Od 1 lipca 2025 r. przy wniosku o pozwolenie na budowę nowych budynków miejskich obowiązkowa będzie opinia w sprawie zgodności projektu z Warszawskim Standardem Zielonego Budynku (WSZB).
Już wkrótce nowe budynki miejskie w Warszawie mają być zielone. Co to oznacza? Będą bardziej ekologiczne i zrównoważone, charakteryzować się niskim zużyciem energii, wykorzystywać w jak największym stopniu odnawialne źródła energii, wspierać zrównoważony transport, zagospodarować na miejscu wody deszczowe i roztopowe, stanowić miejsca przyjazne do życia – otoczone zielenią i wodą. Powinny dawać komfort ich użytkownikom i mieć jak najniższe koszty eksploatacji.
Polityka klimatyczna Warszawy
Warszawski Standard Zielonego Budynku zawierający wymogi, które będą spełniać nowe budynki wznoszone przez miasto, jest elementem realizacji polityki klimatycznej naszej stolicy. Wymaga ona w pierwszej kolejności redukcji zapotrzebowania na energię oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych przez budynki. Warszawa zadeklarowała zmniejszenie emisji CO2 o 40% do roku 2030 oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej nie później niż w 2050 r. Jednocześnie w nowych budynkach powinny być wykorzystywane rozwiązania chroniące przed skutkami zmian klimatu, np. miejskimi wyspami ciepła czy zalewaniem przez deszcze nawalne.
Nad zieloną wizją Warszawy miasto pracuje już od pewnego czasu. W 2020 r. odbył się Warszawski Panel Klimatyczny, w którym oprócz specjalistów wzięli też udział mieszkańcy. Kolejnym krokiem było przyjęcie w 2023 r. Zielonej Wizji Warszawy, czyli planu działań na rzecz zielonego miasta i klimatu. Pierwsze opracowanie Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku poddano konsultacjom w 2021 r. drugi etap prac, z udziałem OW SARP rozpoczął się w 2023 r. Następnie po uwzględnieniu uwag przygotowano na jego podstawie transparentny system oceny. Warszawski Standard Zielonego Budynku wprowadzono 9 września 2024 r. zarządzeniem nr 1520/2024 Prezydenta m.st. Warszawy. Dla nowych budynków miejskich stanie się obowiązkowy od 1 lipca 2025 r.
Oceny zgodności dokonywać będzie Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy. Szymon Kościerzyński, gł. specjalista w tym Biurze, podkreśla, że: WSZB to realizacja jednej z 49 rekomendacji Warszawskiego Panelu Klimatycznego oraz istotny element scenariusza wskazanego w Zielonej Wizji Warszawy – klimatycznej mapie drogowej miasta, przyjętej uchwałą Rady m.st. Warszawy w 2023 r.
Kto opracował WSZB?
Standard został opracowany przez zespół architektów z Koła Architektury Zrównoważonej Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Jest on realizacją rekomendacji zgłoszonej przez Koło do Warszawskiego Panelu Klimatycznego. Proces opracowywania standardu był koordynowany i konsultowany przez Forum Energii, think thank zajmujący się transformacją energetyczną w Polsce. Z ramienia miasta w pracach uczestniczyli przedstawiciele biur: Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Ochrony Środowiska. Konsultacji dotyczących zieleni i gospodarowania wodą udzieliły przedstawicielki Instytutu Inżynierii Środowiska SGGW w Warszawie.
Wydanie:
BUDUJ Z GŁOWĄ
Magazyn branżowy nr 1/2025