Kosztorys inwestorski. Z założenia jest to wycena kosztów robót budowlanych, na które inwestor musi być przygotowany planując nową inwestycję, remont czy modernizację. Nie jest to dokument, który da nam odpowiedź na pytanie, ile „co do grosza” zapłacimy za wykonanie prac określonych w przedmiarze, a jedynie jaki jest przybliżony koszt planowanych robót. Dokładne wyliczenie kosztów i propozycję cen za wykonanie robót budowlanych określi kosztorys ofertowy, ale o nim piszę dalej. Dokładną instrukcję kalkulacji kosztorysu inwestorskiego dla inwestora publicznego zawiera Rozporządzenie Ministra Infrastruktury [1]. Jest w nim wyraźna informacja, że kosztorys ten powinien być opracowany metodą kalkulacji uproszczonej według wzoru:
Wk = ΣL x Cj
gdzie:
Wk – wartość kosztorysowa robót,
L – liczba jednostek przedmiarowanych robót,
Cj – cena jednostkowa roboty podstawowej.
Podstawą cen jednostkowych są dane rynkowe, w tym ceny z poprzednich umów lub dostępne w powszechnie stosowanych, aktualnych publikacjach. Poza kalkulacją uproszczoną, do której odnosi się rozporządzenie [1] jest możliwość obliczenia ceny jednostkowej Cj poprzez dokonanie jej szczegółowej kalkulacji według wzoru:
Cj = Σn x c + Kpj + Zj
gdzie:
Cj – cena jednostkowa określonej pozycji przedmiarowej,
n – jednostkowe nakłady rzeczowe: robocizny – nr, materiałów – nm, pracy sprzętu – ns,
c – cena czynników produkcji: robocizny – Cr, ceny nabycia materiałów – Cm, ceny pracy sprzętu – Cs,
Kpj – koszty pośrednie na jednostkę przedmiarową robót,
Zj – zysk kalkulacyjny na jednostkę przedmiarową robót.
Wiele osób posługuje się tą regułą w całym kosztorysie lub przynajmniej w większości pozycji. Wówczas kosztorys powstaje w oparciu o metodę kalkulacji bliższą szczegółowej niż uproszczonej. Dzieje się tak z różnych względów – jedni chcą mieć kontrolę nad każdym składnikiem kosztorysu, a inni zwyczajnie nie mają odpowiednich zbiorów z cenami jednostkowymi. Pamiętajmy jednak o tym, że nawet w przypadku szczegółowej kalkulacji ceny jednostkowej kosztorys inwestorski służy „tylko” do oszacowania kosztów i przygotowania budżetu.
W przypadku kosztorysów inwestorskich, które powstają w sektorze prywatnym, można kierować się podobnymi założeniami, ale czasem trzeba wziąć pod uwagę okoliczności i cel, w jakim jest sporządzana wycena. Kosztorys może być np. załącznikiem do wniosku o przyznanie kredytu, bądź środków finansowych pochodzących z funduszy UE. W takich przypadkach należy stosować się do instrukcji przygotowania kosztorysu, wydanej przez odpowiednią instytucję, ponieważ mogą się w niej pojawić specjalne wytyczne dotyczące kalkulacji kosztów i cen.
Kosztorys ofertowy. To właśnie ten typ kosztorysu wymaga najbardziej dokładnej kalkulacji, ponieważ jest dokumentem dołączanym do umowy na roboty budowlane. Trudno sobie wyobrazić, że będzie powstawał na podstawie kalkulacji uproszczonej i odnosił się do cen z poprzednich umów lub publikacji cenowych. W interesie wykonawcy jest, aby jego kalkulacja była atrakcyjna dla przyszłego kontrahenta (inwestora), ale również realna – zbliżona do rzeczywistej wartości robót z uwzględnieniem wszystkich niepewności i ryzyk jakie mogą pojawić się w trakcie realizacji prac. Podsumowując, kosztorys ofertowy powinien być kalkulowany szczegółowo, tak aby mieć kontrolę oraz pewność kosztów i cen w nim zawartych.
W kosztorysach ofertowych najczęściej stosowana jest formuła:
Ck = Σ(L x n x c) + Kp + Z + Pv
gdzie:
L – ilość jednostek przedmiarowych robót,
n – jednostkowe nakłady rzeczowe: robocizny – nr, materiałów – nm, pracy sprzętu – ns,
c – ceny czynników produkcji: stawki robocizny – Cr, ceny nabycia materiałów – Cm, ceny pracy sprzętu – Cs,
Kp – koszty pośrednie,
Z – zysk,
Pv – podatek VAT.
W przypadku kosztorysów ofertowych składanych w przetargach publicznych należy dokładnie sprawdzić wymagania formalne, co do formy i sposobu kalkulacji ofert, jakie zamawiający zawarł w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ). Może się okazać, że jest w nich zapis wymagający oferty w układzie uproszczonym według wzoru opisanego przy kosztorysie inwestorskim. W takim przypadku, aby sporządzić kosztorys według metody kalkulacji szczegółowej, ale przedstawić wyniki w układzie uproszczonym, należy zastosować odpowiednią formułę:
Ck = L x Σ(n x c + Kpj + Zj) + Pv
gdzie:
L – ilość jednostek przedmiarowych robót,
n – jednostkowe nakłady rzeczowe: robocizny – nr, materiałów – nm, pracy sprzętu – ns,
c – ceny czynników produkcji: stawki robocizny – Cr, ceny nabycia materiałów – Cm, ceny pracy sprzętu – Cs,
Kpj – koszty pośrednie na jednostkę przedmiarową robót,
Zj – zysk kalkulacyjny na jednostkę przedmiarową robót,
Pv – podatek VAT.
Kosztorys zamienny. Na jego podstawie wykonawca może rozliczyć roboty, w których nastąpiła zmiana ilości w stosunku do kosztorysu ofertowego. W umowie o roboty budowalne powinna pojawić się informacja, jak należy kalkulować ceny w takiej sytuacji. Można założyć i w większości znanych mi przypadków tak jest, że kosztorysy zamienne są wykonywane na podstawie kalkulacji szczegółowej z odniesieniem do składników cenowych zawartych w ofercie.
Kosztorys powykonawczy. Jako dokument służący do rozliczenia faktycznie zrealizowanych robót, w zakresie cen powinien być potwierdzeniem poniesionych kosztów na nabycie materiałów, pracę ludzi i sprzętu powiększonych o narzuty. Również w jego przypadku podstawą do kalkulacji cen jest umowa na roboty budowlane, gdzie zasada kalkulacji powinna być wyraźnie określona. W zależności od charakteru prac i okoliczności wystąpienia rozliczanych robót, wystarczająca może być kalkulacja uproszczona na podstawie umowy ramowej zawartej pomiędzy zlecającym a wykonawcą lub kalkulacja szczegółowa z odniesieniem do cen materiałów, robocizny oraz pracy sprzętu publikowanych na poziomie średnich wartości w ogólnodostępnych informatorach cenowych. Ważne jest, aby osoba sporządzająca kosztorys zapoznała się z umową i dokonała kalkulacji prac budowlanych według jej postanowień. Warto pamiętać, że decydujący głos w określeniu sposobu kalkulacji kosztorysów ma ten, kto płaci. Dlatego nierzadko można spotkać się z sytuacją, w której dla cen najważniejszych składników cenotwórczych robót są wymagane dokumenty potwierdzające ich zasadność – np. faktury zakupu przez wykonawcę.