Na kierunku Budownictwo można podjąć naukę na stacjonarnych lub niestacjonarnych studiach inżynierskich I stopnia (7 semestrów), a następnie ją kontynuować na studiach magisterskich II stopnia (3 semestry) o specjalnościach:
- Geotechnika i budownictwo specjalne;
- Inżynieria przedsięwzięć budowlanych;
- Konstrukcje budowlane i inżynierskie;
- Renowacja i modernizacja obiektów budowlanych;
- Geotechnical Engineering and Underground Construction (w języku angielskim).
Istotnym elementem programu studiów są czterotygodniowe praktyki zawodowe realizowane dwukrotnie w czasie letniej przerwy: po 4. i 6. semestrze studiów stacjonarnych I stopnia. Mają na celu poszerzenie i weryfikację wiedzy zdobytej na studiach, rozwijanie umiejętności jej praktycznego wykorzystania, a także zapoznanie się z zasadami funkcjonowania różnych instytucji oraz specyfiką pracy na różnych stanowiskach. Do najważniejszych firm, z którymi współpracuje Wydział należą m.in.: Skanska, Mostostal, Budimex, Polskie Domy, Murapol, Georem, Geotech, Soletanche Polska, CH2M, Keller, Menard.
Ciekawą ofertą krakowskiej AGH są prowadzone na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki stacjonarne studia I stopnia na kierunku Chemia Budowlana (tylko 30 miejsc), realizowane we współpracy z Politechniką Gdańską i Politechniką Łódzką. Przygotowują one absolwentów do pracy w szeroko rozumianym przemyśle chemicznym, z ukierunkowaniem na wytwarzanie produktów dla potrzeb przemysłu materiałów budowlanych i branż pokrewnych. Po czterech semestrach w Krakowie studenci wyjeżdżają na piąty semestr na Politechnikę Łódzką, gdzie pogłębiają wiedzę i umiejętności w zakresie barwników i pigmentów, polimerowych materiałów konstrukcyjnych, projektowania, modyfikacji i recyklingu wyrobów polimerowych, kompozytów polimerowych, izotopowych metod badań materiałów budowlanych. Szósty semestr realizowany jest na Politechnice Gdańskiej i obejmuje zaawansowane zagadnienia z dziedziny analityki (analityka surowców i produktów budowlanych, monitoring i analityka zanieczyszczeń środowiska, nowoczesne techniki analityczne, techniki separacyjne), korozji materiałów (diagnostyka i monitorowanie korozji, analiza uszkodzeń korozyjnych) czy też analizy cyklu życia wyrobów budowlanych. Po szóstym semestrze studiów stacjonarnych I stopnia w czasie letniej przerwy odbywają się praktyki zawodowe trwające 4-6 tygodni, obejmujące zapoznanie się z: zakładowym regulaminem pracy, przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy, działami organizacji produkcji, organizacją i przebiegiem procesu technologicznego, obsługą poszczególnych agregatów produkcyjnych, pracą laboratorium zakładowego, metodami badań oraz normami. Studia kończy semestr siódmy realizowany na AGH w Krakowie.
Wydziały prowadzące kierunek współpracują z wieloma firmami m.in. ArcelorMittal Poland, Grupa LOTOS, PKN ORLEN, Zakłady Porcelany Elektrotechnicznej Zapel, Ceramika Paradyż, Zakłady Magnezytowe Ropczyce, Huta Szkła Pilkington Polska, Cementownia Ożarów, Grupa Lafarge, Górażdże Cement, Cemex Polska, Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów, Chodzież i wiele innych.
Po I stopniu studiów na kierunku Chemia Budowlana można kształcić się dalej na II stopniu studiów na kierunku Technologia Chemiczna z zakresu Technologii Materiałów Budowlanych. Dla absolwentów studiów I stopnia stworzono blok specjalistyczny Fizykochemia Materiałów Budowlanych, w ramach którego zdobywają wiedzę z zakresu zaawansowanych technologii chemicznych i kierunków ich rozwoju, ze szczególnym ukierunkowaniem na projektowanie, wytwarzanie, badanie i stosowanie materiałów budowlanych (m.in. spoiw tradycyjnych i specjalnych oraz kompozytów z nich wytwarzanych, materiałów ceramicznych, autoklawizowanych i innych), a także poznają nowoczesne metody badań niezbędne dla inżynierów pracujących w nowoczesnym przemyśle.
Akademia Górniczo-Hutnicza ma w swojej ofercie również studia I i II stopnia na kilku kierunkach pokrewnych, m.in.:
- na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska: Ekologiczne źródła energii (w specjalnościach magisterskich: Odnawialne źródła energii oraz Ekologiczne systemy energetyczne) oraz Inżynieria i Ochrona środowiska;
- na Wydziale Energetyki i Paliw: Energetyka Odnawialna i zarządzenie energią (I stopnia ogólny oraz II stopnia o specjalnościach: Ekonomika, polityka i zarządzanie energią, Technologie energetyki odnawialnej, Sustainable energy systems – w języku angielskim), oraz Energetyka (I stopnia ogólny oraz II stopnia w 6 specjalnościach, m.in.: Ciepłownictwo, ogrzewnictwo i klimatyzacja, Systemy, maszyny i urządzenia energetyczne, Systemy, maszyny i urządzenia energetyczne);
- na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii: Inżynieria kształtowania środowiska (w specjalnościach na studiach II stopnia: Instalacje środowiskowe oraz Wentylacja i klimatyzacja przemysłowa).
Więcej informacji na: www.agh.edu.pl,
wydziały:https://wgig.agh.edu.pl, https://www.ceramika.agh.edu.pl/pl/, http://www.wggios.agh.edu.pl, https://weip.agh.edu.pl.