Norma PRO to najpopularniejsze narzędzie do kosztorysowania w Polsce, które w maju tego roku doczekało się 58 edycji. Pierwsza wersja handlowa ukazała się w 2003 roku, czyli aż 14 lat temu!
Norma EXPERT to najlepszy obecnie program Athenasoft, oferujący wszystkie niezbędne funkcje i udogodnienia potrzebne kosztorysantom. Zaprojektowany od nowa intuicyjny interfejs oparty na wstążce poleceń umożliwia wygodną pracę. Część z Państwa znających Normę PRO zapewne uzna, że nie ma czasu uczyć się obsługi nowego programu, ale czy faktycznie tej nauki jest tak dużo? Przekonajmy się.

 

Część I - Interfejs użytkownika

 

Na początek skupmy się na różnicach, które widać gołym okiem, a więc na wyglądzie górnej części okna głównego.


W Normie PRO interfejs oparty jest na tzw. „toolbar’ach” czyli paskach narzędziowych z małymi ikonami. W górnej części okna znajduje się główny pasek narzędziowy, a zaraz pod nim pasek widoku. Ten układ został zachowany ze względu na przyzwyczajenia użytkowników oraz zgodność z minimalnymi wymaganiami programu (praca na ekranach o rozdzielczości 1024x768 pikseli).

 

 

W Normie EXPERT została wykorzystana wstęga poleceń znana Państwu np. z MS Office (od wersji 2007), która została zaprojektowana w szczególności z myślą o początkujących użytkownikach oraz o tych, którzy cenią sobie prostotę i szybkość wywoływania najważniejszych funkcji.

 

 

Główne widoki programu zostały ustawione w takiej kolejności w jakiej zazwyczaj tworzy się kosztorys - od „Przedmiaru/Obmiaru” po „Wydruki”. Zamiast małych ikon zostały wykorzystane duże zakładki z opisami.

 

 

Po wybraniu jednej z kart widoków (zakładki) lista poleceń dostępnych na wstążce ulega zmianie w taki sposób, że wyświetlane się wyłącznie te, które są potrzebne na tym etapie pracy.

Wstęga poleceń została podzielona na grupy opcji. W każdej z nich znajdują się powiązane ze sobą funkcje i zadania możliwe do wykonania. Wszystkie ikony są opisane dzięki czemu nie trzeba się zastanawiać do czego służą.

Większość grup w prawym dolnym rogu ma dodatkową ikonkę , która pozwala rozwinąć menu dodatkowych poleceń grupy, rzadziej używanych i z tego powodu niedostępnych bezpośrednio na wstędze.

 

 

Dostępne operacje dla aktywnego elementu kosztorysu np. pozycji można wyświetlić również w podręcznym menu (wywołanym prawym przyciskiem myszy) – w taki sam sposób jak w Normie PRO.

 

 

Dodatkowym ułatwieniem jest wyszukiwarka poleceń, która pozwala odnaleźć dowolną operację w parę sekund. Wystarczy wpisać początek opisu danej opcji np. „imp” i z listy wyników wybrać tę właściwą.

 

 

Do paska szybkiego dostępu można dodać wybrane opcje wstęgi poleceń i dzięki temu stworzyć menu dopasowane do własnych potrzeb - takich możliwości nie posiada Norma PRO.

 

 

Komfort pracy znacząco poprawia możliwość zmiany wielkości czcionki wykorzystywanej w interfejsie Normy EXPERT (na wstędze poleceń oraz w oknach). Ta opcja pomocna jest zwłaszcza przy pracy na małych ekranach o wysokiej rozdzielczości.

 

Okno główne Normy EXPERT po zwiększeniu czcionki do 150% na ekranie o rozdzielczości 1920x1080

 

Okno główne Normy PRO na ekranie o rozdzielczości 1920x1080

 

Edycja poszczególnych elementów kosztorysu odbywa się domyślnie w oknach właściwości, których układ bazuje na oknach z Normy PRO.

 

 

Zmienił się układ zakładek z poziomego na pionowy, który naszym zdaniem ułatwia pracę. Dodatkowo najczęściej wykorzystywane opcje zostały przeniesione na pierwszą, domyślną zakładkę.

 

 

W opcjach programu Norma EXPERT można wyłączyć edycję właściwości w oknach dialogowych. Wówczas edycja np. nakładów, pozycji, działów dostępna będzie w panelu, który zawsze wyświetla się z prawej strony ekranu i nie zasłania edytowanych elementów kosztorysu – tak to się dzieje w przypadku okien. Kolejna różnica polega na wprowadzaniu dokonanych zmian bez akceptacji przyciskiem „OK”. Po zmianie np. obmiaru i kliknięciu w inne pole zmiany są automatycznie zapisywane w kosztorysie.

