Zastosowanie katalogu
Termoizolacje pianką PUR są przeznaczone nie tylko dla budownictwa jednorodzinnego, gdzie inwestorem jest właściciel. Tą metodą ociepla się także obiekty użyteczności publicznej i przemysłowe. O ile właścicielowi domu jednorodzinnego kosztorys sporządzony w standardzie przyjętym na naszym rynku nie jest potrzebny, to już dla kierownika działu remontów i inwestycji w instytucji samorządowej będzie on nieodzowny. Są kontrole wydatkowanych środków, są procedury przetargowe i powołanie się na cenę oferowaną przez wykonawcę może budzić pewne wątpliwości, czego bardzo obawiają się osoby odpowiedzialne za realizację inwestycji.
Zastosowanie katalogu jest wygodne także w sytuacji, gdy prace w tej technologii będą częścią większego zakresu robót i w formie spójnej dla pozostałych elementów powinny być skosztorysowane! Poza tym KNR przyda się zarówno do wyceny wstępnej, jak i do określania potrzeb przy staraniach o kredyt.
Kosztorys daje nam wiedzę nie tylko o wartości prac, ale też o przewidywanej ilości materiałów. Dzięki temu można zamówić i dostarczyć na budowę taką ich ilość, aby potem niepotrzebnie nie przerywać roboty (bo zabrakło), albo też tracić czas i siły na pozbycie się nadmiaru, który pozostanie po robotach. O rozliczaniu się właścicieli firm wykonawczych ze swoimi pracownikami chyba nawet nie warto wspominać (brygada poza firmą czasem może coś robić na własną rękę „z zaoszczędzonego materiału”).
Katalog KNR AT-59 Izolacje natryskowe z pianki PUR jest dostępny w nowej wersji Normy EXPERT i Normy STANDARD.
Co zawiera KNR AT-59
Prócz nakładów na nakładanie piany PUR są w nim skatalogowane prace pomocnicze i przygotowawcze oraz roboty polegające na wykonaniu powłok ochronnych. Należy wspomnieć, że izolacje poliuretanowe muszą być chronione przed promieniami UV, więc jeśli nie są zakryte obudową z płyt g-k, to powinny być zabezpieczone odpowiednimi powłokami. Stąd w katalogu znajdziemy także tablice, które pozwolą nam obliczyć nakłady na tworzenie warstw ochronnych – polimocznikowych, membran poliuretanowych oraz nakładania „płynnej gumy”. Te ostatnie trzy grupy materiałów mają zastosowanie nie tylko w termomodernizacji, ale także w robotach antykorozyjnych czy przy naprawie pokryć dachowych, więc katalog ten z pewnością będzie wykorzystywany również do kosztorysowania tych robót
Przykładowy kosztorys na ocieplenie poddasza pianą PUR z wykorzystaniem KNR AT-59(w formacie .kstx i PDF) można pobrać na dole artykułu.