tworzy przyjemny mikroklimat we wnętrzach, co przekłada się na większy komfort pracy i wyższą produktywność – dodaje Sebastian Vetter.
Start budowy projektu Timber Park planowany jest na rok 2025. Jego realizacja potrwa 18 miesięcy.
Źródło informacji: Colliers