System dociepleń ETICS pełni kilka funkcji jednocześnie. Podstawową jest oczywiście zapewnienie wymaganej termoizolacyjności ścian. Kolejną, o czym bardzo często się zapomina, jest rola ochronna. Trzecia funkcja jest związana z estetyką obiektu. Zatem naprawa musi przywracać pierwotne przeznaczenie każdej z uszkodzonych warstw, jak i całemu systemowi.
Elewacja budynku ocieplonego metodą ETICS podczas eksploatacji narażona jest na uszkodzenia mechaniczne będące wynikiem użytkowania. Podlega również naturalnym procesom starzenia i degradacji. Intensywność tych procesów jest wypadkową różnych czynników, związanych z m.in. usytuowaniem obiektu, jakością prac wykonawczych oraz sposobem konserwacji. Trwałość ocieplenia (systemu) nie powinna być krótsza niż 25-30 lat – przez taki czas powinno ono spełniać wszystkie wymagania użytkowe. Okres ten nie dotyczy wyprawy tynkarskiej, która musi być sukcesywnie kontrolowana i na bieżąco naprawiana. Minimalną trwałość wyprawy elewacyjnej określa się na 5 lat, przy czym wymóg ten dotyczy braku rys, spękań i odprysków tynku. W tym okresie czasu dopuszczalne są natomiast niewielkie zmiany jej barwy.
Przeglądy okresowe
Pierwszym etapem pozwalającym na zauważenie uszkodzeń, wad czy mankamentów optycznych jest okresowa kontrola obiektu. Ma ona za zadanie potwierdzić odpowiedni stan techniczny systemu ETICS, a więc spełnienie wymagań podstawowych w trakcie użytkowania obiektu (określonych w art. 5 Prawo budowlane [1]). Rezultatem przeglądu jest informacja o uszkodzeniach, awariach, czy zagrożeniach związanych z eksploatacją systemu ETICS (i całego obiektu), a integralną częścią protokołu są ewentualne zalecenia naprawcze. Mają one na celu uniknięcie niebezpieczeństwa pojawienia się uszkodzeń lub nasilenia procesów niszczących system ociepleń. Zakres i częstotliwość przeglądów podano w tab. 1.
Ze zrozumiałych względów okresowa kontrola nie jest (i nie może być) ekspertyzą mającą na celu kompleksową ocenę poprawności wykonanych robót, dlatego obejmuje ona jedynie wybrane obszary. Natomiast jej wyniki mogą być (a w niektórych sytuacjach muszą) podstawą do wykonania takiego opracowania. Przegląd pięcioletni, ze względu na swoją kompleksowość będzie zawierać informację o niezbędnych do wykonania pracach remontowo-naprawczych.
W przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o dachu powyżej 1000 m2 kontrolę należy przeprowadzać co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada. Osoba dokonująca przeglądu jest obowiązana na piśmie zawiadomić organ nadzoru budowlanego o jego przeprowadzeniu. Zakres kontroli rocznej i półrocznej jest w zasadzie identyczny, natomiast pięcioletniej jest poszerzony o estetykę budynku, jego otoczenia oraz o sprawdzenie przydatności do użytkowania samego obiektu.
Przegląd pięcioletni może być traktowany także jako roczny, jeżeli jego zakres obejmuje wymagania stawiane kontroli rocznej [3]. Dla obiektów objętych kontrolą półroczną, przegląd pięcioletni wykonany do 31 maja może być traktowany jako półroczny, o ile jego zakres obejmuje wymagania stawiane kontrolom półrocznym [3]. Nie zwalnia on jednak z obowiązku wykonania przeglądu jesiennego.