Uczelnia prowadzi kierunek Budownictwo na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu. Studia I stopnia odbywają się w trybie stacjonarnym (3,5 roku) oraz niestacjonarnym (4,5 roku, 2.400 zł/sem.). W programie poza standardowym kształceniem przewidziane są praktyki: organizowane przez wydział – geodezyjną po pierwszym roku studiów i geotechniczną – po drugim, oraz przeddyplomową w przedsiębiorstwach zewnętrznych – po szóstym. Naukę można kontynuować na studiach II stopnia (stacjonarnych – 1,5 roku; niestacjonarnych – 2 lata, 2.400 zł/sem.) w specjalnościach:
- Budownictwo drogowe, mostowe i kolejowe,
- Inżynieria przedsięwzięć budowlanych,
- Konstrukcje budowlane
oraz prowadzonych stacjonarnie w jęz. angielskim:
- Construction Engineering and Management – o zasięgu międzynarodowym, obejmującej m.in. nowoczesne technologie w budownictwie, komputerowe wspomaganie decyzji w procesie inwestycyjnym oraz analizę efektywności i zarządzanie przedsięwzięciami budowlanymi; studenci odbywają w okresie letnim praktykę zawodową w wybranym przedsiębiorstwie budowlanym; absolwenci tej specjalności mogą otrzymać certyfikat akredytacji studiów przez Polskie Stowarzyszenie Menadżerów Budownictwa i The Association of European Experts in Building and Construction;
- Structural Engineering – przygotowującej do pełnienia funkcji menadżerskich ukierunkowanych na zarządzanie budową, kontraktami budowlanymi oraz przedsiębiorstwem budowlanym.
Na tym samym wydziale można też podjąć stacjonarne studia I stopnia (3,5 roku, w tym praktyki wakacyjne) prowadzone w jęz. angielskim na kierunku Sustainable Building Engineering (Budownictwo zrównoważone), obejmujące zagadnienia z zakresu projektowania, wykonawstwa i eksploatacji budynków niskoenergetycznych, instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, grzewczych, gazowych, chłodniczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Absolwenci potrafią posługiwać się złożonymi narzędziami komputerowego wspomagania prac inżynierskich, m.in. CAD i CAM, BIM, a także znają zagadnienia energetyczne, LCA, LCC oraz dotyczące oceny środowiska z zastosowaniem BIM.
Politechnika Poznańska oferuje również kierunki pokrewne.
Na Wydziale Architektury można studiować stacjonarnie:
- Architekturę – na studiach I (4 lata) i II stopnia (1,5 roku),
- Architekturę wnętrz – na studiach I stopnia (3 lata).
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki proponuje następujące kierunki pokrewne:
- Energetyka – studia I stopnia w trybie stacjonarnym (3,5 roku) i niestacjonarnym (4,5 roku, 2.100 zł/sem.) kształcące m.in. w zakresie elektroenergetyki, zrównoważonego rozwoju energetyki, ekologicznych źródeł energii elektrycznej, cieplnej energetyki przemysłowej oraz energetyki jądrowej; praktyki zawodowe odbywają się w przedsiębiorstwach związanych z branżą elektroenergetyczną; naukę można kontynuować m.in. na trwających 1,5 roku studiach II stopnia na kierunku Energetyka Przemysłowa i Odnawialna – stacjonarnie lub niestacjonarnie (2.100 zł/sem.) – w specjalnościach: Energetyka cieplna i odnawialna oraz Technologie gazowe i energetyka odnawialna;
- Inżynieria Środowiska – studia I stopnia prowadzone stacjonarnie (3,5 roku) i niestacjonarnie (4,5 roku, 2.200 zł/sem.), obejmujące zagadnienia dotyczące instalacji m.in.: ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, wodociągowych, kanalizacyjnych oraz technologii uzdatniania wody, oczyszczania ścieków i utylizacji odpadów, a także związane z budownictwem energooszczędnym i zrównoważonym, certyfikacją energetyczną oraz procedurami badań diagnostycznych; zajęcia odbywają się na terenie campusu Politechniki Poznańskiej na Piotrowie, a także w Stacji Badawczej przy Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach; kształcenie można kontynuować na studiach II stopnia stacjonarnych (1,5 roku) i niestacjonarnych (2 lata, 2.500 zł/sem.) w specjalnościach: Zaopatrzenie w ciepło, klimatyzacja i ochrona powietrza oraz Zaopatrzenie w wodę, ochrona wód i gleby.
Warto też zwrócić uwagę na kierunek pokrewny – Elektromobilność – prowadzony na Wydziale Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki w formie stacjonarnych studiów I stopnia (3,5 roku). Studenci zdobywają wiedzę dotyczącą pojazdów elektrycznych i hybrydowych, w tym transportu publicznego i indywidualnego oraz układów trakcyjnych, związanych z tramwajami, koleją, metrem. Poznają zagadnienia związane z napędem elektrycznym, maszynami elektrycznymi, energoelektroniką, techniką świetlną, odnawialnymi źródłami energii, elektroenergetyką, kompatybilnością elektromagnetyczną czy metrologią. Praktyki zawodowe (4 tygodnie) stanowią integralną część programu studiów i odbywają się w przerwie międzysemestralnej po IV semestrze.
Więcej informacji na: www.put.poznan.pl
wydziały:
wilit.put.poznan.pl
architektura.put.poznan.pl
isie.put.poznan.pl
creef.put.poznan.pl
POLITECHNIKA ŁÓDZKA