W opisie założeń szczegółowych, w pkt 4 wyszczególniono m.in. następujące zasady przedmiarowania (fragmenty):
4.1. Elementy i konstrukcje betonowe żelbetowe, dla których nakłady zostały ustalone na 1 m3 betonu w konstrukcji, oblicza się w metrach sześciennych objętości brył geometrycznych poszczególnych elementów. Od tak obliczonej objętości nie potrąca się otworów, wnęk lub gniazd o kubaturze mniejszej niż 0,1 m3 każde oraz kubatury sfazowań o szer. skosu do 15 cm. Elementy i konstrukcje płaskie, jak: ściany, płyty itp. oblicza się w metrach kwadratowych ich powierzchni. Z powierzchni elementów lub konstrukcji nie potrąca się otworów, wnęk lub gniazd o objętości do 0,1 m3 każde.
4.2. Słupy elementów i konstrukcji budynków i budowli oblicza się uwzględniając wysokość słupów pod stropy monolityczne od powierzchni fundamentów do wierzchu płyty górnego stropu lub dachu, a dla słupów wolnostojących – nie łączących się ze stropami monolitycznymi – do wierzchu słupa.
(…)
4.4. Belki i podciągi stropowe oblicza się uwzględniając ich długość pomiędzy słupami, podciągami lub wieńcami, a dla belek wolnopodpartych całkowitą ich długość wraz z oporami. Z objętości belek i podciągów należy odejmować objętości betonu wliczonego do płyty. Nakłady na belki i podciągi zróżnicowane zostały zależnie od stosunku długości ich deskowanego obwodu do powierzchni przekroju mierzonego w środku rozpiętości belek i podciągów.
(…)
4.6. Ściany proste w deskowaniach zwykłych lub przestawnych oraz ściany łukowe należy obliczać w metrach kwadratowych przyjmując wymiary po osi ściany w świetle ograniczających je elementów jak słupy, belki itp. z potrąceniem otworów w świetle betonu, których kubatura każdego przekracza 0,1 m3.
4.7. Stropy i płyty monolityczne należy obliczać w metrach kwadratowych ich powierzchni z uwzględnieniem części wpuszczonych w mur oraz powierzchni oparcia na ścianach, belkach, itp.
4.8. Schody należy obliczać w metrach kwadratowych rzutu biegów na płaszczyznę poziomą, uwzględniając również powierzchnie spoczników. Nakłady na schody żelbetowe są zróżnicowane zależnie od grubości płyty, którą należy mierzyć w kierunku prostopadłym do biegu. Grubość płyty w schodach wspornikowych mierzy się w środku części wspornikowej w kierunku prostopadłym do biegu, bez uwzględnienia przekroju stopni. Belki podestowe (kotwowe) należy obliczać w metrach sześciennych.
(…)
Na podstawie analizy powyższych informacji możemy stwierdzić, że opis zasad przedmiarowania odpowiada przyjętemu w rozdz. 02 katalogu KNR-W 2-02 poziomowi scalenia zespołu robót prostych dla określonej jednostki miary na poziomie elementu robót. W przytoczonych powyżej punktach opisu odniesiono się bowiem do konkretnych elementów robót (np. słupów, belek i podciągów stropowych czy ścian prostych i łukowych).
Po drugie, zasady przedmiarowania sformułowane w ten sposób, są czytelne i jednoznaczne dla kosztorysanta lub osoby wykonującej przedmiar robót. Z ich opisu wynika m.in., że w przypadku obliczania jednostek przedmiarowych:
- elementów i konstrukcji betonowych żelbetowych w m3, czy ścian prostych i łukowych w m2, podano sytuacje, w których należy lub nie należy potrącać (odejmować) objętości otworów, wnęk, gniazd lub grubości płyty stropowej,
- słupów i belek, sprecyzowano, w jaki sposób należy przyjmować do obliczeń ich wysokości czy długości,
- schodów, należy ustalić powierzchnię rzutu biegów na płaszczyznę poziomą, uwzględniając przy tym powierzchnie spoczników, a grubość płyty należy mierzyć w kierunku prostopadłym do biegu.
Przy czym warto zaznaczyć, że w KNR-W 2-02 (w przeciwieństwie do KNNR 2), w opisie zasad przedmiarowania nie podano co ma stanowić podstawę do obliczenia ton zbrojenia.
Podobieństwa i różnice w innych katalogach
W artykule pokazaliśmy, w której części opisu katalogu nakładów rzeczowych, użytkownik programu Norma EXPERT może znaleźć informacje o zasadach przedmiarowania. Skupiliśmy się na przykładach dwóch popularnych podstaw katalogowych, tj. KNNR 2 „Konstrukcje budowlane budownictwa ogólnego” oraz KNR-W 2-02 „Konstrukcje budowlane”, które różnią się między sobą stopniem agregacji (połączenia lub scalania) procesów roboczych.
Analiza pozostałych podstaw katalogowych stosowanych do robót betonowych i żelbetowych realizowanych w TMBB, w kontekście opisu zasad przedmiarowania, prowadziłaby m.in. do następujących wniosków:
- w innych popularnych katalogach do budownictwa ogólnego, jak np. KNR 2-02 „Konstrukcje budowlane” – rozdz. 02 Konstrukcje betonowe i żelbetowe monolityczne (ORGBUD wyd. spec. 1998), zasady przedmiarowania zostały opracowane w sposób niemalże tożsamy z opisem przedstawionym na przykładzie KNR-W 2-02,
- w katalogach stanowiących uzupełnienie, jak np. KNR 0-20 „Konstrukcje betonowe i żelbetowe monolityczne w deskowaniu PERI” (IGM wyd. I 1998), katalog uzupełniający KNR 2-02 – rozdział 02 Konstrukcje betonowe i żelbetowe monolityczne, należy stosować zasady przedmiarowania wskazane w katalogu głównym w zakresie punktów i podpunktów założeń szczegółowych przywołanych precyzyjnie w opisie katalogu uzupełniającego (tu: pkt 4.1, 4.2, 4.4, 4.6 i 4.7),
- w katalogach do robót remontowych i renowacyjnych, jak np. KNR 4-01 „Roboty remontowe budowlane” – rozdz. 02 Roboty betonowe i żelbetowe (ORGBUD wyd. I 1988, biuletyny do 9 1996) czy KNR 19-01 „Roboty budowlane w obiektach zabytkowych cz. I-III” – rozdz. 02 Roboty betonowe i żelbetowe (IGM wyd. I 1996-97), zasady przedmiarowania zostały uwzględnione częściowo już w opisie założeń ogólnych katalogu a częściowo przy opisie założeń szczegółowych do poszczególnych rozdziałów (tu: rozdz. 02).
W następnej części cyklu przejdziemy do części praktycznej. Przedstawione zostaną przykłady przedmiarowania i kosztorysowania robót żelbetowych wykonywanych w TMBB z wykorzystaniem funkcji i opcji programu Norma EXPERT, które są dostępne dla użytkownika przy tworzeniu plików w formatach natywnych „PRDX” oraz „KSTX”.