 

 

Kolejna opcja, która poprawi komfort pracy to możliwość zmiany sposobu prezentacji interfejsu, tzw. „skórki” – jedna z nich „Norma PRO” pozwoli uzyskać kolory znane z wcześniejszych wersji Norm.

 

 

Jak widać Norma EXPERT posiada znacznie więcej możliwości związanych z dostosowaniem wyglądu programu do własnych potrzeb. Każdy może wybrać preferowaną kolorystykę i sposób edycji (okna lub panele właściwości). Użytkownicy, którzy przyzwyczaili się do interfejsu Normy PRO mogą w krótkim czasie "przestawić się" na Normę EXPERT. Czytelnie opisane ikony z całą pewnością to ułatwią, a w skrajnych sytuacjach z pomocą przyjdzie wyszukiwarka poleceń.

 

Część II – Funkcje Normy EXPERT niedostępne w Normie PRO

 

Użytkownicy Normy EXPERT mają do dyspozycji szereg nowych funkcji niedostępnych w Normie PRO.

 

Najważniejsze z nich to:

 • Kalkulacja kosztów konserwacji i napraw elementów budowlanych
  W nowym module można oszacować koszty konserwacji i remontów obiektów budowlanych czyli jeden ze składników LCC (Life Cycle Cost).

 

 • Import plików IFC (praca w technologii BIM)
  Już wkrótce dostępna będzie wersja Normy EXPERT z przeglądarką 3D pozwalająca przenosić wybrane obiekty z pliku IFC do kosztorysu.

 

 • Porównywanie wybranych pozycji kosztorysowych
  Często przy wyszukiwaniu pojawia się problem z wyborem właściwej pozycji. Może wyświetlić się kilka alternatywnych rekordów z różnych katalogów. W takiej sytuacji najlepiej wykorzystać mechanizm porównywania pozycji, który pozwala przeanalizować wybrane pozycje nie tylko z bazy KNR programu, ale również z wcześniej wykonanych kosztorysów oraz cenników CJP.

 

 • Rozbudowane możliwości grupowania i filtrowania
  W Normie EXPERT dostępnych jest wiele mechanizmów umożliwiających filtrowanie, wyszukiwanie i grupowanie danych. Oprócz predefiniowanych filtrów dostępne są edytory pozwalające tworzyć własne, nietypowe filtry. Jednym z bardziej pomocnych rozwiązań jest pasek automatycznego filtra, który pozwala szybko ograniczyć listę elementów do niezbędnego minimum. Na przykład w oknie wstawiania pozycji po wyszukaniu słowa „malowanie” program wyświetli ponad 2500 wyników. Po wprowadzeniu w pasku automatycznego filtra konkretnego katalogu, oraz kolejnego słowa kluczowego „sufit” lista zostanie ograniczona do 6 pozycji.

 

 • Sprawdzanie pisowni
  Przy pracy nad kosztorysem, zwłaszcza dużym, łatwo o błędy. Pomyłki, choćby drobne literówki w opisach modyfikowanych pozycji mogą się przytrafić każdemu. Mechanizm sprawdzania pisowni (domyślnie aktywny) podświetli błędne wyrazy i zasugeruje ich poprawne warianty.
  Program posiada dwa słowniki, predefiniowany z nietypową terminologią wykorzystywaną w bazie KNR oraz użytkownika pozwalający zapisywać własne słowa.

 

 • Import skanów PDF
  Oprócz importu plików PDF z warstwą tekstową, Norma EXPERT posiada moduł umożliwiający import zeskanowanych wydruków – w Normie PRO dostępny jest za dopłatą.

 

 • Rejestrowanie zmian w wersjach kosztorysu
  W Normie EXPERT można zapisać dowolną ilość wersji kosztorysu i porównywać je między sobą - w Normie PRO mogą być tylko dwie wersje.

 

 • Rozbudowany edytor katalogów własnych
  Pozwala definiować warianty oraz nakłady dodatkowe (np. kosztów jednostkowych transportu).

 

 • Wykresy
  Wykresy ułatwiają analizę wartości kosztorysowych. Można między innymi szybko odnaleźć najdroższą pozycję w wybranym dziale lub w całym kosztorysie.

 

Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z tym artykułem nikt z Państwa nie będzie już miał wątpliwości, który program wybrać. Ja z całym przekonaniem polecam Normę EXPERT i zachęcam do jej zakupu.