Metod ocieplania budynków jest bardzo wiele: od popularnych dwuwarstwowych ścian opatulonych styropianem, poprzez szkieletowe konstrukcje wypełnione wełną mineralną do wielowarstwowych przegród ze szczeliną powietrzną lub bez. Każda z tych metod, oprócz niewątpliwych zalet, miewa także swoje słabe punkty. Producenci podsuwają jednak coraz to nowe systemy, a wykonawcy walczą (z różnym skutkiem, ale to oczywiście zupełnie inny temat), by uzyskać zamierzony efekt.

We wkomponowanej do programu Norma EXPERT bazie katalogów do kosztorysowania mamy prawie wszystkie te metody rozpisane i bez większych problemów skalkulujemy konieczne nakłady robiąc kosztorys, ale wciąż jednak pozostają „czarne dziury”, dla których nie znajdziemy podstawy wyceny.

Ale to się zmienia i możemy już posiłkować się KNR-em na natryskiwane izolacje piankami PUR. A przecież to technologia istniejąca na rynku od wielu już lat. Metoda może niezbyt tania, ale za to mająca wiele zalet, w tym najważniejszą: przy jej stosowaniu mamy szansę uniknąć powstawania mostków cieplnych!

Poddasze ocieplone pianą PUR, wygląd przed i po pracach, źródło www.purproject.pl

Na czym polega ocieplenie pianą PUR

Izolacja natryskowa to po prostu nałożenie na ocieplane elementy piany poliuretanowej, co pozwala na tworzenie ciągłej warstwy bez szczelin (czego czasem nie uda się uniknąć przy stosowaniu materiałów izolacyjnych w formie płyt czy mat). Piana wytwarzana jest na miejscu, na budowie, poprzez wymieszanie i doprowadzenie do właściwej temperatury komponentów, które za pomocą specjalnych, podgrzewanych węży zostają dostarczone do aplikatora (zwanego przez wykonawców pistoletem), gdzie następuje wymieszanie i natrysk. Po wylocie z dyszy ulega błyskawicznemu spienieniu i stwardnieniu, przykleja się do każdej powierzchni, wypełnia wszelkie szczeliny i puste strefy. Wnika we wnęki za belkowaniem, wypełnia przestrzeń pomiędzy ścianami szczytowymi a deskowaniem dachu itp.

Piany PUR dzielimy w zasadzie na dwa rodzaje: otwarto- i zamkniętokomórkowe. Te pierwsze są lekkie i nadają się do docieplenia poddaszy, ścian i stropów, te drugie (sztywne) także do ociepleń fundamentów, dachów i elewacji. Producenci dają nam pełne informacje i proponują pianki o różnych parametrach. Szkolą także ekipy i wyposażają je w specjalistyczny sprzęt. Te wyspecjalizowane brygady po zapoznaniu się z „frontem robót” proponują za wykonanie pracy określone kwoty do zapłaty na podstawie cen umownych za metr kw. przy danej grubości izolacji.

Szczegółowo opisaliśmy to w artykule Co warto wiedzieć o ocieplaniu dachu pianą PUR? w wydaniu BzG 2/2022.

KNR Izolacje natryskowe z pianki PUR Fot. Athenasoft

KNR Izolacje natryskowe z pianki PUR jest dostępny w nowej wersji Normy EXPERT i Normy STANDARD oraz jako wydanie drukowane

Zastosowanie katalogu

Termoizolacje pianką PUR są przeznaczone nie tylko dla budownictwa jednorodzinnego, gdzie inwestorem jest właściciel. Tą metodą ociepla się także obiekty użyteczności publicznej i przemysłowe. O ile właścicielowi domu jednorodzinnego kosztorys sporządzony w standardzie przyjętym na naszym rynku nie jest potrzebny, to już dla kierownika działu remontów i inwestycji w instytucji samorządowej będzie on nieodzowny. Są kontrole wydatkowanych środków, są procedury przetargowe i powołanie się na cenę oferowaną przez wykonawcę może budzić pewne wątpliwości, czego bardzo obawiają się osoby odpowiedzialne za realizację inwestycji.

