Czym są umowy cPPA?

Umowa cPPA (ang. Corporate Power Purchase Agreement) to formalny kontrakt handlowy zawierany między producentem energii z OZE a podmiotem ją nabywającym. W ramach tej umowy odbiorca zobowiązuje się do zakupu określonej ilości energii po ustalonych wcześniej cenach, a wytwórca do dostarczenia jej w uzgodnionym czasie. Dzięki temu współpraca na podstawie umów cPPA charakteryzuje się dużą stabilnością. Zagwarantowanie ceny dostarczanej energii elektrycznej, ogranicza ryzyko ekonomiczne przedsiębiorstw.

Kontrakty cPPA wspierają również powstawanie nowych źródeł energii odnawialnej. Ze względu na długoterminowe umowy i zabezpieczenie inwestycji przychodami, umożliwiają wytwórcy energii pozyskanie na ten cel zewnętrznego finansowania. Ma to bezpośredni wpływ na przyśpieszenie transformacji energetycznej zarówno poszczególnych przedsiębiorstw, jak i całego kraju.

Umowy cPPA są także alternatywą dla firm, które w ramach swoich działań w zakresie ESG, chcą korzystać z energii z OZE, ale ze względu na np. ograniczenia przesyłowe lub brak dostępności terenu, nie mogą zbudować odpowiedniej infrastruktury w celu wytwarzania własnej energii. Zawieranie umów cPPA pozwala odbiorcom na realizację postawionych celów związanych z dekarbonizacją przedsiębiorstwa i transformacją energetyczną. Zastąpienie tradycyjnej energii z sieci energią ze źródeł odnawialnych, zapewnia obniżenie śladu węglowego przedsiębiorstwa, zwłaszcza w polskich warunkach.

Głównym adresatem cPPA jest każda firma o zużyciu energii min. 10-20 GWh w skali roku, której celem jest ustabilizowanie kosztów energii oraz redukcja swojego śladu węglowego. Zainteresowanie umowami cPPA rośnie także wśród podmiotów o mniejszym zużyciu energii. Pojawiają się więc kolejne produkty z różnymi formami ich realizowania.

Intensywny przyrost liczby cPPA w Polsce

Ze względu na zmiany legislacyjne w Unii Europejskiej i dynamiczny charakter sytuacji ekonomicznej, konieczna jest zmiana dotychczasowych modeli biznesowych. Jest to powód, dla którego umowy cPPA cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Pomimo tego, że dokładna liczba cPPA nie jest znana, to rok 2023 był rekordowy, pod względem zawieranych kontraktów. Zainteresowanie takimi umowami rośnie zarówno po stronie odbiorców energii, jak i właścicieli aktywów OZE. Nie wynika to wyłącznie ze względów ekonomicznych, ale również środowiskowych.