W kolejnych odcinkach cyklu szczegółowo opiszemy przedmiarowanie i kosztorysowanie najczęściej wykonywanych w budownictwie kubaturowym robót budowlanych, tj. murowych, żelbetowych (monolitycznych), ciesielskich i dekarskich oraz ziemnych.
Każdy z artykułów będzie miał formę rozwiązania zadania polegającego na sporządzeniu:

  • przedmiaru dla jednego z ww. rodzajów robót – zgodnie z zasadami przedmiarowania, a następnie na jego podstawie
  • kosztorysu, w którym metodą szczegółową kalkulacji kosztorysowej zostanie obliczona wartość kosztorysowa Wk wybranego rodzaju i zakresu roboty.

Zakres ten trzeba będzie ustalić wcześniej, bazując na krótkim opisie i rysunkach poglądowych. Przedmiar i kosztorys będą opracowane w programie komputerowym do kosztorysowania obiektów i robót budowlanych Norma EXPERT.

Inspiracją do powstania tej serii były potrzeby zgłaszane przez nauczycieli szkół i uczelni o kierunkach budowlanych, którzy uczestniczyli w szkoleniach z obsługi programu Norma EXPERT organizowanych przez firmę Athenasoft. Mamy nadzieję, że artykuły ułatwią uczniom techników budowlanych przygotowanie się do części praktycznej egzaminu zawodowego kwalifikacji B.30 (Sporządzanie kosztorysów oraz przygotowywanie dokumentacji przetargowej) w zawodzie technik budownictwa. Ze względu na uniwersalny charakter opisywanych przykładów, z materiałów mogą skorzystać także studenci i wszystkie osoby stawiające pierwsze kroki w kosztorysowaniu.

Zakładamy, że czytelnicy mają już podstawową wiedzę teoretyczną z budownictwa ogólnego oraz z przedmiarowana i kosztorysowania robót i obiektów budowlanych, dlatego w artykułach nie będą wyjaśniane pojęcia, wzory, itp. (zainteresowanym polecamy cykl artykułów Elementarz kosztorysanta). Nie będziemy też podawać szczegółowych instrukcji sporządzania kalkulacji w programie Norma EXPERT – w zamian za to pomocą będzie gotowy kosztorys w formacie kstx i jego wydruk w postaci PDF (do pobrania na końcu artykułu). Zamieszczamy całą kalkulację szczegółową, charakterystykę techniczną, zestawienia R, M, S, tabele elementów scalonych, podsumowania, itp.

Przykładowe zadanie

Dla fragmentu ściany zewnętrznej zbudowanej z cegieł kratówek na zaprawie cementowo-wapiennej, gr. 1 cegły, na kondygnacji powtarzalnej w budynku wielokondygnacyjnym (jak na rys. 1) należy:

  • ustalić zakres rzeczowy wszystkich robót murowych,
  • sporządzić przedmiar robót murowych,
  • sporządzić kosztorys robót murowych metodą kalkulacji szczegółowej.

Ustalenie zakresu rzeczowego robót murowych

Kompleksowe wykonanie robót murowych dla fragmentu ściany przedstawionej na rys. 1 będzie obejmowało następujące roboty podstawowe:

  1. Wymurowanie ściany.
  2. Wymurowanie ościeży otworu okiennego i drzwiowego.
  3. Ułożenie nad otworami i obmurowanie nadproży prefabrykowanych.
  4. Wymurowanie filarków wraz z wykonaniem naroży i krawędzi.