Kierunek Budownictwo prowadzony jest na Wydziale Budownictwa na studiach I stopnia trwających 4 lata. Kształcenie odbywa się w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (1.950 zł/sem.), a do wyboru są cztery specjalności:
- Budownictwo drogowe,
- Inżynieria procesów budowlanych,
- Konstrukcje budowlane i inżynierskie,
- Budowlano-architektoniczna (tylko stacjonarne).
W trakcie VII semestru studenci odbywają 13. tygodniową praktykę zawodową.
Naukę można kontynuować na studiach II stopnia stacjonarnych (1,5 roku) lub niestacjonarnych (2 lata, 2.035 zł/sem.) w specjalnościach:
- Drogi, ulice i autostrady,
- Drogi kolejowe,
- Inżynieria procesów budowlanych,
- Budownictwo miejskie i przemysłowe,
- Geotechnika,
- Mosty z technologią BIM.
Na tym wydziale można też studiować budownictwo w jęz. angielskim na kierunku Civil Engineering w specjalności Structural Engineering na studiach stacjonarnych I stopnia (4 lata) oraz II stopnia (1,5 roku) w profilach: Civil and Industrial Structures, Geotechnics oraz Bridges.
Na Politechnice Śląskiej można także wybrać prowadzone przez Wydział Architektury kierunki pokrewne:
- Architekturę – stacjonarne studia I stopnia trwające 4 lata, a także II stopnia: stacjonarne (1,5 roku) lub niestacjonarne (2 lata, 3.600 zł za pierwszy semestr i 3.100 zł/za kolejne trzy). Studia magisterskie są prowadzone także w jęz. angielskim na kierunku Architecture – stacjonarnie przez 1,5 roku;
- Architekturę wnętrz – stacjonarne studia licencjackie (3 lata) oraz magisterskie o profilu praktycznym (2 lata).
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki oferuje natomiast kierunek pokrewny Inżynieria Środowiska. Na studiach I stopnia prowadzonych w trybie stacjonarnym (3,5 roku) i niestacjonarnym (4 lata, 2.400 zł/sem.) można wybierać wśród specjalności:
- Ogrzewnictwo, wentylacja, klimatyzacja i ochrona powietrza,
- Wodociągi i kanalizacja,
- Zintegrowane technologie środowiskowe.
Kształcenie można kontynuować na studiach II stopnia (stacjonarnie – 1,5 roku oraz niestacjonarnie – 2 lata, 2.400 zł/sem.) w specjalnościach:
- Komunalne i przemysłowe technologie środowiskowe,
- Ogrzewnictwo, wentylacja, klimatyzacja i ochrona powietrza,
- Wodociągi i kanalizacja.
Na tym wydziale można także studiować kierunek Power Engineering prowadzony stacjonarnie w jęz. angielskim, o specjalności Sustainable Energy Engineering, kształcący w zakresie wykorzystania OZE w miastach i budynkach mieszkalnych, a także zasad gospodarki energetycznej, diagnostyki oraz eksploatacji maszyn i urządzeń energetycznych. Studia inżynierskie I stopnia trwają 3,5 roku, a II stopnia – 2 lata.
Warto też zwrócić uwagę na związany z podobnymi zagadnieniami kierunek Energetyka o profilu praktycznym oferowany przez Wydział Elektryczny. Studia I stopnia – o specjalności Energetyka prosumencka – trwają 4 lata i prowadzone są jako stacjonarne i niestacjonarne (2.020 zł/sem.). Kształcenie można kontynuować na studiach II stopnia stacjonarnych (1,5 roku) o specjalnościach: Energetyka gazowa i rozproszona, Cieplne systemy energetyczne oraz Alternatywne technologie energetyczne i zarządzanie środowiskiem, lub niestacjonarnych (2 lata, 2.400 zł/sem.) o specjalności Energetyka zawodowa i przemysłowa.
Ciekawe kierunki pokrewne znajdziemy także na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki:
- Rekultywacja i zagospodarowanie terenów poprzemysłowych – prowadzony w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (2.340 zł/sem.). Studia inżynierskie trwają 3,5 roku – na V semestrze wybrać można specjalności: Rewitalizacja geośrodowiskowa oraz Rewitalizacja infrastruktury technicznej. Studia II stopnia (1,5 roku), poza ww. oferują zaś jeszcze jedną ścieżkę dyplomowania – Zarządzanie projektem rewitalizacyjnym. Kierunek przygotowuje m.in. w zakresie: identyfikacji przyczyn i rodzajów degradacji terenów, podstaw inżynierii środowiska, technologii i technik naprawczych środowiska przyrodniczego i infrastruktury technicznej, planowania oraz realizacji działań nadających obszarom i obiektom poprzemysłowym nowe funkcje z zachowaniem elementów dziedzictwa kulturowego.
- Geodezja i kartografia – w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (2.340 zł/sem.) na studiach I i II stopnia trwających odpowiednio 3,5 i 1,5 roku. Kształci w specjalnościach: Geodezja inżynieryjno-przemysłowa oraz Geoinformatyka i geodezja górnicza. Ta druga umożliwia (po odbyciu praktyki) ubieganie się o stwierdzenie kwalifikacji do wykonywania czynności mierniczego górniczego.
Warto też zwrócić uwagę na kierunek Transport kolejowy (profil praktyczny) na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej w Katowicach. Studia I stopnia trwają 3,5 roku w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (1.850 zł/sem.). Do wyboru są trzy specjalności: Budowa i eksploatacja pojazdów szynowych, Inżynieria bezpieczeństwa w transporcie kolejowym oraz Projektowanie i utrzymanie infrastruktury transportu kolejowego. Studenci odbywają semestralną praktykę zawodową oraz przygotowują projekt inżynierski na podstawie tematów zleconych z przedsiębiorstw branży kolejowej. Dalsze wykształcenie z zakresu funkcjonowania nowoczesnego transportu, a w szczególności inżynierii środków transportowych, inżynierii ruchu oraz analizy systemów transportowych można zdobyć na studiach II stopnia (1,5 roku) na kierunku Transport.
Więcej informacji na: www.polsl.pl
wydziały:
www.polsl.pl/rb
www.polsl.pl/rar
www.polsl.pl/rie
www.polsl.pl/re
www.polsl.pl/rg
www.polsl.pl/rt/