Zastosowanie katalogu jest wygodne także w sytuacji, gdy prace w tej technologii będą częścią większego zakresu robót i w formie spójnej dla pozostałych elementów powinny być skosztorysowane! Poza tym KNR przyda się zarówno do wyceny wstępnej, jak i do określania potrzeb przy staraniach o kredyt.

Kosztorys daje nam wiedzę nie tylko o wartości prac, ale też o przewidywanej ilości materiałów. Dzięki temu można zamówić i dostarczyć na budowę taką ich ilość, aby potem niepotrzebnie nie przerywać roboty (bo zabrakło), albo też tracić czas i siły na pozbycie się nadmiaru, który pozostanie po robotach. O rozliczaniu się właścicieli firm wykonawczych ze swoimi pracownikami chyba nawet nie warto wspominać (brygada poza firmą czasem może coś robić na własną rękę „z zaoszczędzonego materiału”).

Katalog KNR AT-59 Izolacje natryskowe z pianki PUR jest dostępny w nowej wersji Normy EXPERT i Normy STANDARD.

Co zawiera KNR AT-59

Prócz nakładów na nakładanie piany PUR są w nim skatalogowane prace pomocnicze i przygotowawcze oraz roboty polegające na wykonaniu powłok ochronnych. Należy wspomnieć, że izolacje poliuretanowe muszą być chronione przed promieniami UV, więc jeśli nie są zakryte obudową z płyt g-k, to powinny być zabezpieczone odpowiednimi powłokami. Stąd w katalogu znajdziemy także tablice, które pozwolą nam obliczyć nakłady na tworzenie warstw ochronnych – polimocznikowych, membran poliuretanowych oraz nakładania „płynnej gumy”. Te ostatnie trzy grupy materiałów mają zastosowanie nie tylko w termomodernizacji, ale także w robotach antykorozyjnych czy przy naprawie pokryć dachowych, więc katalog ten z pewnością będzie wykorzystywany również do kosztorysowania tych robót

Przykładowy kosztorys na ocieplenie poddasza pianą PUR z wykorzystaniem KNR AT-59(w formacie .kstx i PDF) można pobrać na dole artykułu.

Lp. Podstawa Opis j.m. Ilość Cena jedn. Wartość
1 KNR AT-59 0101-01 Zabezpieczenie wnętrz na czas wykonywania izolacji
- osłanianie folią podłóg i posadzek
Folia polietylenowa osłonowa o grubości 0,06-0,10 mm
139,543 5,49 766,09
2 KNR AT-59 0101-03 Zabezpieczenie wnętrz na czas wykonywania izolacji
- osłanianie folią okien i wyłazów
Folia polietylenowa osłonowa o grubości 0,06-0,10 mm
10,160 10,99 111,66
3 KNR AT-59 0101-04 Zabezpieczenie wnętrz na czas wykonywania izolacji
- osłanianie folią elementów o powierzchni do 1 m²
Folia polietylenowa osłonowa o grubości 0,06-0,10 mm
szt. 1,000 20,05 20,05
4 KNR AT-59 0102-01 Przygotowanie sprzętu do wykonania izolacji
- uruchomienie agregatu
kpl. 1,000 104,46 104,46
5 KNR AT-59 0102-02 Przygotowanie sprzętu do wykonania izolacji
- nagrzewanie komponentów (pianki otwartokomórkowe)
kpl. 1,000 427,21 427,21
6 KNR AT-59 0102-04 Przygotowanie sprzętu do wykonania izolacji
- rozprowadzenie węży
kpl. 1,000 28,66 28,66
7 KNR AT-59 0103-01 Izolacja natryskowa otwartokomórkową pianą PUR poddaszy (skosów i ścian) - powierzchnie płaskie, warstwa gr. 25 cm
Pianka poliuretanowa
306,272 139,30 42.663,69
8 KNR AT-59 0103-05 Izolacja natryskowa otwartokomórkową pianą PUR poddaszy (skosów i ścian) - ościeża i słupy o szer. do
38 cm, warstwa gr. 25 cm
Pianka poliuretanowa
10,430 144,49 1.507,03
Wartość kosztorysowa robót bez podatku VAT 45.628,85
Hala ocieplona pianą PUR, Fot. Pur Project

Hala ocieplona pianą PUR, źródło www.purproject.pl