Od czasu do czasu spotykamy się z zarzutem, że Norma nie posiada funkcji zapisywania dokumentów w formacie PDF Format PDF (Portable Document Format) opracowanym przez Adobe Systems Inc., który umożliwia stworzenie dokumentów, które będą miały dokładnie ten sam format i wygląd bez względu na sprzęt i oprogramowanie. Format PDF jest najbardziej rozpowszechnionym standardem przekazywania wydruków w postaci elektronicznej. Oglądać je można za pomocą bezpłatnej przeglądarki Adobe Acrobat Reader.

 

Otóż faktycznie, obecna wersja programu Norma nie posiada wbudowanej funkcji zapisywania wydruków w formacie PDF. Nie oznacza to jednak, że użytkownicy Normy nie mogą kosztorysów zapisywać w tej postaci. Wystarczy jedynie wyszukać w Internecie bezpłatny program, który utworzy wirtualną drukarkę. Programów takich jest wiele i dlatego nie podajemy tu nazwy żadnego z nich, wybór pozostawiając użytkownikowi. Aby znaleźć odpowiedni program należy popytać znajomych, którzy są bardziej biegli w pracy z komputerem lub wykorzystać przeglądarkę internetową wpisując np. hasło „drukuj do PDF”. Przeglądarka wyszuka wówczas strony zawierające odpowiednie oprogramowanie. Należy uważnie przejrzeć informacje na temat poszczególnych programów i wybrać taki, który jest rozprowadzany za darmo (freeware). Oczywiście można też wybrać taki, za który trzeba zapłacić, ale wówczas należy pamiętać o uiszczeniu żądanej przez autorów należności.

 

Rys.1. Wybór drukarki wirtualnej PDF

 

Uruchomienie programu instalującego spowoduje pojawienie się w spisie drukarek nowej drukarki o nazwie zawierającej ‘PDF” np. xxxPDF Writer. Gdy teraz wejdziemy w menu Plik hasło Drukuj wybierzemy Ustawienia i jako drukarkę aktywną zaznaczymy Drukarkę PDF, to po zatwierdzeniu decyzji drukowania zobaczymy okno zapisywania na dysk, w którym nadamy nazwę tworzonemu plikowi PDF.

 

Rys.2. Zapisywanie pliku PDF na dysk

 

Utworzone w ten sposób pliki możemy przesyłać pocztą elektroniczną lub umieścić na stronie internetowej.